Vankien ja yhdyskuntaseuraamuksia suorittavien määrä kasvoi vuonna 2023
Vuonna 2023 Rikosseuraamuslaitoksen keskeiset tulostavoitteet edistyivät ja perustoiminnot kyettiin ylläpitämään hyvin, vaikka vankien ja yhdyskuntaseuraamusasiakkaiden määrä kasvoi ja resurssitilanne oli tiukka. Yhteistyö muun muassa hyvinvointialueiden ja esitutkintaviranomaisten kanssa on tärkeää Rikosseuraamuslaitokselle asetettujen tavoitteiden saavuttamiseksi.

Pääministeri Orpon hallitusohjelmassa (2023–2027) on useita kriminaalipolitiikkaa ja lainsäädäntöä koskevia kirjauksia, jotka tulevat vaikuttamaan Rikosseuraamuslaitoksen toimintojen järjestämiseen, asiakasmääriin ja resurssitarpeeseen. Työskentely hallitusohjelman toteuttamiseksi on käynnistetty.
Rikosseuraamuslaitoksen organisaatiouudistuksen toinen vaihe käynnistyi marraskuussa 2023. Organisaatiouudistuksessa tarkastellaan rikosseuraamuskeskusten organisaation ja johtamisen sekä rikosseuraamusalan koulutusjärjestelmän uudistamistarpeita. Tavoitteena on, että uudistuksen myötä organisaatiorakenne, johtaminen ja ohjaus tukevat paremmin Rikosseuraamuslaitoksen tehtäviä ja strategiaa, ja toiminnan yhtenäisyys ja yhdenmukaisuus paranevat.
Yhdyskuntaseuraamuksia suorittavien ja vankien määrä kasvoi
Yhdyskuntaseuraamuksia suorittavia oli vuonna 2023 keskimäärin 3 785 (2022: 3 052). Yhdyskuntaseuraamusta suorittaneista alle 21-vuotiaita oli keskimäärin 12 prosenttia, naisia 12 prosenttia ja ulkomaalaisia noin kahdeksan prosenttia.
Vuonna 2023 vankeja oli keskimäärin 3 143 (2022: 3 056). Ulkomaalaisvankien osuus kaikista vangeista oli keskimäärin 18 prosenttia. Vangeista naisia oli 8,1 prosenttia ja alle 21-vuotiaita 3,5 prosenttia. Vankeusrangaistukset olivat keskimäärin lyhyitä; yli puolet vankeusvangeista suoritti rangaistusta vankilassa enintään kuusi kuukautta.
Rikosseuraamuslaitoksen tavoitteena oli vähentää vankien vapautumista suoraan suljetuista vankiloista ja lisätä avolaitossijoituksia sekä valvotun koevapauden käyttöä. Vuonna 2023 asteittainen vapauttaminen ei edistynyt täysin tavoitteen mukaisesti.
Vankien ja yhdyskuntapalvelun suorittaneiden uusintarikollisuudessa ei ole tapahtunut merkittäviä muutoksia.
Turvallisuustilanteeseen kiinnitettävä erityistä huomiota
Suljettujen vankiloiden ja pääkaupunkiseudun yhdyskuntaseuraamustoimistojen turvallisuustilanne heikentyi vuonna 2023. Tämä näkyi muun muassa uhkatilanneilmoitusten sekä kurinpitorangaistusten määrissä. Merkittävimpiä turvallisuutta vaarantavia tekijöitä ovat vankiloiden yliasutus, kasvanut katujengiläisten määrä sekä niukat henkilöstöresurssit. Turvallisuustilanne vaihtelee kuitenkin suuresti yksiköiden välillä.
Rikosseuraamuslaitoksessa oli vuonna 2023 henkilöstöä 2 555 henkilötyövuotta ja nettokustannukset olivat 267,8 miljoonaa euroa.
Rikosseuraamuslaitoksen tilinpäätös ja toimintakertomus 2023
Lisätietoja:
pääjohtaja Anna Arola-Järvi, puh. 029 56 88500 (vaihde), anna.arola-jarvi@om.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Rikosseuraamuslaitos on oikeusministeriön alaisuudessa toimiva vankeusrangaistusten ja yhdyskuntaseuraamusten täytäntöönpanoviranomainen. Rikosseuraamuslaitoksen tavoitteena on omalta osaltaan ehkäistä uusintarikollisuutta ja lisätä yhteiskunnan turvallisuutta.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten
Reform av brottspåföljdssektorns utbildningssystem påverkar studerande som börjar nästa år17.12.2025 10:36:04 EET | Pressmeddelande
Brottspåföljdsmyndigheten förnyar utbildningssystemet som ett led i organisationsreformen. Förändringarna syns i studierna redan nästa läsår. Studier flyttas över till nätet och tidigare erfarenhet tillgodoräknas.
Rikosseuraamusalan koulutusjärjestelmän uudistuksella on vaikutuksia ensi vuonna aloittavien opiskelijoiden opintoihin17.12.2025 10:36:04 EET | Tiedote
Rikosseuraamuslaitos uudistaa koulutusjärjestelmäänsä osana organisaatiouudistusta. Muutokset näkyvät jo ensi lukuvuoden opinnoissa. Opintoja siirretään verkkoon ja aiempi kokemus huomioidaan opintoja hyväksilukemalla.
Uleåborgs nya fängelse invigdes3.12.2025 13:15:34 EET | Pressmeddelande
I Uleåborg firades invigningen av det nya fängelset. Fängelset tas i reguljär drift i januari 2026. Tillsammans med huvudpolisstationen och tingsrättens rättssal bildar fängelset ett unikt säkerhetscentrum där myndigheterna medverkar på en och samma tomt.
Oulun uusi vankila vihittiin käyttöön3.12.2025 13:15:34 EET | Tiedote
Oulussa vietettiin uuden vankilan vihkiäisiä. Vankila otetaan varsinaiseen käyttöön tammikuussa 2026. Vankila muodostaa yhdessä pääpoliisiaseman ja käräjäoikeuden istuntosalin kanssa ainutlaatuisen turvallisuuskeskittymän, jossa viranomaiset toimivat samalla tontilla.
Verksamhetsstället i Åbo vid samhällspåföljdsbyrån i sydvästra Finland flyttar till Finlandsdisken på statens ämbetshus i Åbo3.12.2025 08:03:28 EET | Pressmeddelande
Åbofilialen till samhällspåföljdsbyrån i sydvästra Finland flyttar den 15 december 2025. Den nya adressen är Kulturgränden 1. Lokalerna finns på statens ämbetshus i Åbo. Den nya adressen är både besöksadress och postadress.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme