Demarinaiset

Demarinaiset vaativat rotia hallituksen poliittisiin virkanimityksiin

17.3.2024 08:00:00 EET | Demarinaiset | Tiedote

Jaa

Demarinaisten hallitus on erittäin huolissaan Orpon ja Purran hallituksen valitsemasta linjasta nimittää oman puolueen jäseniä keskeisiin virkoihin. Näistä tuorein esimerkki on perussuomalaisten sisäministeri Mari Rantasen poliittisen valtiosihteerin nimittäminen suoraan Supon pääjohtajaksi. Ennen vaaleja perussuomalaiset vastustivat poliittisia virkanimityksiä, mutta valtaan päästyä virkoja jaetaan jäsenkirjan perusteella. Etenkin suojelupoliisin päällikön poliittinen virkanimitys herättää paljon kysymyksiä. 

Demarinaiset vaativat rotia hallituksen poliittisiin virkanimityksiin!
Demarinaiset vaativat rotia hallituksen poliittisiin virkanimityksiin!

Myös Suomen maineelle tärkeän ulkoministeriön johtaminen herättää huolta: ulkoministeri Valtosta on moitittu ulkoministeriön sisältä poliittisesta virkanimityksestä hänen nimitettyään kokoomustaustaisen poliittisen virkamiehen Suomen EU-suurlähettilääksi. Kyseessä on merkittävä tehtävä, sillä EU-lähettiläs valmistelee asioita, joista huomattava osa päätyy Suomessa lainsäädännöksi. Poliittinen virkanimitys murentaa ulkoministeriön henkilöstöpolitiikan integriteettiä.

Lisähuolta aiheuttaa ministeri Valtosen verkkaisuus Suomen Ottawan suurlähettiläs Vilénin tapauksen selvittämisessä. Suurlähettilääseen on kohdistettu syytöksiä niin häirinnästä kuin rasistisesta kielenkäytöstä. Asia on selvitettävä perusteellisesti. Asiassa esteeksi ei saa muodostua se, että kyseessä on saman puolueen edustaja.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset

Helena Marttila: Hallituksen järjestövihamielisyydellä ei ole mitään rajaa15.6.2026 15:38:12 EEST | Tiedote

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman on tänään ilmoittanut päätöksestään evätä STEA-avustus keskus- ja kattojärjestöiltä, ja myös niiltä järjestöiltä, joiden toiminta on keskittynyt yhteiskunnalliseen vaikuttamis- tai neuvontatyöhön. “Tätä päätöstä perustellaan taloudellisilla syillä, mutta sen läpi kuuluu taka-ajatus hiljentää järjestökentän kriittiset äänet. Rydmanin leikkaukset kohdistuvat juuri niihin toimijoihin, joilla on ollut parhaimmat mahdollisuudet olla tuomassa esiin hallituksen politiikan huolestuttavia seurauksia”, Demarinaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Helena Marttila sanoo.

Äärioikeiston uhka on todellinen – siksi oikeudet on turvattava kunnolla15.6.2026 12:19:16 EEST | Tiedote

Äärioikeiston uhka on todellinen ja se vaatii välittömiä konkreettisia toimia. Emme voi seurata vain sivulta maailmalla nähtävää huolestuttavaa kehitystä, missä demokratiaa ja yksilön oikeuksia murennetaan. Usein ensimmäisinä kohteina ovat naisten ja vähemmistöjen oikeudet. Muutos ei tapahdu kerralla, vaan pienin askelin: puhetavoissa ja yksittäisissä lakimuutoksissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye