”Lukutaito on matka unelmiin” – Minna Canth tasa-arvopalkinto kirjailija Timo Parvelalle
19.3.2024 16:40:15 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitos juhlisti Minna Canthin perintöä 19.3.2024 yliopiston Ruusupuistossa. Tilaisuudessa kirjailija Timo Parvela vastaanotti Minna Canth -tasa-arvopalkinnon tunnustuksena ansioituneesta kotimaisesta tasa-arvotyöstä.

Minna Canth -tunnustuksella Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitos haluaa vaalia Canthin arvokasta perintöä myöntämällä muutaman vuoden välein tunnustuksen arvokkaasta koulutuksellisen tasa-arvon eteen tehdystä työstä.
– Parvelan kirjat, kuten Ella ja kaverit -sarja, luovat maailmoja, joissa ihmisten erilaisuudelle, heikkouksille ja vahvuuksille on sijansa ja arvonsa yhteisössä. Jopa sille poloiselle opettajalle, jolla ei ole edes nimeä ja joka haluaisi usein olla jossain muualla kuin omassa luokassaan… Parvelan kirjojen vahvana teemana kulkee tasa-arvon ajatus, ja ymmärrys erilaisia ihmisiä kohtaan. Kirjat ovat tavoittaneet miljoonia lukijoita ympäri maailmaa ja toivottavasti ne tekevät niin myös tulevaisuudessa. Parvela on ollut myös aktiivinen lukutaidon puolestapuhuja ja toimija, opettajankoulutuslaitoksen johtaja Sirpa Eskelä-Haapanen kiittelee.
Juhlapuheessaan Parvela puhui suomalaisesta unelmasta, joka hänen mielestään liittyy vahvasti lukutaitoon ja sen tuomiin mahdollisuuksiin.
– Suomalainen unelma tarkoittaa sitä, että meillä kaikilla on tasa-arvoinen pääsy koulutukseen ja sivistykseen. Lukutaito on matka unelmiin, Parvela tiivistää.
Timo Parvela opiskeli luokanopettajaksi Jyväskylän yliopistossa 1980-luvulla. Tämän jälkeen hän toimi opettajana ennen siirtymistään kokopäiväiseksi kirjailijaksi 1990-luvun puolivälin jälkeen. Vuosikymmenten saatossa useat hänen kirjasarjoistaan, kuten Ella ja kaverit, ovat saavuttaneet suuren suosien niin lasten kuin aikuisten keskuudessa. Tänä vuonna Parvela on ehdolla arvostetun Hans Christian Andersen -palkinnon saajaksi.
Yhteyshenkilöt
Sirpa Eskelä-Haapanen
Opettajankoulutuslaitoksen johtaja
sirpa.eskela-haapanen@jyu.fi
+358408054956
Vesa HolmViestinnän asiantuntija
Puh:+358503374849vesa.j.holm@jyu.fiKuvat
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Tutkimus, osaaminen ja työelämä kohtaavat Jyväskylän yliopiston Yrityspäivässä 8.10.20262.10.2026 08:01:00 EEST | Tiedote
Yritys- ja sidosryhmäpäivä on Jyväskylän yliopiston järjestämä verkostoitumistilaisuus, jossa pääsevät esille yritysten ja sidosryhmien osaaminen ja innovaatiot sekä yliopiston tutkijoiden osaaminen. Päivässä myös opiskelijat pääsevät tutustumaan alansa toimijoihin ja toimijat mahdollisiin tuleviin työntekijöihinsä. Yrityspäivässä ovat mukana kaikki Jyväskylän yliopiston tiedekunnat.
Tutkimus: Ikääntyneet joutuvat tekemään paljon työtä pysyäkseen mukana digipalveluissa1.10.2026 07:58:00 EEST | Tiedote
Julkisten digipalveluiden itsepalvelumallit eivät kohtele kaikkia käyttäjiä yhdenvertaisesti, osoittaa FM Laura Pajulan väitöskirja Jyväskylän yliopistosta. Erityisesti ikääntyneet kokevat palvelujen käytön vaikeaksi, kun viranomaisasiointi siirtyy yhä vahvemmin digitaalisen palveluiden varaan.
Molekyylisolmujen tutkija Fabien Cougnon professoriksi Jyväskylän yliopistoon1.10.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Miten molekyylit voidaan saada järjestäytymään solmuja, häkkejä tai spiraaleja muistuttaviksi monimutkaisiksi rakenteiksi? Tätä kysymystä tutkii Jyväskylän yliopiston kansainvälisesti tunnetun supramolekulaarisen kemian tutkimuksen uusi professori Fabien Cougnon. Hänen työnsä avaa uusia mahdollisuuksia muun muassa ympäristöteknologian, materiaalitutkimuksen ja biolääketieteen sovelluksille. Hän aloitti orgaanisen kemian ja supramolekyylikemian professorina kemian laitoksella 1.10.2026.
Ikääntyneiden toimintakyvyn ylläpitämisessä tärkeää on omaan kuntotasoon nähden sopiva liikunnan teho1.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Liikuntasuosituksista tutut reipas ja rasittava liikkuminen määritellään usein käyttämällä samoja intensiteetin raja-arvoja riippumatta yksilön kuntotasosta. Jyväskylän yliopiston tuore tutkimus nostaa esiin, että yleisten intensiteettirajojen käyttö tutkimuksissa voi vaikuttaa merkittävästi saatuihin tuloksiin. Väestötason seurantatutkimus osoittaa, että liikkuminen tukee ikääntyneiden toimintakykyä, kun sen intensiteetti on riittävä suhteessa yksilön kuntotasoon.
Hapettimet toivat helpotusta kalojen kiertovesikasvatuksen makuvirheongelmiin, mutta eivät vielä ratkaisua30.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Samu Petterssonin väitöskirjassa paneuduttiin kalojen kiertovesikasvatuksessa ilmenevään makuvirheongelmaan ja sen torjuntaan käyttämällä vahvoja hapettimia, kuten otsonia ja vetyperoksidia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

