Taiteilija Nina Beier osoittaa kiusallisuuksia, joita arkisiin esineisiin ja tapoihimme sisältyy
21.3.2024 09:38:00 EET | KIASMA | Tiedote
Kun esineen arvostus yhteiskunnassa nousee tai laskee, taiteilija Nina Beierin kiinnostus herää. Kyseessä voi olla vaikkapa käsin kääritty sikari tai vintage-lavuaari, joiden väreille annettiin aikanaan imperialistisia nimiä, kuten Indian ivory tai Bali brown. Veistoksissaan Beier rinnastaa esineitä ja materiaaleja toisiinsa. Uusissa asiayhteyksissä ne saavat jälleen uusia merkityksiä; esimerkiksi teoksessa Plug (2018) paksu sikari sojottaa pastellisen pesualtaan viemäriaukosta. Beierin Osat-niminen näyttely avautuu Kiasmassa perjantaina 22. maaliskuuta.

Nina Beier (s. 1975, Tanska) tuo valokeilaan taustatarinat ja historiallisen painolastin, joita monet arkiset tavarat kantavat mukanaan. Hänen veistoksensa perustuvat usein olemassa oleviin esineisiin, joita hän etsii verkon kauppapaikoista ja käytetyn tavaran myymälöistä – kaikkialta, minne kerran tuotettuja, ostettuja, käytettyjä ja hylättyjä tavaroita kertyy.
Osat-näyttelyn teoksissa toistuvia teemoja ovat sukupuoleen liittyvät roolit ja ihmisen suhde muihin lajeihin. Kiasmassa esillä olevissa teoksissa Beier on käyttänyt muun muassa mekaanisia härkiä ja äidinmaidonkorviketta (Beast, 2018), aidoista hiuksista valmistettuja peruukkeja ja kauko-ohjattavia autoja (Auto, 2017), hierovia tuoleja ja elektroniikkajätteestä kerättyjä arvometalleja (Manual Therapy, 2016) sekä lannoitettua multaa ja uhanalaisen seychellienpalmun siemeniä (Female Nude, 2015), jotka olivat aikanaan arvokasta kauppatavaraa ja jotka muistuttavat ulkonäöltään naisen alavartaloa. Veistoksissa esineet heijastavat ympäröivää maailmaa, sen valta-asetelmia, materian ja rahan virtoja, kysymyksiä aitoudesta ja loputtomia merkityksiä, joita tavaroihin liittyy.
Veistosten lisäksi Beier on toteuttanut urallaan monia performansseja. Niistä Draama-niminen teos nähdään Kiasmassa. Esityksessä näyttelijät kyynelehtivät näyttelytilassa kädessään tyhjä juomalasi. Esitys on nähtävillä perjantaisin ja lauantaisin, tarkemmat kellonajat ilmoitetaan museon verkkosivuilla.
Toukokuun lopussa näyttely laajentuu museotilojen ulkopuolelle, kun Beierin suihkulähdeteos Women & Children (2022) tulee esille altaaseen Kiasman edustalle. Teos on hankittu Kansallisgallerian kokoelmiin New Carlsberg Foundationin tuella, ja se jää museon kahvilaterassin altaaseen esille pysyvästi.
Osat-näyttely on laajin Pohjoismaissa nähty katsaus Beierin tuotantoon. Sen on kuratoinut Kiasman amanuenssi Piia Oksanen.
Maaliskuussa 2024 Nina Beierilla avautui Kiasman lisäksi yksityisnäyttely nykytaiteen museo Capc:ssä Bordeaux’ssa, Ranskassa. Itsenäisinä kokonaisuuksina toimivat näyttelyt täydentävät toisiaan ja kattavat yhdessä Beierin 20 vuotta jatkuneen taiteellisen uran, joka käsittää niin veistoksia, installaatioita kuin performansseja. Myöhemmin tänä vuonna hänellä avautuu yksityisnäyttely nykytaiteen museo Tamayossa Meksikon pääkaupungissa.
Taiteilijan biografia
Nina Beier on kansainvälisesti arvostettu nykytaiteilija. Hän on osallistunut yhteisnäyttelyihin viimeksi Lyonin biennaalissa Ranskassa (2022), Busanin biennaalissa Etelä-Koreassa (2022) ja São Paulon biennaalissa Brasiliassa (2021–2022). Hänen teoksiaan on ollut esillä muun muassa Lafayette Anticipationsissa Pariisissa (2024), Mudamissa Luxemburgissa (2024), Art Sonje Centerissä Soulissa (2023), Hammer Museumissa Los Angelesissa (2022) ja Pinacoteca Agnellissa Torinossa (2022). Hänen yksityisnäyttelyitään on nähty esimerkiksi Rønnebæksholmissa Tanskassa (2021), Spike Islandissa Englannissa (2018), Kunstverein Hamburgissa Saksassa (2015) ja nykytaiteen keskus CAC:ssa Liettuassa (2015).
Nina Beier: Osat
22.3.–8.9.2024
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja medialle:
Piia Oksanen, kuraattori, 0294 500 538, piia.oksanen@kiasma.fi
Kiasman viestintä:
Kiira Koskela, tiedottaja, 050 4786 861, kiira.koskela@kiasma.fi
Piia Laita, viestintäpäällikkö, 0294 500 507, piia.laita@kiasma.fi
Pressikuvia saa käyttää kyseistä näyttelyä koskevassa tiedotuksessa.
Kuvat





Linkit
Kansallisgalleria on kuvataiteen valtakunnallinen museo. Se ylläpitää kolmea Suomen tunnetuimmista museoista, jotka ovat Ateneumin taidemuseo, Nykytaiteen museo Kiasma ja Sinebrychoffin taidemuseo. Lisäksi se hallinnoi kansallista taidekokoelmaa sekä siihen liittyvää arkistoa, rakentaa kulttuuriperintöä ja edistää taiteellista sivistystä. www.kansallisgalleria.fi
Nykytaiteen museo Kiasma
Mannerheiminaukio 2
00100 Helsinki
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta KIASMA
Inbjudan till journalister: Välkommen att bekanta er med utställningen En dröm i fyra färger torsdagen den 26 februari 2026 på Kiasma5.2.2026 09:21:26 EET | Pressinbjudan
Man kan se utställningen som om den var en dröm: den består av fragment och förunderliga möten. En dröm i fyra färger fortsätter på Kiasmas serie av samlingsutställningar, som visar växlande smakprov ur Finlands Nationalgalleris samling på 43 000 verk.
Kutsu medialle: Tervetuloa Kiasmaan katsomaan Nelivärinen uni -näyttelyä ennakkoon to 26.2.20265.2.2026 09:21:26 EET | Kutsu
Tosi ja kuviteltu sekoittuvat näyttelyssä, joka avautuu kävijälle katkelmina ja ihmeellisinä kohtaamisina. Nelivärinen uni jatkaa Kiasman kokoelmanäyttelyiden sarjaa, jossa esitellään vaihtuvia otoksia Kansallisgallerian 43 000 teoksen kokoelmasta.
Media Invitation: Welcome to the press preview of the Exhibition A Dream in Four Colours at Kiasma on Thursday, 26 February 20265.2.2026 09:21:26 EET | Press invitation
The exhibition can be experienced as one might observe a dream – through fragmentary, wondrous encounters. A Dream in Four Colours continues Kiasma’s series of collection exhibitions, which presents curated selections from the Finnish National Gallery's collection of approximately 43,000 works.
Essi Kuokkanens målningar andas svåruttryckta känslor och tankar8.10.2025 09:52:00 EEST | Pressmeddelande
Alla av oss vill ibland bli hållna och burna, dörrar stängs ibland och det händer att våra egna drömmar förblir ouppnådda. Essi Kuokkanens målningar och teckningar är meditationer över människans lott och hennes relation till andra livsformer. Kuokkanens utställning Molnbärare öppnar på Kiasma 10.10.2025.
Essi Kuokkasen maalaukset tihkuvat tunteita ja ajatuksia, joita on vaikea ilmaista8.10.2025 09:52:00 EEST | Tiedote
Kaikki meistä kaipaavat aika ajoin pitelyä ja kannattelua, joskus ovia sulkeutuu ja toisinaan omat unelmat jäävät saavuttamatta. Essi Kuokkasen maalaukset ja piirustukset ovat pohdiskeluja siitä, mikä on ihmisen osa ja suhde muihin elämänmuotoihin. Hänen näyttelynsä Pilvenpitelijä avautuu Kiasmassa 10.10.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme