SDP EDUSKUNTA

SDP Kimmo Kiljunen: ”Tuhannet äänestivät jaloillaan Putinin hallintoa vastaan Helsingissä”

18.3.2024 11:38:15 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Venäjän vaalit ovat poliittinen näytelmä, kun oppositio on maanpaossa, vangittuna tai hautausmaalla. Helsingissä Venäjän suurlähetystölle kokoontui tuhansittain ihmisiä äänestämään Putinia vastaan.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

”Vuosikymmenien kokemuksella vaalitarkkailusta voin todeta, että tämä oli täysin poikkeuksellinen protesti Putinia vastaan äänestyspaikalla ja merkittävä kannanotto kansanvallan puolesta Suomessa asuvilta venäläisiltä,” toteaa tilannetta paikalla seurannut SDP:n kansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Kimmo Kiljunen.

Venäjän edesmennyt oppositiojohtaja Alexei Navalnyi ja hänen leskensä Yulia Navalnaya kutsuivat kaikki venäläiset protestiäänestämään ja osoittamaan mieltään vapaan Venäjän puolesta puoleltapäivin ja kutsu oli toiminut myös Helsingissä (Noon against Putin).

”Heti puolen päivän aikaan paikalle saapui ihmisiä joukoittain ja silmämääräisesti laskemalla heitä oli yli 2000 ihmistä, vapaan Venäjän lippuja heilutettiin ja iskulauseita huudettiin. Myöhemmin iltapäivällä paikalle saapui selvästi myös putinisteja,” Kiljunen sanoo.

Helsingissä kansainvälisen kansalaisjärjestön tekemän exit-pollin eli kyselytutkimuksen mukaan paikalla äänestäneistä vain 10 prosenttia tuki Putinia, kun asiaa oli kysytty 2686 henkilöltä. 

”Yllättävää, että Venäjän televisio näyttää uutiskuvia Helsingistä, ja väittää vahvan äänestysaktiivisuuden kertovan suuresta tuesta Putinille. Putin kiittelee julkisesti maailmalla asuvia venäläisiä tuesta hänelle. Harmi, että häneltä jäi näkemättä vapaan Venäjän sinivalkoiset liput ja kuulematta Putinin vastaiset iskulauseet,” Kiljunen toteaa. 

”Kaiken kruunaa se, että venäläinen propaganda toistaa kuvia Suomen hallituksen leikkauspolitiikan vastaisista mielenosoituksista ja väittää niiden olevan EU:n ja Suomen Venäjä-sanktioiden vastaisia. Näin tehdään mustaa valkoiseksi,” Kiljunen päättää. 

Yhteyshenkilöt

Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja

Puh:050 511 3088

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n itäisen Suomen kansanedustajat: EU:lta uusia mahdollisuuksia Itä-Suomen tukemiseen – hallituksen tartuttava niihin26.10.2026 08:03:00 EET | Tiedote

Euroopan parlamentti esittää itäisille raja-alueille lisää EU-rahoitusta vuosien 2028–2034 rahoituskaudella. SDP:n itäisen Suomen kansanedustajien Niina Malmin, Seppo Eskelisen ja Anna-Kristiina Mikkosen mukaan Suomen on varmistettava, että uudet rahoitusmahdollisuudet näkyvät itäisessä Suomessa investointeina, työpaikkoina ja alueen elinvoimana. He vaativat hallitukselta aktiivista vaikuttamista ja suoran tukirahoituksen ajamista lainarahoituksen rinnalle.

SDP:n Piritta Rantanen: Rydman, tämä ei ole pelottelua – riskiraskauden seurannasta ei saa tulla varakkaiden etuoikeutta24.10.2026 13:47:32 EEST | Tiedote

Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin on otettava vakavasti huoli riskiraskauksien seurannasta. Hallituskaudella sairaalan poliklinikkamaksu on lähes kaksinkertaistunut, ja maksut voivat muodostua esteeksi tarpeelliselle hoidolle. Kyse ei ole opposition pelottelusta, vaan ministerin sokeasta pisteestä - tavallisten ihmisten arjesta”, sanoo kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye