Matkailu maaseudulle kukoistaa lumisen talven ansiosta
29.2.2024 10:40:59 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Matkailu maaseudulle on elpynyt ja kukoistaa ympäri Suomen lumipeitteen ansiosta. Talvinen taika ja ulkoilmaelämän mahdollisuudet ovat houkutelleet niin Etelä-Suomen kaupunkilaiset kuin ulkomaalaisetkin nauttimaan lumesta ja jäähän liittyvistä aktiviteeteista. Maaseudun matkailuyritysten mökkivuokraus ja talviaktiviteettien kysyntä sekä tarjonta ovat kasvaneet luoden uusia mahdollisuuksia sekä paikallisille asukkaille että vierailijoille. Itä-Suomessa on kuitenkin nähtävissä venäläisten matkailijoiden väheneminen.

"Maaseudun matkailun vetovoimatekijät liittyvät luontoon, neljään vuodenaikaan ja pienten perheyritysten tuottamiin matkailupalveluihin", korostaa Suomen Maaseutumatkailuyrittäjät ry:n varapuheenjohtaja Kirsi Ilola-Ollikka.
”Vaikka näkymät ovat pääosin myönteiset, monet maaseudun matkailuyritykset ovat kamppailleet venäläisten matkailijoiden vähenemisen aiheuttamien haasteiden kanssa. Erityisesti Itä-Suomessa monien yrittäjien tilanne on ollut haasteellinen, sillä venäläiset olivat aiemmin yksi suurimmista ulkomaalaisista matkailijaryhmistä Suomessa.”
Kevään ja kesän odotukset maaseudun matkailussa ovat myönteiset. Vaikka tarkkaa ennakkovarausten tilannetta on vielä liian aikaista arvioida, on huomattu, että matkailijat varaavat matkojaan ja majoituksiaan entistä useammin lähempänä lomaa. Suomen Maaseutumatkailuyrittäjät ry on päivittänyt jäsentensä käyttöön maaseutumatkailun sopimusehdot, mikä on tärkeää nykyisessä markkinatilanteessa. Tavoitteena on parantaa ja selventää maaseutumatkailuyritysten ja matkailijoiden välisten sopimusten ja varausten kulkua, erityisesti mahdollisten peruutusten osalta.
Matkailumarkkinoilla on kuitenkin useita epävarmuustekijöitä, kuten kustannusten nousu ja ostovoiman hiipuminen. Tämä on näkynyt monien ravintoloiden konkurssina. Vaikka yleiset suhdannenäkymät ovat vaisut, maaseudun matkailun osalta on havaittavissa piristymisen merkkejä.
"Maaseutumatkailuyritysten monipuolinen tarjonta on auttanut niitä selviämään vaikeista ajoista", sanoo asiantuntija Kimmo Aalto MTK:sta.
"Majoituksen lisäksi maaseudun matkailukohteet tarjoavat ruokapalveluja, luontoaktiviteetteja, välinevuokrausta, saunoja ja kokoustiloja. Maaseudun matkailuyritykset ovat usein monialaisia, mikä mahdollistaa yrittäjätulon saamisen monista eri lähteistä."
Maaseutumatkailun voimaseminaari Hämeenlinnassa 20.3.
Maaseudun yrittäjyyden vahvuuksia ja haasteita sekä yrittäjien hyvinvointia, tulonmuodostusta sekä suomalaisen ruuan merkitystä matkailussa käsitellään 20.3. järjestettävässä valtakunnallisessa maaseutumatkailuseminaarissa Hämeenlinnassa.
"Tavoitteenamme on löytää parhaat keinot siihen, miten suomalainen ruoka saadaan nykyistä vahvemmin matkailijan pöytään", kertoo Aalto.
Lisätiedot:
Kirsi Ilola-Ollikka, matkailuyrittäjä, Suomen Maaseutumatkailuyrittäjät ry:n varapuheenjohtaja, 040 5968027
Antti Hannula, asianajaja, matkailuyrittäjä, Suomen Maaseutumatkailuyrittäjät ry:n hallituksen jäsen, 050 584 9191
Kimmo Aalto, asiantuntija, maaseutumatkailu ja palveluyrittäjyys, MTK, 040 1791618
---------
48. Valtakunnallinen maaseutumatkailuyrittäjien ja -kehittäjien seminaari Hämeenlinnassa 20.3.2024: https://www.smmy.fi/seminaarit/
Maaseudun matkailukohteet ympäri Suomen: https://matkamaalle.fi/
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK:n ja SLC:n jäsenkysely: kallistuneet tuotantopanokset ajavat maatiloja vähentämään tuotantoa10.4.2026 10:40:57 EEST | Tiedote
Maatilojen kustannuskriisi Suomessa on siirtynyt vaiheeseen, jossa se näkyy nyt ensimmäistä kertaa laajasti myös viljelypäätöksissä. Kalliit polttoaineet ja lannoitteet nostavat kustannuksia, mutta niitä ei saada siirrettyä tuottajahintoihin, mikä pakottaa tiloja leikkaamaan tuotantoa. Muutos näkyy jo tänä vuonna: satokasveja kylvetään vähemmän.
Muistutus: Kutsu MTK:n valtuuskunnan kevätkokoukseen 9.4.8.4.2026 09:55:06 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry järjestää valtuuskunnan kevätkokouksen 9.4.2026 Espoon Hanasaaressa. Median edustajat ovat tervetulleita seuraamaan kokousta.
Yksityinen maanomistaja ja Pohjois-Karjalan Osuuskauppa tekivät historialliset kaupat – näin se mullistaa luonnonsuojelua31.3.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Karjalassa tehty yksityisen maanomistajan ja Pohjois-Karjalan Osuuskaupan välinen luonnonarvokauppa on Suomen ensimmäisiä. Vuosien valmistelujen jälkeen luonnonarvojen tarjoaminen myyntiin alkaa olla mahdollista maanomistajille.
Suomen luonnonolosuhteet tekevät maidontuotannosta ruokajärjestelmän kivijalan30.3.2026 14:17:32 EEST | Tiedote
Kun ruokajärjestelmiä arvioidaan, ratkaisevaa on paikallisten luonnonolosuhteiden huomioiminen. Suomessa nurmi kasvaa koko maassa, ja sen varaan rakentuva maidontuotanto on mahdollistanut ruoan tuotannon alueilla, joilla kasvinviljely ihmisravinnoksi on hyvin haastavaa, maitoasiamies Marjukka Mattio korostaa MTK.fi -sivun blogitekstissä.
Kutsu median edustajille: MTK:n valtuuskunnan kevätkokous 9.4.27.3.2026 10:55:39 EET | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry järjestää valtuuskunnan kevätkokouksen 9.4.2026 Espoossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




