SDP:n Matias Mäkynen: Hallitus on antanut väärää tietoa eduskunnalle ja äänestäjilleen
Eduskunnassa käsitellään tällä viikolla esitystä lakko-oikeuden rajoittamisesta, vaikka hallituksen ja työministeri Satosen perustelut esitykselle eivät pidä paikkaansa, tuomitsee SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkynen.

- Hallitus perustelee lakko-oikeuden rajoittamista erityisesti sillä, että esitys on linjassa pohjoismaisen käytännön kanssa. Tämä on virheellinen väittämä. Hallituksen tavoite rajoittaa lakko-oikeutta ei ole pohjoismaisen lainsäädännön eikä oikeuskäytännön mukainen.
Esimerkiksi työministeri on väittänyt eduskunnalle toistuvasti, että Ruotsissa oikeuskäytäntö olisi rajannut poliittiset lakot 1–2 tunnin mittaisiin lakkoihin. Myös pääministeri on tukenut väitettä, vaikka lukuisat faktantarkistajat ovat todenneet sen virheelliseksi.
- Tarkkaa rajaa poliittisille lakoille Ruotsissa ei ole ylipäätään olemassa. On mielestäni huolestuttavaa, että hallitus voi paitsi antaa eduskunnalle toistuvasti väärää tietoa, myös pohjata lainsäädäntönsä etujärjestöiltä saatuihin, paikkaansa pitämättömiin väittämiin. Vähimmäisseuraus väärän tiedon antamisesta tulisi olla anteeksipyyntö ja virheen korjaaminen, mutta tällaisilla asioilla ei näytä olevan Petteri Orpon hallitukselle merkitystä.
Kyse ei ole vain lakko-oikeuden rajoittamisesta, vaan hallituksen työmarkkinaheikennykset perustuvat kokonaisuudessaan virheellisille väittämille, arvostelee Mäkynen.
- Hallitus puhuu toistuvasti pohjoismaisesta mallista ja suomalaisen työelämän viemisestä pohjoismaiselle tasolle. Tämän retoriikan viljelemistä jatketaan, vaikka useat tahot ovat huomauttaneet, että hallituksen uudistukset eivät ole pohjoismaista mallia nähneetkään. Pohjoismaiseen malliin kuuluvat kiinteänä osana yhteistyö ja tasapuolinen sopiminen, jossa molemmat voittavat. Hallitus on sen sijaan etsimällä etsinyt naapurimaistamme vain heikennyksiä ja kutsuu niitä uudistuksiksi.
Hallituksen leikkausten seurauksena esimerkiksi työttömyysturvan taso Suomessa tulee alittamaan pohjoismaisen tason merkittävästi, Mäkynen huomauttaa.
- Suomessa esimerkiksi ansiosidonnainen on jo nyt muita pohjoismaita matalampi. Tanskassa korvausaste on jopa 90 prosenttia työttömyyttä edeltävästä palkasta ja Ruotsissa yli 70 prosenttia. Suomessa se on jo ennen Orpon hallituksen leikkausta ollut noin 60 %. Hallituksen tekemien leikkausten myötä ero Suomen ja Ruotsin ansiosidonnaisten välillä on nousemassa keskituloisella jopa 800 euroon kuukaudessa, kun ero tälläkin hetkellä on lähes 500 euroa ruotsalaisten eduksi.
Mäkynen muistuttaa, että hallitus ei ole antanut väärää tietoa vain eduskunnalle, vaan myös äänestäjille. Ennen eduskuntavaaleja hallituspuolueet eivät paljastaneet olevansa valmiita jättämään työntekijät hallituksen politiikan yksipuolisiksi häviäjiksi. Siksi hallituksen väittämä siitä, että sen ajamilla uudistuksilla olisi äänestäjiltä saatu mandaatti, ei pidä paikkaansa.
- Kun nämä kaikki muunnellut totuudet lasketaan yhteen, on selvää, että hallituksen työmarkkinauudistukset pohjautuvat pääasiassa virheellisiin väittämiin. Kysynkin nyt pääministeri Orpolta: onko hallitus sitoutunut tekemään faktoihin pohjautuvaa politiikkaa, ja jos on, aikooko hallitus lakata antamasta väärää tietoa?
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:040 509 4409matias.makynen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Ryhtiliike Itä-Suomi-politiikkaan, hallitus!24.7.2025 10:13:25 EEST | Tiedote
Tieto siitä, että UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan tehtaalla korostaa hallituksen Itä-Suomi-ohjelman olemattomuutta, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Toivotan Purralle tahdonlujuutta, nyt kun sitä viimein on työelämäasioissa löytynyt30.6.2025 17:54:07 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar toteaa, että perussuomalaisten puheenjohtaja Purra on puoluetovereineen tekemässä aikamoista takinkäännön ilmaveiviä työelämäpuheissaan, mutta hyvä niin. Aiemmin ”henkisesti veltostuneet” suomalaiset kaipasivat Purran mielestä vähemmän paapomista ja puolueen ministeri puhui ammattiyhdistysliikkeestä ”ay-mafiana”.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman osallistuu Euroopan demarijohtajien kokoukseen Brysselissä25.6.2025 10:02:09 EEST | Tiedote
Lindtman matkustaa jo suunniteltua aiemmin Brysseliin ja tapaa Euroopan demarijohtajia EU:n huippukokouksen alla. Kokouksen asialistalla on muun muassa Ukrainan ja Lähi-idän tilanne, Naton huippukokous sekä Euroopan turvallisuuden ja kilpailukyvyn vahvistaminen.
SDP:n varapuheenjohtaja Mäkynen: Jo riittää työntekijöiden kuritus - arkipyhät kuuluvat työntekijöille24.6.2025 14:46:38 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjien Mikael Pentikäinen ehdotti tänään, että maanpuolustusta voitaisiin rahoittaa poistamalla arkipyhiä – suoraan suomalaisten työntekijöiden lomista ja levosta. SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen tyrmää ajatuksen: työntekijän jaksamista ei voida uhrata talouskuriin vedoten.
SDP:n Nasima Razmyar: Orpon hallituksen sisällä on massiivinen ongelma2.6.2025 17:01:32 EEST | Tiedote
Pääministeri Orpon on käytettävä arvovaltaansa ja saatava hallituksensa rivit suoriksi tai myönnettävä rehellisesti, että nykyinen hallituskokoonpano ei pysty tunnustamaan Palestiinan valtiota, vaatii SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme