Jyväskylän yliopisto

”Lukutaito on matka unelmiin” – Minna Canth tasa-arvopalkinto kirjailija Timo Parvelalle

Jaa

Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitos juhlisti Minna Canthin perintöä 19.3.2024 yliopiston Ruusupuistossa. Tilaisuudessa kirjailija Timo Parvela vastaanotti Minna Canth -tasa-arvopalkinnon tunnustuksena ansioituneesta kotimaisesta tasa-arvotyöstä.

Timo Parvela.
Timo Parvela vastaanotti Minna Canth -tasa-arvopalkinnon tunnustuksena ansioituneesta kotimaisesta tasa-arvotyöstä. Jyväskylän yliopisto

Minna Canth -tunnustuksella Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitos haluaa vaalia Canthin arvokasta perintöä myöntämällä muutaman vuoden välein tunnustuksen arvokkaasta koulutuksellisen tasa-arvon eteen tehdystä työstä.

– Parvelan kirjat, kuten Ella ja kaverit -sarja, luovat maailmoja, joissa ihmisten erilaisuudelle, heikkouksille ja vahvuuksille on sijansa ja arvonsa yhteisössä. Jopa sille poloiselle opettajalle, jolla ei ole edes nimeä ja joka haluaisi usein olla jossain muualla kuin omassa luokassaan… Parvelan kirjojen vahvana teemana kulkee tasa-arvon ajatus, ja ymmärrys erilaisia ihmisiä kohtaan. Kirjat ovat tavoittaneet miljoonia lukijoita ympäri maailmaa ja toivottavasti ne tekevät niin myös tulevaisuudessa. Parvela on ollut myös aktiivinen lukutaidon puolestapuhuja ja toimija, opettajankoulutuslaitoksen johtaja Sirpa Eskelä-Haapanen kiittelee.

Juhlapuheessaan Parvela puhui suomalaisesta unelmasta, joka hänen mielestään liittyy vahvasti lukutaitoon ja sen tuomiin mahdollisuuksiin. 

– Suomalainen unelma tarkoittaa sitä, että meillä kaikilla on tasa-arvoinen pääsy koulutukseen ja sivistykseen. Lukutaito on matka unelmiin, Parvela tiivistää. 

Timo Parvela opiskeli luokanopettajaksi Jyväskylän yliopistossa 1980-luvulla. Tämän jälkeen hän toimi opettajana ennen siirtymistään kokopäiväiseksi kirjailijaksi 1990-luvun puolivälin jälkeen. Vuosikymmenten saatossa useat hänen kirjasarjoistaan, kuten Ella ja kaverit, ovat saavuttaneet suuren suosien niin lasten kuin aikuisten keskuudessa. Tänä vuonna Parvela on ehdolla arvostetun Hans Christian Andersen -palkinnon saajaksi.

Yhteyshenkilöt

Sirpa Eskelä-Haapanen
Opettajankoulutuslaitoksen johtaja
sirpa.eskela-haapanen@jyu.fi
+358408054956

Kuvat

Timo Parvela.
Timo Parvela vastaanotti Minna Canth -tasa-arvopalkinnon tunnustuksena ansioituneesta kotimaisesta tasa-arvotyöstä.
Jyväskylän yliopisto
Lataa
Timo Parvela.
Timo Parvela. (Kuva: Jari Kivelä / Tammi)
Jari Kivelä / Tammi
Lataa

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopisto sai 240 000 euron rahoituksen SOTE-palveluiden toiminnan tehostamiseen – hanke selvittää tekoälyn käyttöä palveluiden laadun ja johtamisen parantamisessa13.1.2026 16:00:35 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopisto sai Suomen Akatemialta 240 000 euron rahoituksen tietoon perustuvan päätöksenteon ja johtamisen tukemiseen sosiaali- ja terveydenhuollossa tekoälyä ja data-analytiikkaa hyödyntäen. Hanketta johtaa Pohjois-Savon hyvinvointialue ja siinä on mukana kaikkiaan viisi toimijaa.

Nopeasti kehittyvä digitaalinen teknologia lisää tarvetta opettajien digipedagogiselle osaamiselle13.1.2026 10:29:49 EET | Tiedote

Tekoäly, virtuaalitodellisuus ja digitaaliset oppimisympäristöt yleistyvät kouluissa paikoin nopeammin, kuin opettajille on tarjolla tukea niiden pedagogiseen käyttöön. Vaikka suomalaisten opettajien digitaidot ovat viime vuosina kehittyneet nopeasti, etenee opetuksen digitalisaatio kouluissa edelleen epätasaisesti. Ilman riittävää täydennyskoulutusta uudet teknologiat voivat lisätä opettajien kuormitusta ja heikentää oppilaiden yhdenvertaisuutta.

Väitös: Tutkimus tarjoaa keinoja purojen ja lähteiden tehokkaampaan suojeluun (Saari)12.1.2026 09:00:00 EET | Tiedote

Suomen metsissä sijaitsevat purot ja lähteet ovat monimuotoisuuden kannalta erityisen arvokkaita elinympäristöjä, mutta niiden suojelu on monin paikoin puutteellista. Tuore Jyväskylän yliopiston väitöskirja tarkastelee, miten Suomen metsälain muutokset, kartoituskäytännöt ja metsänkäsittely vaikuttavat näiden pienvesien tunnistamiseen, suojeluun ja ekologiseen tilaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye