Hallintovaliokunnan demarit: Rajamenettely on tärkeä uusi työkalu itärajan tilanteen hallintaan
2.3.2024 09:30:23 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Hallintovaliokunnan sosialidemokraattiset jäsenet Eemeli Peltonen, Eveliina Heinäluoma, Saku Nikkanen ja Paula Werning pitävät hallituksen valmistelemaa lakiesitystä rajamenettelystä tervetulleena, vaikka se ei yksin riitä katkaisemaan hybridivaikuttamista Suomen itärajalla.
Hallituksen rajamenettelyn käyttöönottoa koskevan lakiesityksen lausuntokierros päättyi tällä viikolla. Eduskuntaan esitys etenee huhtikuussa. Hallituksen esityksen juuret ulottuvat jo edelliselle vaalikaudelle, jolloin rajamenettelyä valmisteltiin.
- Tavoite ja perusperiaatteet esityksessä vastaavat pitkälti edellisellä vaalikaudella valmisteltua esitystä rajamenettelystä. Siinä perusteettomaksi arvioituja turvapaikkahakemuksia voidaan käsitellä nopeasti heti rajalla tai sen tuntumassa. Tavanomaisesta turvapaikkamenettelystä poiketen hakijoiden on rajamenettelyssä pysyttävä rajalla tai sen läheisyydessä hakemuksen käsittelyn ajan. Tämä vahvistaa yleistä järjestystä ja ennaltaehkäisee kauttakulkua Suomesta muualle Eurooppaan, Peltonen kommentoi esitysluonnosta.
- On muistettava, että rajamenettely tulisi joka tapauksessa pakolliseksi kaikille Euroopan unionin jäsenvaltioille niin sanotun maahanmuuttopaktin toimeenpanon myötä tulevina vuosina. Paktissa jäsenvaltiot sopivat useista asetuksista unionin yhteisen turvapaikkapolitiikan toteuttamiseksi, jossa yhtenäistetään ja tehostetaan rajakäytäntöjä tulijoiden oikeusturvan takaamiseksi sekä turvallisuuden parantamiseksi, huomauttaa Eveliina Heinäluoma.
Heinäluoma muistuttaa myös, että SDP kiirehti hallitusta tuomaan lain rajamenettelyn käyttöönotosta eduskunnalle jo viime vuoden marraskuussa. Tuolloin SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman patisteli hallitusta valmistelemaan lakiesityksen rajamenettelystä eduskunnalle hyväksyttäväksi.
- Merkittävin muutos hallituksen esityksessä on, että rajamenettely olisi käytössä ulkorajoillamme koko ajan. Tämän muutoksen tarkoituksenmukaisuus on syytä käydä huolellisesti läpi saadun lausuntopalautteen pohjalta. Sinänsä on kannatettava pyrkimys, että viranomaisten perusteettomaksi arvioimat turvapaikkahakemukset seulotaan ja saadaan käsiteltyä ripeästi kaikkina aikoina, toteaa Saku Nikkanen.
Hallintovaliokunnan demarijäsenet muistuttavat, että rajamenettelyn tarpeellisuudesta huolimatta se ei yksin ratkaise vaikeaa tilannetta Suomen itärajalla. Esimerkiksi nykytilanteessa vain pieni osa itärajan ylittäneistä olisi ohjautunut rajamenettelyyn.
- Hallituksen esitys on pääperiaatteiltaan kannatettava, vaikka joidenkin yksityiskohtien hiomista on syytä vielä jatkaa saadun lausuntopalautteen perusteella. Lisää ratkaisuja itärajan tilanteeseen tarvitaan, kun kevät etenee ja lumet sulavat maastorajalla. Kaikki kivet on syytä kääntää, jotta olemme mahdollisimman valmistautuneita Venäjän törkeän hybridivaikuttamisen jatkumiseen, Werning sanoo.
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Eemeli PeltonenKansanedustaja
Puh:050 557 9092eemeli.peltonen@eduskunta.fiPaula WerningKansanedustaja
Puh:050 514 4887Saku NikkanenKansanedustaja
Puh:044 530 8326saku.nikkanen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Seppo Eskelinen: Sähkön riittävyys vaatii ripeästi päättäväisiä toimia, myös datakeskusten kannettava vastuunsa19.9.2026 11:18:42 EEST | Tiedote
– Viime aikojen uutiset isoista datakeskusinvestoinnoista Suomeen ovat luonnollisesti positiivisia ja tervetulleita. Samaan aikaan on kuitenkin pidettävä huoli, että investoinnit eivät saa johtaa sähkön hinnan kohtuuttomaan nousuun kuluttajille tai yrityksille, sanoo kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd).
Puhemiesneuvoston toiminta johtaa yhteisten pelisääntöjen horjumiseen18.9.2026 13:48:43 EEST | Tiedote
Eduskunnan puhemiesneuvostossa päätettiin eilen esittää eduskunnalle, että kaksi sosiaali- ja terveysvaliokunnalle kuuluvaa asiaa siirrettiin kahden muun valiokunnan päävastuulle. Hallituspuolueet tekivät esityksen, että työeläkejärjestelmää koskevat muutokset tehtäisi ainoastaan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa. Lisäksi hallituspuolueet tekivät esityksen, että tupakkalain muutokset tehtäisi ympäristövaliokunnassa, jolle sosiaali- ja terveysvaliokunta ja perustuslakivaliokunta antaisivat lausunnot. Asiat ratkaistiin äänestämällä. Täysistunnossa tehtiin esitykset, että eduskunnan käsittely eduskunnassa järjestettäisiin virkaesityksen esittämien mietintövaliokuntien mukaisesti. Hallituspuolueet asettuivat tänään puhemiesneuvoston enemmistön esitysten kannalle.
SDP:n Skinnari: Datakeskusten pelisäännöt on päivitettävä – kuka hyötyy, kuka kantaa riskit ja kuka maksaa?18.9.2026 13:26:20 EEST | Tiedote
Suomeen suunnitellaan nopeasti kasvava määrä erittäin suuria datakeskuksia, joiden sähköteho voi nousta kymmeniin tai jopa satoihin megawatteihin. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan datakeskusinvestoinnit ovat tervetulleita silloin, kun ne synnyttävät Suomeen työtä, osaamista ja uutta taloudellista toimintaa. Samalla hankkeiden nopeasti kasvanut mittakaava edellyttää lainsäädännön päivittämistä.
SDP:n Nikkanen: Järjestäytynyt rikollisuus näkyy vankiloissa – ”Nyt ovat käsillä kriittiset hetket”18.9.2026 09:31:32 EEST | Tiedote
Suomen vankiloissa näkyy järjestäytyneen rikollisuuden ja katujengien kasvu, eikä kehitystä voi jäädä seuraamaan sivusta. SDP kansanedustaja Saku Nikkanen vaatii toimia, joilla Suomesta tehdään Euroopan vaikein toimintaympäristö järjestäytyneelle rikollisuudelle.
SDP:n Niina Malm: Nykyinen aikuiskoulutuksen kinttupolku ei johda mihinkään17.9.2026 17:15:17 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Niina Malm vaatii, että kaikki keinot pitää ottaa käyttöön, jotta ihmiset saadaan pysymään työmarkkinoilla. Samaan aikaan työttömyys on saatava laskuun ja ovet työpaikoille on pidettävä auki osaamista vahvistamalla, ei pelkästään suhdanteisiin vetoamalla. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on lisännyt ihmisten työttömyyttä ja vähentänyt alan vaihtoja ja osaamista. Samalla työntekijän mahdollisuus varautua oman elämän ja arjen muutoksiin on vähentynyt työelämässä rajusti, Malm kertoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme