SDP EDUSKUNTA

SDP Kimmo Kiljunen: ”Tuhannet äänestivät jaloillaan Putinin hallintoa vastaan Helsingissä”

18.3.2024 11:38:15 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Venäjän vaalit ovat poliittinen näytelmä, kun oppositio on maanpaossa, vangittuna tai hautausmaalla. Helsingissä Venäjän suurlähetystölle kokoontui tuhansittain ihmisiä äänestämään Putinia vastaan.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

”Vuosikymmenien kokemuksella vaalitarkkailusta voin todeta, että tämä oli täysin poikkeuksellinen protesti Putinia vastaan äänestyspaikalla ja merkittävä kannanotto kansanvallan puolesta Suomessa asuvilta venäläisiltä,” toteaa tilannetta paikalla seurannut SDP:n kansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Kimmo Kiljunen.

Venäjän edesmennyt oppositiojohtaja Alexei Navalnyi ja hänen leskensä Yulia Navalnaya kutsuivat kaikki venäläiset protestiäänestämään ja osoittamaan mieltään vapaan Venäjän puolesta puoleltapäivin ja kutsu oli toiminut myös Helsingissä (Noon against Putin).

”Heti puolen päivän aikaan paikalle saapui ihmisiä joukoittain ja silmämääräisesti laskemalla heitä oli yli 2000 ihmistä, vapaan Venäjän lippuja heilutettiin ja iskulauseita huudettiin. Myöhemmin iltapäivällä paikalle saapui selvästi myös putinisteja,” Kiljunen sanoo.

Helsingissä kansainvälisen kansalaisjärjestön tekemän exit-pollin eli kyselytutkimuksen mukaan paikalla äänestäneistä vain 10 prosenttia tuki Putinia, kun asiaa oli kysytty 2686 henkilöltä. 

”Yllättävää, että Venäjän televisio näyttää uutiskuvia Helsingistä, ja väittää vahvan äänestysaktiivisuuden kertovan suuresta tuesta Putinille. Putin kiittelee julkisesti maailmalla asuvia venäläisiä tuesta hänelle. Harmi, että häneltä jäi näkemättä vapaan Venäjän sinivalkoiset liput ja kuulematta Putinin vastaiset iskulauseet,” Kiljunen toteaa. 

”Kaiken kruunaa se, että venäläinen propaganda toistaa kuvia Suomen hallituksen leikkauspolitiikan vastaisista mielenosoituksista ja väittää niiden olevan EU:n ja Suomen Venäjä-sanktioiden vastaisia. Näin tehdään mustaa valkoiseksi,” Kiljunen päättää. 

Yhteyshenkilöt

Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja

Puh:050 511 3088

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Gebhard: Kokoomuksen on tuotava sosiaalityön tutkimusavustukset valtioneuvoston yleisistuntoon3.7.2026 14:47:51 EEST | Tiedote

Kokoomuksella on nyt näytön paikka: ovatko he aidosti vapaan ja riippumattoman tieteen puolella, vai onko kyse sittenkin poseerauksesta sosiaalisessa mediassa. SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard esittää, että kokoomus ja sen ministerit vaativat Rydmanin käsittelyssä olleet sosiaalityön tutkimuksen avustukset valtioneuvoston yleisistunnon käsittelyyn ja äänestävät Rydmanin esitystä vastaan.

SDP:n Juha Viitala: Saatavuusharkintaa ei pidä höllentää2.7.2026 10:38:06 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on jättänyt hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen saatavuusharkinnasta. Hän pitää ongelmallisena, jos saatavuusharkinnasta vapautetaan ammattinimikkeitä, vaikka kyseisissä ammateissa olisi samanaikaisesti paljon työntekijöitä työttömänä. Hän nostaa esille myös, että ammattiliittojen näkemyksille pitää antaa enemmän painoarvoa työmarkkinatilanteen arvioinnissa.

Eduskunnan ResilEast -ryhmä: Suomen visio rakennettava sähköistyvän teollisuuden tuomalle vauraudelle - koko maan resurssit hyödynnettävä2.7.2026 09:15:14 EEST | Tiedote

Itäisen Suomen kehitystä jarruttaa tällä hetkellä merkittävä pullonkaula: Paikallisen energiatuotannon puute. Tuulivoima olisi nopein ratkaisu tähän haasteeseen, mutta puolustusvoimien nykyisen tutkajärjestelmän teknologiset rajoitteet monimutkaistavat ratkaisujen löytämistä. Nykyinen tilanne on vaarassa muodostua itäisen Suomen elinvoimaisuuden kannalta kestämättömäksi ja näiden haasteiden ratkaiseminen turvallisuutta vaarantamatta vaatii rohkeutta ja pitkää sitoutuneisuutta. Suomen kansantalouden sekä itäisen Suomen elinvoiman ja siten turvallisuudenkin kannalta on huolestuttavaa, jos miljardien eurojen teolliset investoinnit karkaavat ulkomaille puhtaan energian tuotannon puutteen takia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye