Gummerus

Oligarkki – Kuinka Venäjä huijasi länttä on kylmäävä selvitys Putinin luotto-oligarkista Oleg Deripaskasta

Jaa

Oligarkki – Kuinka Venäjä huijasi länttä (Gummerus) on hyytävän ajankohtainen ja vetävästi kirjoitettu tietokirja mijardööri Oleg Deripaskasta. Palkittu journalisti Knut Kainz Rognerud osoittaa teoksessa, miten syvälle eurooppalaisiin demokratioihin Venäjä on soluttautunut.

Oligarkki-kirjan kansikuva
Oligarkki-kirjan kansikuva Kansi: Eva Wilsson

Miljardööri Oleg Deripaska on urheilullinen herrasmies, joka järjestää upeita juhlia Euroopan silmäätekeville. Hän on myös Vladimir Putinin luotettu, jonka johdolla on pesty rahaa, kierretty pakotteita ja horjutettu demokraattisia prosesseja useissa länsimaissa. Hän on sekaantunut jopa murhiin. Miksi Eurooppa otti oligarkin ja hänen rahansa avosylin vastaan? 

Oligarkki taustoittaa Deripaskan tietä Kremlin sisäpiiriin. Selviää, että Putinilla on oligarkkien ansiosta vahvat taloudelliset ja poliittiset verkostot monissa maissa, joissa Ukrainaan kohdistuvan hyökkäyssodan alettua on pyritty sanoutumaan irti Venäjästä. 

Norjalais-ruotsalainen kirjailija Knut Kainz Rognerud (s. 1969) on palkittu tutkiva taloustoimittaja, joka on käsitellyt kirjoissaan ja reportaaseissaan usein tulenarkoja aiheita. Hän kirjoitti Oligarkin suomenkieliseen painokseen oman esipuheen, jossa kerrotaan Deripaskan kalastusmatkoista Ahvenanmaalle. 

Demilitarisoidun Ahvenanmaan turvallisuuspoliittinen asema keskellä Itämerta sekä saariston kautta Suomesta Ruosiin kulkevat, strategisesti tärkeät valokuitukaapelit tekevät maakunnasta Venäjän intressien näkökulmasta mielenkiintoisen muistakin kuin kalastussyistä.”

”Tämä ei ole uhkaus”

Rognerud kirjoittaa yrittäneensä tavoitella Oleg Deripaskaa yli vuoden ajan kirjaa varten. Lukuisten yhteydenottojen jälkeen eräs Deripaskan konsernin edustajista välitti hänelle puhelimitse seuraavan viestin:

”Tämä ei ole uhkaus. Toistan, tämä ei ole uhkaus. Mutta pyrimme kaikin keinoin, lain puitteissa tietysti, estämään sinua julkaisemasta tietojasi.”

Knut Kainz Rognerud: Oligarkki – Kuinka Venäjä huijasi länttä
alkuteos Sundsvallsoligarken
suomentanut Annimari Typpö
313 sivua
Ilmestyy painettuna kirjana 4.3. sekä e- ja äänikirjana 12.3., lukija Simo Häkli
 
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:

Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Oligarkki-kirjan kansikuva
Oligarkki-kirjan kansikuva
Kansi: Eva Wilsson
Lataa
Kirjailija Knut Kainz Rognerud.
Kirjailija Knut Kainz Rognerud.
Kuvaaja: Thron Ullberg
Lataa

Linkit

Gummerus

Vuonna 1872 perustettu Gummerus on Suomen vanhin yleiskustantamo. Toteutamme edelleen perustajamme Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Rohkea romaani naisen seksuaalisesta vapautumisesta 2020-luvun Tinder-Lapissa – Inari Fernándezin esikoisromaani Vapaus (Gummerus) ilmestyy 27.8.26.6.2025 08:55:31 EEST | Tiedote

Millaiset ovat nykyajan deittimarkkinat pitkien välimatkojen Lapissa? Somevaikuttajana tunnetun Inari Fernándezin esikoisromaani Vapaus (Gummerus) kertoo nelikymppisen naisen seksuaalisesta heräämisestä ja sukupolvilta toisille siirtyneen häpeän purkamisesta. Vapaus-romaani ilmestyy 27.8. ja aloittaa Lemmentulet-trilogian.

ENNAKKOTIEDOTE: Jo yli 5 miljoonaa myynyt hyvinvointi-ilmiö rantautuu Suomeen – Mel Robbinsin Let them -teoria (Gummerus) ilmestyy 26.8.23.6.2025 15:56:43 EEST | Tiedote

Yhdysvaltalaisen podcastaaja ja motivaatiopuhuja Mel Robbinsin Let them -teoria (Gummerus) ampaisi välittömästi ilmestyttyään myyntilistojen kärkeen, ja on lyhyessä ajassa muotoutunut valtavaksi liikkeeksi sosiaalisen median alustoilla. Ilmiöksi nousseessa teoksessa Robbins opastaa omiin kokemuksiinsa ja asiantuntijatietoon nojaten, kuinka lakata tuhlaamasta aikaa ja energiaa asioihin, joita ei voi hallita. Vain kuusi kuukautta julkaisun jälkeen kirjaa on myyty jo yli 5 miljoonaa kappaletta ja sen käännösoikeudet on myyty 52 maahan.

ENNAKKOTIEDOTE: Suosikkikirjailija Miina Supisen suloinen hyvänmielen äänikirjasarja alkaa – Pääskykehrän tarinoiden ensimmäinen osa ilmestyy 22.7.17.6.2025 09:30:38 EEST | Tiedote

Pääskykehrä on tunnelmallinen pieni kaupunki merenrannalla. Vanhakaupunki on karkkimaisen ja suloisen idyllinen, mutta joen toisella rannalla on myös varjoisampia kortteleita. Miina Supisen uudessa hyvänmielen sarjassa rakastutaan, erotaan, etsitään mielenrauhaa, kokataan gourmet-ruokaa ja haaveillaan tähteydestä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye