Hirmuliskot valtaavat kesällä Aino Areenan – valtavan maailmanlaajuisen suosion saanut Dinosaurukset-näyttely Areenalla heinä-elokuussa
Ne hallitsivat maailmaa miljoonia vuosia sitten – nyt ne saapuvat Järvenpäähän! Valtavan, yli miljoonan kävijän suosion ympäri maailman saavuttanut ja viime kesänä Tampereella yli 57 000 kävijää houkutellut interaktiivinen Dinosaurukset-näyttely valloittaa Aino Areenan 6.7. -11.8. 2024. Koko perheelle sopivassa näyttelyssä pääset kulkemaan dinosaurusten jalanjäljissä ja tutustumaan suurimpien planeetallamme koskaan vaeltaneiden matelijoiden kiehtovaan elämään.

Kansainvälisellä Dinosaur Invasion -nimellä kiertänyt näyttely on saanut suuren suosion keski-Euroopassa, kuten Roomassa, Milanossa, Napolissa ja Firenzessä sekä Sveitsin Baselissa ja Luganossa. Dinosaurukset-näyttely sai Suomen ensi-iltansa kesällä 2023 Tampere-talossa, jossa se oli valtaisa menestys ja yleisön rakastama suosikki, josta puhutaan vielä tänäkin päivänä. Aino Areenan Dinosaurukset-näyttely on kooltaan entistäkin suurempi, joten vaikka olisit vieraillut jo viime kesänä Tampereella, uutta ihmeteltävää riittää niin lapsille kuin aikuisille. Korkeatasoista animatroniikkaa hyödyntävä näyttely on valmistettu Italiassa ja sen on koonnut eurooppalainen World Touring Exhibitions -näyttelyjärjestäjä.
Dinosaurukset-näyttely sisältää parikymmentä liikkuvaa ja ääntelevää dinosaurushahmoa, jotka on valmistettu esihistoriallisten esikuviensa näköisiksi ja kokoisiksi. Mukana ovat dinosaurusten kuningas Tyrannosaurus Rex, jättimäinen Brachiosaurus, viekas Velociraptor sekä monet muut vanhat ja uudet tuttavuudet!
Dinosaurukset-kesänäyttely raottaa salaperäisyyden saniaisverhoa ja kurkistaa hurjien hirmuliskojen ja kekseliäiden kasvissyöjien asuttamiin valtakuntiin mesotsooisella maailmankaudella. Tutustumiskierros alkaa triaskaudelta noin 230 miljoonan vuoden takaa ja kulkee jurakauden halki aina myöhäiselle liitukaudelle noin 65 miljoonan vuoden taakse, jolloin dinosaurusten aika päättyi. Aino Areenan puukaarien alle mahtuu näyttäviä lavastuksia, jotka kuljettavat vierailijat keskelle vehreitä viidakkomaisemia. Immersiivisellä kierroksella voit uppoutua tutkittua tietoa sisältäviin VR-maailmoihin, jotka saavat dinosaurukset ja niiden elinympäristöt heräämään henkiin hauskalla ja opettavaisella tavalla. Perheen pienimmille paleontologeille näyttely sisältää toiminnallisen puuhapaikan, jossa lapset voivat kaivaa hiekan peitosta fossiileja. Näyttelyvieraat pääsevät nauttimaan virvokkeita Dino-kahvilassa, ja yhteinen kesäpäivä huipentuu Dino-myymälässä, jossa on myynnissä dinosaurusaiheisia leluja, pelejä ja tuotteita moneen makuun.
Dinosaurukset-näyttely keräsi kesällä 2023 Tampereella yli 57 000 ihastunutta kävijää! Ruuhkapiikkien ehkäisemiseksi ja yleisön pyynnöstä Aino Areenan näyttelyyn myydään tuntikohtaisia lippuja, jotta pystymme varmistamaan kaikille näyttelyvieraille mahdollisimman sujuvan ja mukavan elämyksen.
Dinosaurukset 6.7.–11.8.2024 Aino Areena, Järvenpää
Näyttely on avoinna 6.7.–11.8.2024 seuraavin aukioloajoin: MA suljettu, TI-PE klo 9–19, LA klo 10-18, SU klo 10-17.
Liput:
Aikuiset 20 €
Lapset ja nuoret (2–16-vuotiaat), eläkeläiset ja opiskelijat 18 €
Perhelippu (2 aikuista + 2 lasta tai 1 aikuinen + 3 lasta) 68 €
Alle 2-vuotiaat 0 € (erillistä lippua ei tarvita)
Päivälippu avoimelle saapumisajankohdalle 23 €
Huom. Varaa vierailuaika tunnin tarkkuudella. Lisätietoja ja ohjeet lippujen ostamiseen löydät lipunmyyntilinkistä https://www.lippu.fi/artist/ainoareena/dinosaurukset-3595999/
Lisätiedot:
Alina Kaivoluoto, Aino Areena
alina@ainoareena.fi
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Kolme uutta nimeä Helsinki Lit 2026 -ohjelmaan – Kulttuuritalolla mukana toukokuussa Rachel Kushner, Lena Andersson ja Mattias Timander22.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Helsinki Lit 2026 saa vieraakseen jo julkistettujen Lina Wolffin, Vincenzo Latronicon, Alana S. Porteron ja Tara Menonin lisäksi yhdysvaltalaisen bestseller-kirjailija Rachel Kushnerin ja kaksi ajankohtaista ruotsalaista kirjailijaa, Lena Anderssonin ja Mattias Timanderin. 22.-23. toukokuuta 2026 Helsingin Kulttuuritalolla järjestettävän käännöskirjallisuusfestivaalin koko ohjelma julkistetaan ystävänpäivänä 14. helmikuuta, jolloin myös yhden päivän liput tulevat myyntiin. Kahden päivän liput ovat myynnissä Lippu.fi:ssä.
Vihellys on aina vaaran merkki – Inginmaan uusi single Kuolleen naisen kengät muistuttaa elämän rajallisuudesta15.1.2026 11:20:59 EET | Tiedote
Anna Inginmaan 27. helmikuuta ilmestyvän Yhdeksän elämää -popalbumin uusi single, perjantaina 16.1. julkaistava Kuolleen naisen kengät on syntynyt yhteistyössä Finlandia-palkitun kirjailija Rosa Liksomin kanssa. Inginmaalle tärkeä ja omakohtainen kappale kumpuaa kuolemattomuuden illuusion rikkoutumisesta ja tilanteesta, joka pysäytti elämän rajallisuuden äärelle. Kuolleen naisen kengät on kuunneltavissa ennakkoon jo tänään Soundi-lehden sivuilla lyriikkavideon saattelemana.
Helsinki Lit Masterclass -sarjan kevään ensimmäiseksi vieraaksi vuoden 2025 kaunokirjallisuuden Finlandia-voittaja Monika Fagerholm8.1.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Helsinki Litin kirjallisuuden mestarikurssit jatkuvat keväällä 2026. Seuraavan Masterclass-tapahtuman vieraaksi saapuu lukijoiden ja kriitikoiden rakastama, pitkän ja menestyksekkään kirjailijanuran tehnyt tuore kaunokirjallisuuden Finlandia-voittaja Monika Fagerholm. Hakuaika kurssille alkaa tänään torstaina 8. tammikuuta.
Musiikkitalossa juhlitaan helmikuussa 100 vuotta täyttävää György Kurtágia19.12.2025 10:30:00 EET | Tiedote
Säveltäjä György Kurtágin 100-vuotissyntymäpäivää juhlitaan 19. helmikuuta 2026 Helsingin Musiikkitalossa kamarimusiikkikonsertilla, jossa esiintyvät muun muassa sopraano Anu Komsi ja viulisti Sakari Oramo. Paavo-salissa järjestettävä Kurtág100 on ainoa Kurtágin juhlavuoden konsertti Suomessa ja ajoittuu täsmälleen säveltäjän syntymäpäivälle.
Helsinki Lit 2026 julkisti ensimmäiset kansainväliset kirjailijavieraansa – mukana Vincenzo Latronico, Alana S. Portero, Lina Wolff ja Tara Menon12.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Helsinki Litin ensimmäiset julkistetut kansainväliset kirjailijavieraat tulevat Italiasta, Espanjasta, Ruotsista ja Yhdysvalloista. Juuri toisen August-palkintonsa voittanutta Lina Wolffia tulee haastattelemaan kaksinkertainen Finlandia-palkittu kirjailija Pajtim Statovci, muiden vierailijoiden keskusteluparit ja haastattelijat julkaistaan myöhemmin. Festivaalin juontaa jälleen näyttelijä Alma Pöysti. 22.-23. toukokuuta 2026 Helsingin Kulttuuritalolla järjestettävän Helsinki Litin koko ohjelma julkistetaan perinteisesti ystävänpäivänä 14. helmikuuta, jolloin myös yhden päivän liput tulevat myyntiin. Kahden päivän liput ovat myynnissä Lippu.fi:ssä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme