Elinkeinoelämän keskusliitto EK

KUTSU 25.3.: EK:n Itäinen Suomi -ohjelman julkistus – näin elinvoimakäänne onnistuu

Jaa

KUTSU:
EK:n Itäinen Suomi -ohjelman julkistus – näin elinvoimakäänne onnistuu


Ma 25.3. klo 13 – 14 etäyhteydellä

Hyvät vaikuttajat ja median edustajat

Itäisen Suomen tilanne on monella tapaa poikkeuksellinen ja vakava – vaan ei mahdoton. Nyt on saatava aikaan käänne, jolla luodaan uudet elinvoiman edellytykset Etelä-Karjalan, Etelä-Savon, Kainuun, Kymenlaakson, Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon maakuntiin. Se on koko Suomen etu.

Tervetuloa kuulemaan EK:n puheenjohtajan Harri Bromanin johdolla valmistellun toimenpideohjelman tuloksia. Esitämme ratkaisuja niin itäisen Suomen energiainvestointeihin, digitaaliseen ja fyysiseen infraan, koulutukseen, EU-rahoitukseen kuin viranomaistoimintaan ja turvallisuuteen.

Talkoisiin tarvitaan kaikki – yritykset, kuuden maakunnan toimijat ja Suomen hallitus. Liikkeelle pitää päästä jo huhtikuun kehysriihessä.

Julkistustilaisuudessa on äänessä puheenjohtaja Harri Broman ja toimitusjohtaja Jyri Häkämies.

Huom!
EK:n tiedote julkistuu tämän tilaisuuden päättyessä klo 14.
Harri Broman on haastateltavissa EK:n toimistolla Etelärannassa tilaisuuden jälkeen.

Ilmoittaudu etäyhteydellä toteutettavaan julkistukseen tämän linkin kautta:
https://tapahtumat.ek.fi/attend/now/pEyLa


Lisätiedot EK:n viestinnästä:
tiedottaja Satu Toivonen, puh. 040 8212 097, etunimi.sukunimi@ek.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Satu ToivonenTiedottaja

Yrittäjyys, elinkeinopolitiikka
Energia, ilmasto, liikenne, ympäristö
EU-asiat, Brysselin toimisto
Kauppapolitiikka, kansainvälistyminen

Puh:040 821 2097satu.toivonen@ek.fi

Tietoja julkaisijasta

Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK

Elinkeinoelämä: Mercosur-kauppasopimus on Euroopalle historiallinen läpimurto9.1.2026 13:19:01 EET | Tiedote

EU:n jäsenmaat ovat tänään päässeet sopuun Etelä-Amerikan talousmahtien kanssa solmittavasta kauppasopimuksesta, josta on neuvoteltu 25 vuotta. Suomen viennille on tärkeää, että sopimus avaa Brasilian, Argentiinan, Paraguayn ja Uruguayn suojatut jättimarkkinat eurooppalaisille yrityksille ja poistaa tullit 90-prosenttisesti. Geotalouden epävarmuuksien ja kauppasotien keskellä Mercosur-kumppanuus on Euroopalle myös iso strateginen voitto, arvioi EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies. Tuoreet tiedot Brysselistä kertovat, että EU:n jäsenmaiden enemmistö on antanut tukensa Mercosur-kauppasopimuksen hyväksynnälle. Viimeisetkin huolenaiheet ratkesivat, kun maataloustuontia koskeviin huoliin kyettiin vastaamaan ylimääräisillä suojamenettelyillä. 25 vuotta neuvoteltu Mercosur-sopimus on monella tapaa merkityksellinen, arvioi EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies: ”Poikkeuksellista on ensinnäkin mittakaava. Kyseessä on EU:n historian suurin kauppasopimus, jolla luodaan maailman laajin vapaakauppa-alu

EK:n Yrittäjävaltuuskunta nimitetty vuodelle 2026; puheenjohtajana jatkaa Anne Kangas9.1.2026 06:00:00 EET | Tiedote

Omistajayrittäjä Anne Kangas jatkaa vuonna 2026 EK:n Yrittäjävaltuuskunnan puheenjohtajana ja EK:n hallituksen varapuheenjohtajana. Valtuuskuntaan on nimitetty 100 eri toimialoja edustavaa yrittäjää eri puolilta Suomea. Vuoden 2026 prioriteetteina ovat pk-yrityssektorin kasvukäänteen edistäminen sekä vuoden 2027 eduskuntavaaleihin valmistautuminen. Tiedotteen lopussa valtuuskunnan kokoonpano paikkakunnittain. Pienten ja keskisuurten yritysten osuus EK:n jäsenistöstä on 96 prosenttia. Alle 10 hengen yritystenkin osuus on lähes puolet. Yrittäjävaltuuskunta on tärkein kanava, jonka kautta näiden pk-sektorin työnantajien näkemykset huomioidaan EK:n edunvalvonnassa ja kannanmuodostuksessa. Takana on raskaan suhdanteen ja vaikean maailmantilanteen vuosi. Positiiviselle käänteelle on kuitenkin nyt aiempaa paremmat edellytykset, arvioi Yrittäjävaltuuskunnan puheenjohtaja Anne Kangas: ”Meneillään olevan hallituskauden aikana on toteutettu monia työnantajayrittäjille tärkeitä reformeja. EK:n Yri

Kutsu: EK:n Investointitiedustelun julkistus 13.1.20268.1.2026 10:46:38 EET | Tiedote

Elinkeinoelämän keskusliitto EK julkistaa Investointitiedustelun tulokset teams-tilaisuudessa tiistaina 13.1.2026 klo 10.30. Miltä näyttää vuosi 2026 investointien näkökulmasta? Miten talouden kasvukäänteen viivästyminen vaikuttaa investointikehitykseen? Miten investoinnit eroavat eri toimialoilla? Millainen usko yrityksillä on tulevaisuuteen? Tilaisuudessa taustoitetaan suomalaisten yritysten investointikehitystä sekä esitellään teollisuuden ja energia-alan arviot vuoden 2026 investointikehityksestä. Tuloksissa ovat mukana sekä kiinteät investoinnit että tutkimus- ja tuotekehityspanokset. Kyselyn tulokset esittelee pääekonomisti Penna Urrila. Linkin teams-yhteydellä pidettävään tilaisuuteen saa ilmoittautumalla 12.1. mennessä: teemu.lindfors@ek.fi Tervetuloa! Lisätietoja: Teemu Lindfors, viestinnän asiantuntija, p. 0400 284 764

Yrityskysely: Maaseudun yrittäjät varautuvat nousujohteiseen uuteen vuoteen31.12.2025 00:00:00 EET | Tiedote

Maaseudun yrityskenttä suhtautuu vuoden 2026 näkymiin vahvistuvalla luottamuksella. Mitä kauempana kaupungista työnantajayritys sijaitsee, sitä parempaa kysyntää, työllisyyttä ja investointikehitystä se keskimäärin odottaa. Usein kyseessä on pitkän linjan perheyritys tai kansainväliseen toimitusketjuun kiinnittynyt teollisuusyritys. Kaupunkien liepeillä odotukset ovat varovaisemmat, ilmenee Elinkeinoelämän keskusliiton kyselystä. Kaikista työnantajayrityksistä reilu neljännes toimii maaseudulla ja EK:n Maaseutupulssi mittaa näiden eri maaseutuvyöhykkeillä toimivien työnantajien arvioita koskien kysyntää, työllisyyttä ja investointikehitystä. Tuoreimman yrityskyselyn mukaan tunnelmat ovat kaksijakoiset: Ydinmaaseudulla ja harvaan asutulla maaseudulla toimivat yritykset arvioivat liiketoiminnan nykytilaa vuoden 2025 perusteella melko positiivisesti (saldoluku +8). Myös vuoteen 2026 suhtaudutaan kaikkein luottavaisimmin kauimpana kaupungeista eli ydinmaaseudulla ja harvaan asutulla maaseu

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye