SDP:n Tytti Tuppurainen: Puheenjohtaja Lindtmanin aloite EU:n puolustusyhteistyöstä on otettava Suomen tavoitteeksi

Euroopan puolustus on Suomen asia. Sosiaalidemokraattisen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen toteaa, että SDP:n puoluejohtaja Antti Lindtmanin aloite Suomen päättäväiseksi toimintalinjaksi on perusteltu ja oikea-aikainen. Suomi on korostanut turvallisuutta tärkeänä osana omaa EU-politiikkaansa. Suomi on katsonut saavansa turvaa ja samalla tehnyt vähintään oman osansa Euroopan yhteisen turvallisuuden puolesta.
Puheenjohtaja Lindtmanin aloitteen mukaisesti Euroopan komissioon tarvitaan puolustuskomissaarin salkku, neuvostoon puolustusministerien kokoonpano ja parlamenttiin puolustusvaliokunta. EU:n jäsenmaiden on lisättävä puolustuksen voimavaroja ja samalla huolehdittava, että lisävarat käytetään tehokkaasti ja yhdessä määriteltyjen strategisten tavoitteiden saavuttamiseksi. Satojen miljardien eurojen käytössä ei ole varaa tuhlata päällekkäisiin hankintoihin ja samalla laiminlyödä todelliset tarpeet.
Euroopan unionin puolustusyhteistyö ei ole vaihtoehto Natolle, vaan osa euroatlanttista turvallisuusyhteisöä. Sillä pitää vahvistaa sidettä Yhdysvaltoihin, Iso-Britanniaan ja muihin unioniin kuulumattomiin Nato-maihin. Tuppurainen muistuttaa pitkäaikaisesta vaatimuksesta Euroopan paremmasta puolustuskyvystä, jota päättäväinen EU-yhteistyö tukisi.
Tuppuraisen mukaan Suomi on ollut yhteistyön malli EU:ssa ja on sitä Natossa. Puolustusasioissa meillä on paitsi paljon tavoitteita myös paljon annettavaa. Puolustusasiain komissaarin tehtävän perustaminen ja sen tehtävän tavoittelu ovat Suomen etu. Ja Suomen etu on Euroopan etu.
Tuppurainen ja Lindtman ovat osallistuneet Suomen SDP:n edustajina Euroopan sosiaalidemokraattien PES:n puoluekokoukseen Roomassa. Suomi ja SDP ovat saaneet tukea ja kiitosta määrätietoisuudestaan sisarpuolueilta.
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenEduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3186Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kumpula-Natri: Suomen Vasemmistoliiton linja pitäisi kuulla selkeämmin12.7.2025 08:01:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri kritisoi Euroopan vasemmiston linjaa aseellisessa tuessa Ukrainalle. Hänen mukaansa aatteellinen vastustus puolustustuelle vaarantaa ihmishenkiä ja horjuttaa Euroopan turvallisuutta. Kumpula-Natri peräänkuuluttaa yhtenäistä EU-linjaa ja pitkäjänteistä tukea Ukrainalle Venäjän brutaalin hyökkäyssodan keskellä.
SDP:n Niina Malm: Vasemmistoliitolta realismi hukassa12.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm kommentoi Vasemmistoliiton viimeaikaisia talous- ja turvallisuuspoliittisia irtiottoja. Malm muistuttaa, että SDP on ollut keskeinen toimija Suomen turvallisuuden vahvistamisessa.
SDP:n Aki Lindén: Työttömyyden kasvu ja sosiaaliturvan leikkaukset rapauttavat luottamusta11.7.2025 15:38:06 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Aki Lindénin mukaan johtavat hallituspuolueet kokoomus ja perussuomalaiset ovat hermostuneet SDP:n esitettyä perusteltua kritiikkiä hallituksen talouslinjasta. Tämä on näkynyt kiivaina vastakommentteina, jotka eivät muuta sitä tosiasiaa, että hallituksen talouspolitiikka on epäonnistumassa.
SDP:n Pia Viitanen: Perussuomalaiset pettivät lupauksensa11.7.2025 15:30:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan jäsen, Pia Viitanen vastaa perussuomalaisten esittämään kritiikkiin ja muistuttaa, että hallituksen talouslinja on ollut tuhoisa.
SDP:n Riitta Mäkinen: Hallituksen vietävä valtionosuusuudistus maaliin10.7.2025 15:20:54 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Riitta Mäkinen vaatii hallitukselta päättäväisyyttä kuntien valtionosuusuudistuksen loppuunsaattamisessa. Uudistus on hänen mukaansa välttämätön, jotta kuntien rahoitusjärjestelmä olisi oikeudenmukainen ja vastaisi nykyistä toimintaympäristöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme