Kokoomuksen Sirén: Työmarkkinamallin uudistaminen on julkisten naisvaltaisten alojen etu
8.3.2024 11:55:42 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajan ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtajan Saara-Sofia Sirénin mielestä väitteet siitä, että hallitus ajaisi naisvaltaiset alat ikuiseen palkkakuoppaan, eivät pidä paikkaansa. Hallitus vahvistaa julkista taloutta, jotta julkisten naisvaltaisten alojen palkkataso voisi kestävällä tavalla nousta. Lisäksi Sirén peräänkuuluttaa ammattiliitoilta solidaarisuutta naisvaltaisia aloja kohtaan.

Pääministeri Petteri Orpo on tänään iltapäivällä kutsunut työmarkkinaosapuolet keskustelemaan Suomen työmarkkinamallin uudistamisesta. Tavoitteena on, että aiemmin katkenneet neuvottelut vientivetoisesta työmarkkinamallista voisivat jatkua.
”Toivomme, että SAK:lta löytyisi neuvotteluhalukkuutta, he palaisivat pöydän ääreen ja neuvottelut voisivat jatkua. Olisi kaikkien kannalta hyvä, että osapuolet pääsisivät sopimukseen työmarkkinamallista”, toteaa edustaja Sirén.
Sirén katsoo, että Suomen työmarkkinamallin uudistaminen on myös julkisten ja naisvaltaisten alojen etu.
”Esimerkiksi hoitajat tai varhaiskasvattajat eivät voi päästä pois palkkakuopasta, jos julkisen talouden velkaantuminen jatkuu. Palkkakuopasta noustaan pois silloin, kun Suomessa on työmarkkinamalli, joka vahvistaa julkista taloutta”, edustaja Sirén sanoo.
Suomi on pieni ja viennistä riippuvainen maa. Sirén muistuttaa, että vientivetoisissa maissa julkisen talouden vahvistuminen riippuu pitkälti siitä, miten vientiyritykset pärjäävät kansainvälisessä kilpailussa.
”Mitä paremmin vientiyrityksemme pärjäävät, sitä enemmän julkisen sektorin palkanmaksukyky vahvistuu. Vain tällä tavalla julkisten naisvaltaisten alojen palkkataso voi kestävällä tavalla nousta”, edustaja Sirén korostaa.
Ruotsin sovittelutoimiston pääjohtaja, sosiaalidemokraattitaustainen Irene Wennemo kertoi viime vuoden marraskuussa Suomen työmarkkinamallia koskevassa seminaarissa, että sukupuolten väliset palkkaerot ovat Ruotsissa kaventuneet vientivetoisen työmarkkinamallin myötä.
”Ruotsissa vientivetoisen työmarkkinamallin sisällä naisvaltaisille työvoimapula-aloille on kohdennettu korkeampia palkankorotuksia. Näin on mahdollista tehdä myös Suomessa. Tämä edellyttää, että julkisen sektorin työntekijäliitoilta löytyy riittävästi sisäistä solidaarisuutta kohdennuksista sopimiseen. Tämä kysymys kuuluu täysin ja yksinomaan sopijaosapuolille”, edustaja Sirén päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara-Sofia SirénKansanedustaja, Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Limnell: Nyt ei pidä puhua Suomea alaspäin, vaan vahvistaa luottamusta tulevaan, kun talous on kääntynyt kasvu-uralle31.5.2026 09:55:23 EEST | Tiedote
Suomen taloudesta on saatu pitkään odotettuja myönteisiä uutisia. Alkuvuoden talouskasvu osoittaa, että Suomi on kääntymässä kasvu-uralle. OECD:n vertailussa Suomen kasvu oli alkuvuonna Euroopan kärkeä, ja Tilastokeskuksen mukaan bruttokansantuote kasvoi tammi-maaliskuussa 0,9 prosenttia edellisestä neljänneksestä. Tämä on tärkeä viesti suomalaisille kotitalouksille, yrityksille ja koko yhteiskunnalle: Suomen talous ei ole pysyvästi pysähtynyt. Käänne on alkanut näkyä myös luvuissa.
Kokoomuksen Kopra: SDP:n politiikka nojaa synkkyyteen – uskottava vaihtoehto puuttuu30.5.2026 19:34:48 EEST | Tiedote
SDP:n linja on muuttunut yhä synkemmäksi samaan aikaan, kun taloudessa näkyy orastavia valonmerkkejä: inflaatio on taittunut, korot laskeneet ja investointeja käynnistyy. Silti SDP maalaa kuvaa Suomesta, jossa mikään ei toimi.
Kokoomuksen Partanen: SDP rakensi mörön ja pelottelee sillä suomalaisia29.5.2026 16:05:59 EEST | Tiedote
Hallitus ei ole esittänyt leikkauksia sunnuntai- tai ylityökorvauksiin, eikä pääministeri Petteri Orpo ole jättänyt asiasta mitään tulkinnanvaraa, sanoo kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen. Samaan aikaan kun SDP rakentaa itse luomiaan uhkakuvia, Kokoomus tekee työtä sen eteen, että Suomi nousisi takaisin kasvun, työllisyyden ja hyvinvoinnin kärkeen.
Kokoomuksen Vuornos: Vihriälä puuttuu oikeaan ongelmaan väärällä keinolla29.5.2026 12:58:10 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos sanoo, että lukukausimaksut eivät ratkaise Suomen koulutustason nostoa. Vuornoksen mukaan aloituspaikkoja on jo nyt riittävästi sitä varten, että 60 prosenttia nuorista saavuttaisi korkeakoulututkinnon, mutta aloituspaikat ovat väärissä paikoissa ja väärillä aloilla.
Kokoomuksen Fagerström: Pitkän harmaan jakson jälkeen Suomesta kuuluu viimein hyviä uutisia29.5.2026 10:35:22 EEST | Tiedote
Moni suomalainen on viime vuosina joutunut lykkäämään unelmiaan, kiristämään kukkaronnyörejä ja kantamaan huolta tulevaisuudesta. Kokoomuksen kansanedustaja Noora Fagerströmin mukaan tuoreet talousluvut antavat vihdoin syytä uskoa siihen, että Suomi on kääntämässä suuntaansa parempaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme