SDP Kimmo Kiljunen: ”Tuhannet äänestivät jaloillaan Putinin hallintoa vastaan Helsingissä”
18.3.2024 11:38:15 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Venäjän vaalit ovat poliittinen näytelmä, kun oppositio on maanpaossa, vangittuna tai hautausmaalla. Helsingissä Venäjän suurlähetystölle kokoontui tuhansittain ihmisiä äänestämään Putinia vastaan.

”Vuosikymmenien kokemuksella vaalitarkkailusta voin todeta, että tämä oli täysin poikkeuksellinen protesti Putinia vastaan äänestyspaikalla ja merkittävä kannanotto kansanvallan puolesta Suomessa asuvilta venäläisiltä,” toteaa tilannetta paikalla seurannut SDP:n kansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Kimmo Kiljunen.
Venäjän edesmennyt oppositiojohtaja Alexei Navalnyi ja hänen leskensä Yulia Navalnaya kutsuivat kaikki venäläiset protestiäänestämään ja osoittamaan mieltään vapaan Venäjän puolesta puoleltapäivin ja kutsu oli toiminut myös Helsingissä (Noon against Putin).
”Heti puolen päivän aikaan paikalle saapui ihmisiä joukoittain ja silmämääräisesti laskemalla heitä oli yli 2000 ihmistä, vapaan Venäjän lippuja heilutettiin ja iskulauseita huudettiin. Myöhemmin iltapäivällä paikalle saapui selvästi myös putinisteja,” Kiljunen sanoo.
Helsingissä kansainvälisen kansalaisjärjestön tekemän exit-pollin eli kyselytutkimuksen mukaan paikalla äänestäneistä vain 10 prosenttia tuki Putinia, kun asiaa oli kysytty 2686 henkilöltä.
”Yllättävää, että Venäjän televisio näyttää uutiskuvia Helsingistä, ja väittää vahvan äänestysaktiivisuuden kertovan suuresta tuesta Putinille. Putin kiittelee julkisesti maailmalla asuvia venäläisiä tuesta hänelle. Harmi, että häneltä jäi näkemättä vapaan Venäjän sinivalkoiset liput ja kuulematta Putinin vastaiset iskulauseet,” Kiljunen toteaa.
”Kaiken kruunaa se, että venäläinen propaganda toistaa kuvia Suomen hallituksen leikkauspolitiikan vastaisista mielenosoituksista ja väittää niiden olevan EU:n ja Suomen Venäjä-sanktioiden vastaisia. Näin tehdään mustaa valkoiseksi,” Kiljunen päättää.
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja
Puh:050 511 3088Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Elisa Gebhard: Excelit eivät karkota naisia – kokoomuksen politiikka karkottaa6.6.2026 08:05:49 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard paheksuu kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran kommenttia siitä, että excelit ja talousluvut eivät vetoaisi naisiin. – On vanhoillinen ajatus, että naiset eivät olisi kiinnostuneita taloudesta. Sen sijaan kokoomuksen politiikka osoittaa käytännössä, ettei kokoomus ole naisten puolella. Kokoomuksessa tunnutaan pitävän naisia tyhminä, Gebhard linjaa.
Sote-valiokunnan enemmistö: Alkoholilakiin tiukennuksia – etämyyntiä koskevat muutokset on notifioitava mietinnön mukaisesti5.6.2026 18:34:06 EEST | Tiedote
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on käsitellyt hallituksen esitystä alkoholilain muuttamisesta. Opposition mielestä valiokunnan tekemät muutokset ovat välttämättömiä kansanterveyden, verotulojen ja suomalaisen alkoholijärjestelmän uskottavuuden turvaamiseksi.
SDP:n Pia Viitanen: Keskustan kannattaisi keskittyä oman linjansa kirkastamiseen muiden haukkumisen sijasta5.6.2026 15:57:22 EEST | Tiedote
-Keskustan kannattaisi keskittyä ennemmin oman talouspoliittisen linjansa kirkastamiseen kansalaisille, kuin muiden haukkumiseen. Keskustan omat avaukset tulevasta talouspolitiikasta ovat jäännet kovin ohuiksi, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Pia Viitanen (sd).
SDP:n Paula Werning: Kun järjestöltä leikataan, apu katoaa ihmisen arjesta5.6.2026 09:44:58 EEST | Tiedote
SOSTEn tuore Järjestöbarometri 2026 kertoo karua viestiä: samaan aikaan kun järjestöjen merkitys kasvaa, niiden toimintaa heikennetään jatkuvilla rahoitusleikkauksilla.
Sote-valiokunnan oppositio: Hallituspuolueet ”parantavat” sote-palveluita leikkaamalla ennätysmäärän sote-rahoituksesta5.6.2026 09:29:43 EEST | Tiedote
Hyvinvointialueet ovat odottaneet koko hallituskauden ajan, että rahoituslakia muutettaisi siten, että hyvinvointialueet voisivat pärjätä paremmin siten, että rahat riittäisivät jatkossa sote-palveluiden turvaamiseen. Hallitus ei kuitenkaan paranna rahoitustilannetta, vaan jatkaa leikkaamista jo kolmatta kertaa ja tällä kertaa leikkauspöydällä on ennätysmäärä euroja. Valiokunnassa oppositio esitti näistä isoista rahoituslain säästöistä luopumista, mutta hävisi äänestykset. Käsittelyn päätteeksi oppositio esitti esitetyn rahoituslain hylkäämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme