Maantielauttaliikenteessä Nauvo-Korppoon ja Vartsalan lauttapaikoilla alusmuutoksia ja palvelun parannuksia 6.6.2024 alkaen
Varsinais-Suomen ELY-keskus parantaa Nauvo-Korppoon ja Vartsalan lauttapaikkojen palvelutasoa alusmuutoksilla 6.6.2024 alkaen. Alusmuutosten myötä Vartsalan reitin kapasiteetti ja Nauvo-Korppoo-reitin vuorotiheys ja välityskyky paranevat merkittävästi. Muutokset perustuvat saatuihin asiakaspalautteisiin, liikennemäärätilastoihin ja -ennusteesiin sekä saatuihin kokemuksiin lauttaliikenteen toimivuudesta.

Nauvo-Korppoon lauttapaikka on maamme toiseksi vilkkain lossireitti. Vuonna 2023 reitillä kuljetettiin yhteensä 238 000 ajoneuvoa. Lauttapaikalla on liikennöinyt alkuvuodesta 2023 lähtien akkukäyttöinen sähkölossi L-317 ja osan kaudesta dieselkäyttöinen lossi L-197 (entinen Prostvik I). Sähkölossin L-317 kapasiteetti on 200 t ja 52 henkilöautoa, kun taas dieselkäyttöisen lossin L-197 kapasiteetti on huomattavasti pienempi, 130 t ja 30 henkilöautoa. L-317 lossin ongelmana on ollut sen liian suuri koko suhteessa lauttaväylän pituuteen, joka on 792 m. Suuren lossin lastaus ja purku vievät enemmän aikaa kuin lauttaväylän ylitys, jolloin lossi muodostaa pullonkaulan Saaristotien liikenteeseen. Teoriassa Saaristotien liikennemääriin sopiva kapasiteetti ei toimi optimaalisesti käytännössä. Lauttapaikan aikataulua on jouduttu harventamaan ja asiakkaiden näkökulmasta palvelutaso on heikentynyt aikataulun mukaisten vuorojen määrässä mitattuna.
Vartsalan lossireitti on myös yksi maamme vilkkaimmista lossireiteistä. Reitillä kuljetettiin viime vuonna yhteensä noin 150 000 ajoneuvoa. Lauttareitin pituus on 952 m. Reitillä liikennöi dieselkäyttöinen lossi L-198, jonka kapasiteetti on 130 t ja 36 henkilöautoa. Lossiin L-198 tehdään alkuvuoden 2024 aikana mittava perusparannus ja sen myötä lossi muutetaan akkukäyttöiseksi sähkölossiksi. Lossi L-198 on kuitenkin liian pieni Vartsalan lauttapaikan kasvaville liikennemäärille. Ahvenanmaan maakuntahallituksen Vuosnaisten ja Åvan väliseen liikenteeseen hankkima suurempi lautta-alus tulee lisäämään merkittävästi Vartsalan lauttapaikan liikennettä ja ruuhkautumista etenkin sesonkikautena, jolloin suuremmalle lossille on selvä tarve.
Varsinais-Suomen ELY-keskus ja Suomen Lauttaliikenne Oy ovat yhdessä käyneet keskusteluja lossiliikenteen kehittämiseksi. Vartsalan ja Nauvo-Korppoo lauttapaikkojen palvelutasoihin tehdään seuraavat muutokset liikenteen sujuvuuden ja kapasiteetin parantamiseksi sekä päästöjen vähentämiseksi:
Muutokset Nauvo-Korppoon reitillä
- Vartsalan lauttapaikalla tällä hetkellä liikennöivä lossi L-198 muutetaan sähkölossiksi ja siirretään Nauvo-Korppoo reitille.
- Nauvo-Korppoo lauttapaikalla nykyisin osa-aikaisesti liikennöivä lossi L-197 muutetaan sähkölossiksi ja se jatkaa lauttapaikan toisena lossina aiempaa pidemmällä liikennöintikaudella.
- Reitin CO2-päästöt vähenevät merkittävästi, kun reitillä operoi kaksi sähkölossia. Tämä tukee myös hallitusohjelmassa kuvattuja vesiliikenteen sähköistämisen tavoitteita.
Lauttapaikan liikenteen sujuvuus paranee merkittävästi vuorotiheyden ja välityskyvyn muutosten myötä. Kesäkaudella vuoromäärä nousee noin 40 % aiempiin kesiin verrattuna. Myös touko-syyskuun aikana vuoromäärä kasvat yli 20 %.
Muutokset Vartsalan reitillä
- Sähkölossi L-317 siirretään Vartsalan reitille.
- Henkilöautokapasiteetti kasvaa yli 40 %.
- CO2-päästöt alenevat merkittävästi, arviolta 85 % sähköajossa.
Lisätietoja: Varsinais-Suomen ELY-keskus, yhteydenotot Liikenteen asiakaspalvelun kautta, p. 0295 020 600
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus
Valtatie 2:n Porin kohdan jatkosuunnittelu etenee nelikaistaisen vaihtoehdon pohjalta26.6.2025 08:20:58 EEST | Tiedote
Valtatie 2:n Porin keskustan kohdan parantamisen vaihtoehtoja on tarkasteltu YVA-menettelyssä, jonka aktiivivaihe päättyi yhteysviranomaiselta saatuun perusteltuun päätelmään keväällä 2025. Hankkeesta vastaava Varsinais-Suomen ELY-keskuksen liikennevastuualue on valinnut jatkosuunnitteluun YVA-menettelyn vaihtoehdon VE 1, jossa valtatie muutetaan nelikaistaiseksi Tiilimäen ja Korven eritasoliittymien välillä. Suppeampi, kaksikaistainen vaihtoehto VE 0+ ei päässyt jatkoon.
I Egentliga Finland fortsätter långtidsarbetslösheten att öka oroväckande snabbt25.6.2025 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
I slutet av maj fanns det 25 600 arbetslösa arbetssökande i Varsinais-Suomens kommunala sysselsättningstjänster, vilket är 4 000 fler än för ett år sedan. Arbetslöshetsgraden är högst i Åboområdet (11,3 %), och arbetslöshetens ökning har varit snabbare i landskapet än genomsnittet i landet. Antalet långtidsarbetslösa har ökat med 38 % jämfört med förra året, vilket är en exceptionellt snabb takt.
Varsinais-Suomen pitkäaikaistyöttömyyden kasvu jatkuu huolestuttavan vauhdikkaana25.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen kuntien työllisyyspalveluissa oli toukokuun lopussa 25 600 työtöntä työnhakijaa, mikä on 4 000 enemmän kuin vuotta aiemmin. Työttömyysaste on korkein Turun seudulla (11,3 %), ja työttömyyden kasvu on ollut maakunnassa nopeampaa kuin maassa keskimäärin. Pitkäaikaistyöttömien määrä on noussut 38 % viime vuodesta, mikä on poikkeuksellisen nopeaa tahtia.
Tienvarsilla esiintyvien vieraslajien torjuntaa edistetty Varsinais-Suomen ELY-keskuksessa24.6.2025 12:55:02 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen ELY-keskus on toteuttanut useita pilottiprojekteja ja kokeiluja tienvarsilla esiintyvien vieraslajien torjumiseksi alueellaan. Toimiin on sisältynyt muun muassa kurtturuusun ja komealupiinin torjuntaa erilaisin menetelmin. Vaikka rahoitusta torjuntatoimien laajamittaiseen toteuttamiseen ei vielä ole, kokeilut ovat tuottaneet arvokasta tietoa ja uusia käytäntöjä vieraslajien hallintaan.
Muistutus tee-se-itse-rakentajille: Maantien suoja-alueelle rakennettaessa tarvitaan edelleen lupa ELY-keskukselta24.6.2025 08:55:38 EEST | Tiedote
Kesän rakennuspuuhia suunnitellessa on hyvä muistaa, että suoja-alueella rakentamista säädellään liikenneturvallisuuden ja tienpidon sujuvuuden vuoksi. Vaikka uusi rakentamislaki toi helpotuksia lupakäytäntöihin vuoden 2025 alussa, yksi asia ei ole muuttunut: maantien suoja-alueelle rakentaminen vaatii edelleen ELY-keskuksen luvan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme