Olympiapurjehdus: Noora Ruskolan kisakausi käynnistyy Formula Kite luokan EM-kisoissa

Formula Kite -luokan EM-kisat käynnistävät leijalautailijoiden kisakauden Espanjassa. Kisat alkavat 19. maaliskuuta ja päättyvät finaalilähtöihin sunnuntaina 24. maaliskuuta. Kisoihin osallistuu 137 purjehtijaa 37 eri maasta. Suomen maajoukkueen Noora Ruskola lähtee kisoihin luottavaisin mielin.
- Tavoitteenani on kiteyttää talvitreenien opit kilpailutilanteeseen, ja tämä kisa ohjeistaa, mitä pitää huomioida ja treenata ennen kevään päätapahtumaa, eli Last Chance -regattaa huhtikuussa. Lähden kuitenkin täysillä EM-kisoihin, Noora Ruskola sanoo.
Formula Kite -luokan EM-kisat järjestetään tänä vuonna Euroopan suurimmalla suolavesilaguunilla Espanjan rannikolla.
- EM-kisojen olosuhteet ovat todella erilaiset kuin talven treenileirillä Kanariansaarilla. Mar Menor on suojaisa laguuni, johon ei nouse kunnolla aaltoa. Kesti hetken saada varusteet kuntoon, mutta nyt tuntuu siltä, että kaikki on hyvin kisaa varten, Ruskola kertoo.
Suomen Purjehdus ja Veneily seuraa kilpailua Sailing Team Finlandin Facebookissa ja Instagramissa sekä mediatiedottein kilpailun kohokohdista. Julkaisuvapaita kuvia löytyy maajoukkueen kuvapankista.
EM-kisojen kokonaistulokset ja lisätiedot löytyy tästä.
Sailing Team Finlandin kilpailukalenteri 2024 | |
15.-23.3. | Formula Kite EM, Mar Menor, Espanja |
29.3.-6.4. | Palman maailmancup, Palma, Mallorca |
20.-27.4. | Last Chance, Ranskan olympiaviikko, Hyères (olympiakarsinta) |
7.-12.5. | 49er-, 49erFX- EM kisat ja Nacra 17 MM-kisat, La Grande Motte, Ranska |
11.-19.5. | Formula Kite MM, Hyeres, Ranska |
28.7.-8.8. | Pariisin 2024 kesäolympialaiset, Marseille, Ranska |
Yhteyshenkilöt
Johan EkblomViestintä, Sailing Team Finland
Puh:0407707251johan.ekblom@spv.fiLinkit
Suomen Purjehdus ja Veneily
Suomen Purjehdus ja Veneily ry (SPV) on suomalaisten pursi- ja veneilyseurojen etujärjestö. Se edistää, ohjaa ja valvoo suomalaista purjehdusta ja veneilyä. SPV perustettiin vuonna 2011, kun 1900-luvun alussa perustetut Suomen Purjehtija- ja Suomen Veneilyliitto yhdistyivät yhdeksi liitoksi. Liittoon kuuluu yli 300 jäsenseuraa ja noin 40 luokkaliittoa. Harrastajia seuroissa on noin 64 000.
Liiton tehtävänä on tukea toiminnallaan veneily- ja pursiseuroja sekä luokkaliittoja, jotka tuottavat harrastajille monipuolisia ja laadukkaita palveluja purjehdukseen ja moottoriveneilyyn. SPV panostaa laadukkaaseen valmennusosaamiseen ja tukee urheilijoita kansainväliseen menestykseen. Lisäksi SPV edistää veneilyturvallisuutta ja ympäristöasioita, sekä on vahvasti mukana erilaisissa edunvalvontatehtävissä, niin kansallisesti kuin kansainvälisestikin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Purjehdus ja Veneily ry
Olympiapurjehdus: Keskinen ja Roihu purjehtivat uudistuneessa MM-finaalissa Sardiniassa12.10.2025 19:51:42 EEST | Tiedote
Nacra 17- ja 49er-luokkien maailmanmestaruuskilpailut purjehdittiin tällä viikolla Sardiniassa erinomaisissa olosuhteissa.
Olympiapurjehdus: Kolme suomalaistiimiä Nacra 17- ja 49er-luokkien MM-kisoihin6.10.2025 20:11:22 EEST | Tiedote
Kolme suomalaistiimiä starttaa tiistaina 7. lokakuuta Italian Cagliarissa käynnistyviin 49er-, 49erFX- ja Nacra 17 -luokkien MM-kisoihin. Suomesta osallistuvat Nacra 17 -luokassa Akseli Keskinen ja Katariina Roihu, 49ereissa Juuso Roihu ja Lasse Lindell sekä Aatos ja Onni Kylävainio. - Takana on ehjä harjoitusjakso kotimaassa, ja kisavalmisteluissa olemme päässeet hyödyntämään Lontoon olympiakonkari Kalle Baskin tietotaitoa, josta on ollut suuri apu. Odotamme kisaviikolta lämmintä säätä, monena päivänä merituulta ja varmasti useita lähtöjä, sanoo 49er-kippari Juuso Roihu. Nacra 17 -luokan kisaan osallistuu 40 venekuntaa, ja 49ereissa maailmanmestaruudesta kamppailevat yli 80 tiimiä. Myös viime vuoden olympiatiimit palaavat arvokisoihin, mikä lupaa tiukkaa ja jännittävää kilpailua. Kilpailu huipentuu sunnuntaina 12. lokakuuta kunkin luokan kymmenen parhaan mitalilähtöön. Suomen Purjehdus ja Veneily seuraa MM-kilpailuja Sailing Team Finlandin Facebookissa ja Instagramissa sekä mediatiedo
Veneilyn viikkokatsaus 40/202529.9.2025 19:09:32 EEST | Uutinen
Vicky Vapaavuori ja Jussi Myllymäki voittivat Offshore 3J-luokan Euroopan mestaruuden Vicky Vapaavuori ja Jussi Myllymäki saivat aamupäivällä ajetussa ensimmäisessä kilpailussa erinomaisen lähdön ja karkasivat muilta jo lähtösuoralla. Maalissa ero toiseksi sijoittuneeseen norjalaispariin oli reilu 30 sekuntia. Vuoden 2023 maailmanmestaripari Ingvarsson/Jansson vei kolmannen sijan. Toisen kilpailun lentävä lähtö oli hieman ensimmäistä lähtöä tasaisempi. Vapaavuori ja Myllymäki ajoivat kuitenkin selvään voittoon yli 50 sekunnin erolla toiseksi sijoittuneeseen norjalaispariin Ingvarson/Jansson. Norjalaiset jäivät toisessa kilpailussa kolmanneksi. Vapaavuori ja Myllymäki on hallinnut kautta vakuuttavasti, he nappasivat kesällä myös luokan maailmanmestaruuden. Tämä offshore-kausi jää heidän nimissään historiaan todellisena superkautena.Toni Kade ajoi mestariksi GT15-luokassa - Joni Inkinen pronssimitalille Yhtenä ennakkosuosikkina kilpailuun lähtenyt Toni Kade ajoi Euroopan mestariksi ottam
Veneilyn viikkokatsaus 39/202522.9.2025 16:07:22 EEST | Uutinen
Nooa Laukkanen neljäs Grand Slam -sarjan finaalissa Nooa Laukkanen päätti ILCA 7 -luokan Grand Slam -finaalin neljänteen sijaan Hollannin Almeressa. Alkuviikon pisteet nollattiin viimeisenä kilpailupäivänä, ja purjehtijat kamppailivat puolivälierässä, välierässä ja lopulta kolmen parhaan finaalissa voitosta. Laukkanen oli puolivälierässä kolmas ja jäi välierässä niukasti neljänneksi eli juuri finaalin ulkopuolelle. – Tulin tähän päivään mentaliteetilla, että haen voittoa ja taistelen joka metristä. Tänään se jäi pienestä kiinni, mutta nelossijaan on silti hyvä lopettaa. Olen kokonaisuutena tosi tyytyväinen tähän viikkoon ja koko kauteen. Tästä on hieno jatkaa kohti ensi vuotta entistä nälkäisempänä, Laukkanen sanoo. Grand Slam -finaali oli maailmancupsarjan kutsukilpailu, jossa oli mukana 10 ILCA 7 -purjehtijaa. Finaalin voitti Irlannin Finn Lynch. Tulokset löytyvät täältä. Otto TuoriFormula 18 -luokan SM-mitalistit 2025 Formula 18 -luokan Suomen mestaruuskilpailut purjehdittiin Helsin
Veneilyn viikkokatsaus 37/20258.9.2025 16:15:20 EEST | Uutinen
Purjehdusliigan juhlakausi huipentui ESF:n juhlaan Suomen Purjehdusliigan kymmenvuotisjuhlakausi huipentui sunnuntaina 7. syyskuuta Maarianhaminassa, jossa Esbo Segelförening (ESF) otti näyttävän kaksoisvoiton SM-finaalissa. Seuran ykkösjoukkue kruunattiin Suomen mestariksi ja kakkosjoukkue nousi hopealle. Pronssille purjehti finaalin isäntäseura Åländska Segelsällskapet 2 (ÅSS). ESF purjehti toistamiseen Purjehdusliigan voittoon kippari Lucas Karlemon johdolla. Finaaliin yltäneet joukkueet kamppailivat kevyissä ja vaihtelevissa olosuhteissa. Ratkaisu siirtyi lopulta sunnuntain viimeisiin lähtöihin, joissa ESF onnistui kääntämään kilpailun edukseen. – Onnistuimme kahdessa viimeisessä lähdössä. Lähtövoitot niistä riittivät juuri ja juuri varmistamaan voiton. Jossain vaiheessa olimme koko kärkikolmikko tasapisteissä. Kaikki pienet erot ja yksittäiset huonot lähdöt olivat ratkaisevia kokonaiskisan kannalta, Lucas Karlemo kertoo kisan jälkeen. Lopputulokset, Purjehdusliigan finaali 2025 Es
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme