Salaperäiset sammaljätit valtaavat Lasipalatsin aukion – Amos Rexin näyttely kutsuu meitä kyseenalaistamaan ja uneksimaan lasten pelottomaan tapaan
14.3.2024 10:40:08 EET | Amos Rex | Tiedote
Vihreä sammaljätti varustettuna suksilla ja sauvoilla on kulkenut Amos Rexin kumpujen keskelle, kenties valmiina kartoittamaan tuntemattomia alueita. Vaeltajan mielestä yksi tapa oppia tuntemaan maailmaa on matkustaminen, toinen on aistien avulla – erityisesti kosketuksen kautta. Ehkä siksi jätti kertoo omasta tehtävästään koskettamalla avointa kämmentä toisen käden kahdella sormella. Viittoma toteutuu liikuttamalla sormia kämmenen yli, mikä tarkoittaa viittomakielellä kävellä tai vaeltaa.

Vaeltaja on yksi neljästä jättiläismäisestä vihreästä hahmosta, jotka ovat tilapäisesti juurtuneet Lasipalatsin aukiolle ja Bio Rexin terassille. Kim Simonssonin (s. 1974) Sammaljätit ovat noin neljän metrin korkuisia hahmoja, jotka kommunikoivat keskenään viittomakielellä. Teokset on hankittu osaksi Konstsamfundetin kokoelmaa, joka on yksi laajimmista yksityisistä taidekokoelmista Suomessa.
Kim Simonssonia voi haastatella paikan päällä Helsingissä 22.–26.4.
Sammaljättien pitkä matka kotiin kulkee Helsingin keskustan kautta
Vaeltaja, Keräilijä, Ystävyys ja Valontuoja ovat matkalla takaisin metsään. He pitävät taukoa Lasipalatsin aukiolla Amos Rexin kummuilla kesän yli, jonka jälkeen he jatkavat pikkuhiljaa kohti Amos Andersonin Kemiönsaarella sijaitsevaa kesäpaikkaa, Söderlångvikin kartanoa. Sinne Sammaljätit jäävät pysyvästi ja sulautuvat vähitellen osaksi metsän ekosysteemiä.
“Minulla oli visio suuresta metsään sammaloituneesta hahmosta. Tämän ystävällisen jätin kuka tahansa voisi kohdata sattumalta metsässä kulkiessaan. Tämä unelma toteutuu nyt, kun neljä jättiä muuttaa Söderlångvikin metsään", sanoo Simonsson.
Sammaljätit löytyvät Söderlångvikin metsästä keväästä 2025 alkaen.
Simonsson kuvailee jättejään utooppisiksi sammallapsiksi. Hän on antanut jokaiselle ryhmän jäsenelle oman tärkeän tehtävän, ja jokainen tehtävä on yhtä tärkeä. Yksi kantaa työkaluja, kun taas toinen kantaa suksia selässään. On syytä kiinnittää huomiota myös Sammaljättien käsiin, jotka ovat merkittävässä roolissa; jätit kommunikoivat toistensa ja ympäristönsä kanssa viittomakielellä.
Kuvanveistäjä Kim Simonsson asuu ja työskentelee Fiskarsin taiteilijakylässä Länsi-Uudellamaalla. Hän on työskennellyt keraamisten sammalhahmojen parissa lähes kymmenen vuoden ajan – sammaljätit ovat hänen tähän asti suurimmat teoksensa. Hänet tunnetaan ennakkoluulottomasta tarinankerronnasta ja materiaalien vahvasta tuntemuksesta.
Sammaljätit ovat esillä Lasipalatsin aukiolla 29.4.–20.10.2024. Näyttelyn on kuratoinut Kai Kartio.
Viittomakieli on kaikille
Viittomakielet ovat visuaalisia kieliä, joita käyttävät sekä kuurot, heikkokuuloiset että kuulevat. Ne koostuvat eri viittomista, joissa yhdistyvät käsien, vartalon ja suun liikkeet sekä kasvon ilmeet. Suomessa on käytössä kaksi eri viittomakieltä: suomenruotsalainen sekä suomalainen viittomakieli, jota Kim Simonssonin Sammaljätit puhuvat.
Kevään muut näyttelyt
Keväällä Amos Rexissä nähdään myös kokoelmanäyttely Musta tuntuu, toistaiseksi sekä samaan aikaan avautuva Josefina Nelimarkan näyttely The Cloud of Un/knowing. Näyttelyt ovat avoinna 27.3.–8.9.2024.
Yhteyshenkilöt
Iiris Mattssonviestinnän asiantuntijaAmos Rex
Puh:+358 (0)50 302 2260iiris.mattsson@amosrex.fiKuvat




Amos Rex
Amos Rex on taidemuseo, jossa menneisyys, nykyhetki ja tulevaisuus kohtaavat. Lasipalatsin funktionalistisen maamerkin yhteyteen rakennetut kaarevakattoiset maanalaiset näyttelytilat sijaitsevat Lasipalatsin aukiolla kohoavien omaleimaisten kumpujen alla. Amos Rex esittelee tilallisesti rakentuvia, elämyksellisiä ja usein teknologisesti kokeellisia näyttelyitä nykytaiteilijoilta ja heidän modernistisilta edeltäjiltään. Amos Rexin omistaja on Föreningen Konstsamfundet.
Amos Rex
Mannerheimintie 22–24
00100 Helsinki
museum@amosrex.fi
amosrex.fi
@amoskonst #amosrex
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Amos Rex
Internationellt uppmärksammade Ibrahim Mahama och Sandra Mujinga i höstens grupputställning på Amos Rex3.7.2026 16:42:05 EEST | Pressmeddelande
Amos Rex höstutställning Andra sidan berget – Betraktelser ur afrikanska och afronordiska perspektiv (The Other Side of the Mountain), presenterar elva samtida konstnärer verksamma på den afrikanska kontinenten och inom den afronordiska diasporan. Med Andra sidan berget fortsätter museet sitt engagemang för att lyfta internationell samtidskonst och skapa dialog mellan nordiska och globala perspektiv.
Kansainvälisesti arvostetut nykytaiteilijat Ibrahim Mahama ja Sandra Mujinga nähdään Amos Rexin ryhmänäyttelyssä syksyllä3.7.2026 16:42:05 EEST | Tiedote
Amos Rexin syksyn päänäyttely Vuoren toisella puolen – Merkintöjä afrikkalaisista ja afropohjoismaisista näkökulmista (The Other Side of the Mountain) esittelee 11 nykytaiteilijaa, jotka työskentelevät Afrikan mantereella ja afropohjoismaisessa diasporassa. Näyttelyn myötä museo jatkaa työtään kansainvälisen nykytaiteen esittelemiseksi ja edistää vuoropuhelua pohjoismaisten ja globaalien näkökulmien välillä.
Internationally acclaimed Ibrahim Mahama and Sandra Mujinga in Amos Rex’s new autumn exhibition3.7.2026 16:42:05 EEST | Press release
Amos Rex’s autumn exhibition The Other Side of the Mountain – Notes from African and Afro-Nordic Perspectives, presents eleven contemporary artists working on the African continent and within the Afro-Nordic diaspora. With The Other Side of the Mountain, the museum continues its commitment to showcasing international contemporary art and fostering dialogue between Nordic and global perspectives.
Dansbana! är en inbjudan att dansa och att använda stadsrummet på ett nytt sätt2.6.2026 11:35:31 EEST | Pressmeddelande
På Helsingforsdagen 12 juni 2026 öppnar installationen Dansbana! Amos Rex som förvandlar Glaspalatstorget till ett öppet dansgolv för alla. Dansbana! visar att kultur formar stadens framtid och dess scen blir en plats som ger besökaren makt och möjlighet att ta plats och uttrycka sig fritt.
Dansbana! on kutsu tanssimaan ja käyttämään kaupunkitilaa uudella tavalla2.6.2026 11:35:31 EEST | Tiedote
Helsinki-päivänä 12. kesäkuuta 2026 avautuva Dansbana! Amos Rex -installaatio muuttaa Lasipalatsin aukion avoimeksi tanssilattiaksi kaikille. Dansbana! on osa muuttuvan kaupungin tulevaisuutta ja paikka, joka antaa kävijälle vallan ja mahdollisuuden ottaa tilaa ja ilmaista itseään vapaasti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme