”Lukutaito on matka unelmiin” – Minna Canth tasa-arvopalkinto kirjailija Timo Parvelalle
19.3.2024 16:40:15 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitos juhlisti Minna Canthin perintöä 19.3.2024 yliopiston Ruusupuistossa. Tilaisuudessa kirjailija Timo Parvela vastaanotti Minna Canth -tasa-arvopalkinnon tunnustuksena ansioituneesta kotimaisesta tasa-arvotyöstä.

Minna Canth -tunnustuksella Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitos haluaa vaalia Canthin arvokasta perintöä myöntämällä muutaman vuoden välein tunnustuksen arvokkaasta koulutuksellisen tasa-arvon eteen tehdystä työstä.
– Parvelan kirjat, kuten Ella ja kaverit -sarja, luovat maailmoja, joissa ihmisten erilaisuudelle, heikkouksille ja vahvuuksille on sijansa ja arvonsa yhteisössä. Jopa sille poloiselle opettajalle, jolla ei ole edes nimeä ja joka haluaisi usein olla jossain muualla kuin omassa luokassaan… Parvelan kirjojen vahvana teemana kulkee tasa-arvon ajatus, ja ymmärrys erilaisia ihmisiä kohtaan. Kirjat ovat tavoittaneet miljoonia lukijoita ympäri maailmaa ja toivottavasti ne tekevät niin myös tulevaisuudessa. Parvela on ollut myös aktiivinen lukutaidon puolestapuhuja ja toimija, opettajankoulutuslaitoksen johtaja Sirpa Eskelä-Haapanen kiittelee.
Juhlapuheessaan Parvela puhui suomalaisesta unelmasta, joka hänen mielestään liittyy vahvasti lukutaitoon ja sen tuomiin mahdollisuuksiin.
– Suomalainen unelma tarkoittaa sitä, että meillä kaikilla on tasa-arvoinen pääsy koulutukseen ja sivistykseen. Lukutaito on matka unelmiin, Parvela tiivistää.
Timo Parvela opiskeli luokanopettajaksi Jyväskylän yliopistossa 1980-luvulla. Tämän jälkeen hän toimi opettajana ennen siirtymistään kokopäiväiseksi kirjailijaksi 1990-luvun puolivälin jälkeen. Vuosikymmenten saatossa useat hänen kirjasarjoistaan, kuten Ella ja kaverit, ovat saavuttaneet suuren suosien niin lasten kuin aikuisten keskuudessa. Tänä vuonna Parvela on ehdolla arvostetun Hans Christian Andersen -palkinnon saajaksi.
Yhteyshenkilöt
Sirpa Eskelä-Haapanen
Opettajankoulutuslaitoksen johtaja
sirpa.eskela-haapanen@jyu.fi
+358408054956
Vesa HolmViestinnän asiantuntija
Puh:+358503374849vesa.j.holm@jyu.fiKuvat
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
The University of Jyväskylä is launching a new international bachelor’s degree programme in early childhood education2.6.2026 07:30:00 EEST | Press release
The University of Jyväskylä will launch a new English-medium bachelor’s degree programme in the autumn semester of 2027. The Bachelor’s Degree Programme in Early Childhood Education addresses the growing need for highly educated early childhood education teachers and experts both in Finland and internationally.
Jyväskylän yliopisto käynnistää uuden kansainvälisen varhaiskasvatuksen kandidaattiohjelman2.6.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa alkaa syyslukukaudella 2027 uusi englanninkielinen Bachelor’s Degree Programme in Early Childhood Education ‑kandidaattiohjelma. Koulutus vastaa kasvavaan tarpeeseen korkeasti koulutetuista varhaiskasvatuksen opettajista ja asiantuntijoista sekä Suomessa että kansainvälisesti.
Kriittiset raaka-aineet ja luonnonvarojen kestävä käyttö on keskiössä Siiri Perämäen tutkimuksessa2.6.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston yliopistonlehtori Siiri Perämäki tutkii ja kehittää kiertotalousratkaisuja, mikä edistää luonnonvarojen kestävää käyttöä. Työn ytimessä on ajatus siitä, ettei luonnon kantokyky ole rajaton, vaan sen turvaaminen edellyttää tutkimusta, yhteistyötä ja konkreettisia tekoja, jotka kannustavat myös yrityksiä ja organisaatioita mukaan muutokseen.
Tutkimus: Hyvän vanhemmuuden ihanne näkyy kirppisostoksissa29.5.2026 06:58:00 EEST | Tiedote
Tuore tutkimus osoittaa, että hyvä vanhemmuus, taloudelliset syyt ja vastuullisuus ohjaavat äitien päätöksiä ostaa käytettyjä lastenvaatteita. Lapseen liittyvät hankinnat koetaan erityisen palkitsevana ja näin keskeisenä ostopäätöksen tekijänä.
Väitös: Lentoliikenteen nopeaa kasvua voidaan hillitä - katse arjen käytäntöihin, ei vain yksilövalintoihin28.5.2026 09:42:02 EEST | Tiedote
Lentoliikenne on ristiriitaisessa tilanteessa: se kasvaa Euroopassa ennätystahtia samaan aikaan, kun päästöjä pitäisi vähentää nopeasti. KTM Minna Käyrä tarkasteli Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun yritysten ympäristöjohtamisen väitöskirjassaan, miten kysyntä lentoliikenteelle syntyy suomalaisessa yhteiskunnassa ja millaisia muutoksia tarvitaan kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi. Tutkimus paljastaa, että lentäminen on kietoutunut monin tavoin suomalaisten elämään. Kestävyyden edistämisessä huomio tulisi suunnata kysynnän muodostumiseen eli siihen, miksi ihmiset lentävät.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

