Kokoomuksen Keto-Huovinen ja Sirén: EU-tason keinoja ihmissalakuljetuksen kitkemiseksi on vahvistettava
2.3.2024 09:17:24 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansaedustajat Pihla Keto-Huovinen ja Saara-Sofia Sirén pitävät EU:n aloitetta Europolin vahvistamisesta ihmissalakuljetuksen ja ihmiskaupan torjumiseksi tervetulleena. Europolin mukaan yli 90 prosenttia EU:n alueelle saapuvista laittomista maahanmuuttajista käyttää salakuljettajia, jotka ovat useimmiten järjestäytyneitä rikollisryhmiä.

Kokoomuksen kansaedustajat Pihla Keto-Huovinen ja Saara-Sofia Sirén näkevät, että tehokkaammat toimet niin ihmissalakuljetukseen että ihmiskauppaan puuttumiseksi ovat tarpeen. Yli 90 prosenttia Euroopan Unionin alueelle saapuvista laittomista maahanmuuttajista käyttää salakuljettajia, jotka ovat useimmiten järjestäytyneitä rikollisryhmiä.
”Samalla nämä verkostot kytkeytyvät osaksi myös muuta rikollisuutta kuten ihmiskauppaa sekä huumausaineiden ja aseiden salakuljetusta. Rikolliset onnistuvat saamaan paitsi ihmisten hätää hyväksi käyttäen, suoranaisella rikollisella toiminnalla huomattavia taloudellisia voittoja. Euroopan komissio on arvioinut toiminnan tuottavan rikollisverkostoille maailmanlaajuisesti 4,7 – 6 miljardia euroa vuosittain”, Keto-Huovinen kertoo.
”Ihmissalakuljetuksen uhreiksi joutuvat ovat usein haavoittuvassa asemassa olevia ihmisiä, joiden hätää käytetään törkeästi hyväksi. Salakuljetukseen ja ihmiskauppaan puuttumiseksi vaaditaan yhteistyötä EU-jäsenvaltioiden sekä lähtö- ja kauttakulkumaiden kanssa. Komission tavoite on erittäin tervetullut”, täydentää Sirén.
Komission ehdotuksessa kiinnitetään lisäksi huomiota siihen, että kokonaisuutena on tärkeää huomioida myös ne syyt, joista johtuen EU:n alueelle suuntautuvaa laitonta maahanmuuttoa ilmenee yhä kiihtyvämmällä tahdilla.
”Asetusehdotus on vielä alkuvaiheessa. Sen jatkovalmistelussa on otettava huomioon useiden jäsenmaiden toive lisäselvityksille, jotta kokonaisuus palvelee tarkoitustaan. Joka tapauksessa tarve Europolin kyvykkyyksien vahvistamiselle on ilmeinen”, päättävät kokoomusedustajat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pihla Keto-HuovinenKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Saara-Sofia SirénKansanedustaja, Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kauma: SDP:n talouspuhe kärsii vakavasta uskottavuusvajeesta – vaativat päätöksiä, joita ovat koko kauden vastustaneet4.2.2026 13:30:12 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma tyrmää SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin syytökset hallituksen epäonnistumisesta julkisen talouden hoidossa.
Kokoomuksen Valkonen: Hallitsematon sote-menojen kasvu vaarantaisi palvelut3.2.2026 15:58:08 EET | Tiedote
Hallitus uudistaa hyvinvointialueiden rahoituslakia vahvistaakseen julkisen talouden kestävyyttä, hillitäkseen sosiaali- ja terveydenhuollon kustannusten kasvua ja varmistaakseen, että sote-palvelut voidaan rahoittaa pitkäjänteisesti ilman velkaantumisen hallitsematonta kiihtymistä, sanoo kokoomuksen kansanedustaja Ville Valkonen.
Kokoomuksen Väyrynen: Hallitus rajaa yksityisen diagnoositiedon käyttöä – rahoitus vastaa paremmin todellista palvelutarvetta3.2.2026 14:00:41 EET | Tiedote
Hallitus korjaa hyvinvointialueiden rahoitusmallin keskeistä vinoumaa rajaamalla yksityisessä terveydenhuollossa kirjattujen diagnoositietojen vaikutusta alueiden rahoitukseen. Tavoitteena on kokoomuksen lääkärikansanedustajan mukaan alueiden eriytymisen hillitseminen.
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajana jatkaa Jukka Kopra3.2.2026 11:03:11 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on tänään järjestäytymiskokouksessaan valinnut eduskuntaryhmän puheenjohtajana jatkamaan kansanedustaja Jukka Kopran. Kopra on lappeenrantalainen neljännen kauden kansanedustaja Kaakkois-Suomen vaalipiiristä.
Kokoomuksen Vestman: Uusi sähkön hintakatto takaa kohtuuhintaiset sähkölaskut markkinakriisissä3.2.2026 07:22:00 EET | Tiedote
Hallitus on valmistellut lakiesityksen, jolla mahdollistetaan sähkön hintakaton asettaminen sähkön hintakriisin aikana. Hintasääntely olisi mahdollista ottaa käyttöön erillisellä lailla, mikäli Euroopan unionin neuvosto julistaa jäsenvaltiota koskevan alueellisen tai unionin laajuisen sähkön hintakriisin. Kokoomuksen Heikki Vestman katsoo, että kyseessä on tärkeä varautumisväline poikkeavia olosuhteita varten. Hän kannustaa hallitusta lisäksi valmistelemaan säävarmaa ja säätävää kapasiteettia tukevan kapasiteettimekanismin normaaliolojen hintapiikkejä tasaamaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme