Keski-Suomen ELY-keskus

TE-palvelut selvitti Keski-Suomen työvoimantarvetta

Jaa

Kohtaanto-ongelmista kärsivät toimialat kaipaavat osaavia ja sitoutuneita osaajia Keski-Suomen alueella, kertoo tuore yrityskartoitus. Kartoituksessa Keski-Suomen TE-toimiston yritysasiantuntijat ottivat yhteyttä eri toimialojen yrityksiin selvittääkseen alueen työvoima- ja osaamistarpeita sekä työllisyysnäkymiä.

Yrityskartoituksessa selvitettiin puhtauspalvelusalan, majoitus- ja ravitsemisalan, sosiaali- ja terveysalan, ICT-alan sekä teknisen myynnin alojen yrityksiin tarpeita työvoimalle ja sen osaamiselle. Selvitykseen valitut alat edustavat niin sanottuja työvoimakapeikkoaloja, joilla on haasteita työvoiman rekrytoinnissa.

”Kartoituksessa selvisi, että kaikilla kartoitukseen haastatelluista toimialoista on tarvetta työvoimalle. Aina työvoimantarve ei kuitenkaan näy tilastoissa tai avoimissa työpaikkailmoituksissa, sillä osaajia rekrytoidaan myös verkostojen ja piilotyöpaikkojen kautta”, kertoo Keski-Suomen TE-toimiston ennakoinnin asiantuntija Valtteri Nivala.

Majoitus- ja ravitsemusalalla työvoiman tarve korostui erityisesti ravintola-alan yrityksissä, joissa on tarvetta muun muassa kokeille ja tarjoilijoille sekä ravintola-alan moniosaajille. Työ on paikoin kausiluonteista ja vuorotyötä, ja etenkin majoitusalalla määrä vaihtelee vuoden aikana eri sesonkien mukaan.

Puhtauspalvelualan yrityksissä työvoiman tarve näkyi ennen kaikkea keskisuurissa ja suurissa yrityksissä. Yritykset kertoivat painottavansa rekrytoinnissa hyviä yleisiä työelämätaitoja ja motivaatiota. Alalla on tarjolla työtä eri elämäntilanteisiin, niin kokoaikatyötä kuin osa-aikatyötäkin.

Sosiaali- ja terveysalan yrityksissä on työvoimatarvetta koko maakunnan alueella. Avoimia työpaikkoja alalla on paljon. Määrällisesti eniten tarvetta on lähihoitajille, sairaanhoitajille, hoiva-avustajille ja sosionomeille. Erityisesti mielenterveys-, päihde- ja kehitysvammaistyöhön erikoistuneita osaajia kaivataan.

Tavoitetuista teknisen myynnin alan yrityksistä kolmanneksella on tarve työvoimalle välittömästi. Suurin osa yrityksistä tarvitsee työvoimaa vuoden sisällä, ja etenkin yritysten välisessä myynnissä on pulaa osaajista. Jatkuvaa kysyntää on hakijoille, joilla yhdistyy sekä tekninen että myynnillinen osaaminen.

Kaikki selvitykseen osallistuneet ICT-alan yritykset raportoivat työvoimatarpeesta. Tarvetta osaajille on sekä alan varsinaisissa palveluntuottajayrityksissä että muiden eri toimialojen yrityksissä. Yrityksillä on tarvetta ennen kaikkea kokeneille työntekijöille. Junioritason osaajien työllistymisen edistämiseksi yritykset tarjoavat rekrytointikoulutuksia yhdessä TE-toimiston kanssa.

“On tärkeää tunnistaa eri toimialojen työvoiman tarpeisiin liittyvät ilmiöt, kuten työmarkkinoiden osaamistarpeet ja niiden muutokset, jotta yrityksiin saadaan rekrytoitua oikeat tekijät. Työnhakijoiden osaamisen ja sen kehittämisen on vastattava työmarkkinoiden tarpeita nyt ja tulevaisuudessa”, kommentoi Keski-Suomen TE-toimiston palvelujohtaja Minna Orrainen.

Lue lisää työvoimakapeikkoalojen työvoima- ja osaamistarpeista Keski-Suomen TE-toimiston blogista (toidenvalilla.com).

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Keski-Suomen TE-toimisto on työ- ja elinkeinopalveluja järjestävä ja tuottava valtion viranomainen, joka edistää työmarkkinoiden toimivuutta turvaamalla osaavan työvoiman saatavuutta, työnhakijoiden työllistymistä sekä kansalaisten työllistymiskyvyn kehittymistä. TE-toimistot tarjoavat asiakkailleen kattavan valikoiman erilaisia työnhakua ja työllistymistä sekä yritystoimintaa tukevia palveluja.

TE-palveluiden logo.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus

Alueelliset kehitysnäkymät Keski-Suomessa keväällä 202529.4.2025 09:21:01 EEST | Tiedote

Keski-Suomessa elinkeinoelämän lähiajan näkymät ovat maltilliset. Taustalla on epävarma kysyntään ja investointeihin heijasteleva geopoliittinen tilanne sekä kasvava työttömyys. Nämä näkyvät myös kuluttajien luottamuksessa, minkä odotetaan kuitenkin vahvistuvan vähitellen inflaation tasaantumisen, korkojen laskun ja reaalipalkkojen hienoisen nousun myötä. Osalla Keski-Suomen yrityksistä, erityisesti vientiyrityksillä, on valoa näkyvissä, mistä kertoo mm. tilauskirjojen täyttyminen. Vientimarkkinoiden löytymiseen olisikin hyvä panostaa, jotta muuttuviin suhdanteisiin saataisiin vakautta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye