Akava ry

Akavan kokonaisjäsenmäärä kasvoi vuonna 2023

Jaa

Akavan liittojen jäsenmäärä oli 623 299 vuoden 2024 alussa, missä oli kasvua edellisvuodesta reilut 7 000 jäsentä. Maksavien jäsenten määrä oli 437 176. Opiskelijajäsenten määrä oli 127 308 eli Akavan liitoissa oli vuoden 2024 alussa kuusituhatta opiskelijajäsentä enemmän kuin vuonna 2023.  

– Jäsenmäärämme kasvu oli vahvaa vuonna 2023. Liitoissamme on 623 000 jäsentä. Erityisesti liittojemme opiskelijajäsenten määrän kasvusta olemme tyytyväisiä, sillä olemme panostaneet erityisesti opiskelijoiden ja nuorten kysymyksiin. Teemme aktiivista yhteistyötä Akavan opiskelijoiden ja liittojemme kanssa, jotta pystymme tukemaan opiskelijoita ja vastavalmistuneita sekä tuomaan heidän näkemyksiään ja huoliaan esille. Tavoitteenamme on, että heillä on hyvät edellytykset opiskeluun ja työelämään siirtymiseen sekä kestävään työelämään, toteaa Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren.

– Liittomme ovat tehneet vaikuttavaa työtä. Palveluillemme ja työelämän tukiverkoille on tarvetta ja kysyntää, Löfgren jatkaa.  

– Vuonna 2023 liittojemme jäsenmääräkehitys oli myönteistä, mutta maksavien jäsenten määrä laski noin 2 500:lla, mikä oli poikkeuksellista. Tämä muutos kuitenkin selittyy selkeällä syyllä: kahdessa liitossa luovuttiin osittain opiskelijajäsenmaksusta, jolloin maksavien jäsenten määrä laski niissä. Tämä muutos yhtenäistää opiskelijajäsenyyden käytäntöjä Akava-yhteisössä. Ilman tätä muutosta maksavien jäsenten määrä olisi kasvanut 1 730:llä, kertoo kehityspäällikkö Jaana Ignatius.

Valtaosa akavalaisista on työssä yksityissektorilla

Akavan liittojen jäsenistä yksityinen sektori työllistää 55,5 prosenttia, kunnat 21,4 prosenttia, valtio 9,3 prosenttia ja hyvinvointialueet 9,1 prosenttia. Ammatinharjoittajia on akavalaisista 3,3 prosenttia, seurakunnan palveluksessa on 1,0 prosenttia ja 0,3 prosenttia muiden työnantajien työllistämiä.

Akavan hallitus vahvisti jäsenmäärät kokouksessaan 27. helmikuuta. Jäsenmäärätiedot ovat käytettävissä osoitteessa akava.fi/jasenmaarat

Lue Maria Löfgrenin blogi https://akava.fi/blogit/sanoista-tekoihin-hyva-kestava-ja-tasapainoinen-tyoelama-nuorille/

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Maria Löfgren, Akavan puheenjohtaja, puh. 040 568 2798
Jaana Ignatius, kehityspäällikkö, puh. 040 700 2225

Akava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.

akava.fi 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Akava ry

Tuore Akava Works -työttömyyskatsaus: Työttömyyden kasvu hidastunut, pitkäaikaistyöttömyys yhä kasvussa29.8.2025 07:00:31 EEST | Tiedote

Tuore Akava Works -työttömyys- ja lomautuskatsaus osoittaa, että työttömyyden kasvu on hidastunut selvästi viime kuukausina. Heinäkuun 2025 lopussa työttömiä oli yhteensä 320 280, pois lukien lomautetut, mikä on vajaat 35 180 henkilöä enemmän kuin vuotta aiemmin. Uusia työttömyysjaksoja alkaa vähemmän ja alle vuoden mittainen työttömyys on kääntynyt laskuun, mutta pitkäaikaistyöttömyys kasvaa nopeasti.

Akava uudistaa toimintaansa13.8.2025 10:59:46 EEST | Tiedote

Työmarkkinakeskusjärjestö Akava uudistaa toimintaansa ja organisaatiotaan keväällä 2025 hyväksytyn uuden strategiansa pohjalta. Akava kohdentaa uudistuksen myötä resursseja erityisesti vaikuttamistyöhön strategian mukaisilla painopistealueilla. Ajankohtaisessa vaikuttamistyössä keskitytään käynnissä olevan hallituskauden loppupuolen asioihin sekä seuraaviin eduskuntavaaleihin liittyvien Akavan edunvalvontatavoitteiden valmisteluun.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye