Kirjailijoiden salattu elämä – Uusi Musso-dekkari on ilmestynyt
Ranskan suosituimmasta dekkarikirjailijasta Guillaume Mussosta tuli myös suomalaisten lukijoiden suursuosikki, kun kirjailijan tuotannon ensimmäinen suomennos TYTTÖ JA YÖ ilmestyi viime syksynä.
Nyt on ilmestynyt toinen Musso-dekkari KIRJAILIJOIDEN SALATTU ELÄMÄ. Siinä kohtaavat idylliselle Beaumontin saarelle vetäytynyt menestyskirjailija Nathan Fawles ja häntä haastattelemaan tuleva nuori toimittaja Mathilde Monney.
Rannalta löytyy ruumis ja viranomaiset eristävät koko saaren. Raa'n murhan tutkinta alkaa paljastaa saaren kätkemiä synkkiä salaisuuksia.

Tyttö ja yö -dekkarista sanottua:
"Guillaume Musso näyttää, miten tuotetaan kepeän sivistynyt seikkailukertomus ja liitetään se osaksi ranskalaista populaari- ja korkeakulttuurin sekä kaunokirjallisuuden jatkumoa." - Kari Pitkänen, Kulttuuritoimitus.fi
"Juoni on kimurantti ja erittäin vetävä. Juuri kun kuvittelet tietäväsi kaiken, niin seuraavassa hetkessä putkahtaa tietoa, joka kumoaa lähes kaiken kuvittelemasi." - Kirsi Ranin, Kirsin Book Club
***
Guillaume Musso (s. 1974) on jo vuosia ollut Ranskan suosituin kirjailija ja hänen teoksiaan on myyty yli 11 miljoonaa kappaletta yli kolmellekymmenelle kielelle käännettynä. Musson ensimmäinen suomeksi julkaistu romaani oli Tyttö ja yö (2023). Sen suomensi Anna Nurminen, joka on suomentanut myös Kirjailijoiden salattu elämä -teoksen.
Syksyllä 2024 ilmestyy suomeksi kolmas Musso-dekkari Elämä on romaani.
Yhteyshenkilöt
Reetta RaviTiedotuspäällikköKustannusosakeyhtiö Siltala
Puh:0400 328 300reetta@siltalapublishing.fiKustannusosakeyhtiö Siltala on Aleksi ja Touko Siltalan vuonna 2008 perustama riippumaton kustantamo, joka julkaisee laadukasta kauno- ja tietokirjallisuutta.
www.siltalapublishing.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Siltala
Carlo Masala: Jos Venäjä voittaa – Saksalaisen Nato-asiantuntijan hyytävä skenaario2.7.2025 13:13:59 EEST | Tiedote
Olemme tottuneet siihen, että kaikki menee lopulta hyvin. Mutta entä jos niin ei tällä kertaa tapahdukaan? Mitä jos Venäjä voittaa? Carlo Masalan tänä keväänä ilmestynyt tietokirja Jos Venäjä voittaa on pysytellyt Saksan bestsellerlistojen kärjessä viikkokaupalla. ** Maaliskuu 2028: Venäläiset joukot hyökkäävät Narvaan ja ottavat haltuunsa Hiidenmaan saaren Itämerellä. Hyökkäys Baltian maihin on alkanut. Nyt Eurooppa maksaa kovaa hintaa siitä, ettei se ole aseistautunut riittävästi Ukrainan sodan päätyttyä. Päteekö Naton artikla 5? Miten EU reagoi? Onko Eurooppa valmis ottamaan ydinsodan riskin? Tunnettu saksalainen valtiotieteilijä ja sotilasasiantuntija Carlo Masala hahmottelee kirjassaan pysäyttävän ja vakuuttavan tulevaisuusskenaarion, joka näyttää, mikä kaikki Euroopassa on tällä hetkellä vaakalaudalla.
Helsinki by Sauna – Hurmaava pieni opaskirja Helsingin saunoihin ja suomalaiseen saunakulttuuriin26.6.2025 13:35:24 EEST | Tiedote
Katja Pantzarin pieni tyylikäs opaskirja Helsinki by Sauna esittelee pääkaupungin yleiset saunat ja johdattelee lukijan suomalaiseen saunakulttuuriin yleisemminkin. Ulkomaisten matkailijoiden lisäksi englanninkielinen kirja sopii mainiosti kotimaistenkin matkailijoiden käyttöön – sekä tietenkin myös itse helsinkiläisten! Tunnettu brittiläinen toimittaja Emma O'Kelly, joka on kirjoittanut kaksi saunaa käsittelevää menestysteosta, Wild Sauna ja Sauna, the Power of Deep Heat, suosittelee Pantzarin kirjaa lämpimästi. "At last! What we've all been waiting for – this wonderful guide illuminates Helsinki's thriving sauna culture, offering up hidden gems and old school classics. No one should visit the city without it."
Siltalan loistava syksy 2025 – Tietokirjat26.5.2025 12:44:41 EEST | Tiedote
Björn Borg, Sophia Jansson, Jouko Turkka, Esa-Pekka Salonen... Siltalan syksyssä on tarjolla muun muassa huippukiinnostavia muistelmia ja elämäkertoja. Lisäksi on esimerkiksi sodanjälkeisen ajan filosofiaa, suomalaista teollisuushistoriaa, sukututkimusta, ihmisen anatomiaa sekä Venäjän rajan tarkastelua molemmilta puolilta rajaa. Syksyn katalogi https://www.siltalapublishing.fi/wp-content/uploads/2025/04/siltala-katalogi-kesa-syksy-2025.pdf
SIIS NIIN, suuri ihmetys on Maria Matinmikon uusi runoteos13.5.2025 14:54:31 EEST | Tiedote
Tervetuloa Maria Matinmikon SIIS NIIN, suuri ihmetys -teoksen julkistamistilaisuuteen Tekstin talolle (Lintulahdenkatu 3, Helsinki) keskiviikkona 28. toukokuuta kello 18!
Siltalan hieno syksy 2025 – Kaunokirjallisuus28.4.2025 14:45:21 EEST | Tiedote
Siltalan kaunokirjasyksy tarjoaa monipuolisen kattauksen sekä kotimaista että käännettyä kirjallisuutta. Kirjailijanimiä ovat muiden muassa Annina Holmberg, Iida Sofia Hirvonen, Jyrki Lehtola sekä dekkarikirjailijakaksikko Sari Rainio ja Juha Rautaheimo. Suomennoksia saadaan esimerkiksi Anton Tšehovilta, Anna Hopelta ja Viktor Jerofejeviltä. Syksyn 2025 katalogi: https://issuu.com/siltalapublishing/docs/siltalan_kes_syksy_2025
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme