Anna Härmälän kansainvälistä huomiota saanut sarjakuva yksinhuoltajuudesta ilmestyy 2.4.
Elämän ihme, vauva, muuttaa elämässä kaiken. Lopullisesti elämä mullistuu, kun vastasyntyneen isä jättää äidin. Härmälän internetissä julkaisemat puoliomaelämäkerralliset sarjakuvastripit herättivät laajaa kansainvälistä huomiota muutama vuosi sitten. Sen jälkeen Härmälä alkoi työstää aiheesta pidempää sarjakuvaromaania. Sinkkumutsi ilmestyy yhtä aikaa Suomessa, Ruotsissa ja Isossa-Britanniassa.

Elämän ihme, vauva, muuttaa Mian elämässä kaiken. Lopullisesti elämä mullistuu, kun vastasyntyneen isä jättää Mian. Vaikka sinkkumutseja on vain yksi, kaikkea on yhtäkkiä moninkertainen määrä: yöheräämisiä, vaipanvaihtoja, kauppareissuja, epävarmuutta, neuvolakäyntejä, itkuja ja vauvamuskareita.
Väsymys on kaikennielevä, loputon ja upottava, eikä sitä ymmärrä kukaan. Eivät ystävät tai toiset äidit, jotka ovat kaikki tasapainoisia ja onnellisissa parisuhteissa, joissa heidän jalkojaan hierotaan, heille laitetaan ruokaa ja heitä rakastetaan ja kuunnellaan. Vai onko se sittenkään niin? Ja miten pikkuvauvan äitinä oikein deittaillaan?
Sinkkumutsi kertoo humoristisesti ja suorasukaisesti vanhemmuudesta, jätetyksi tulemisesta, yksinäisyydestä, sinkkuudesta, häpeästä ja sieltä ylös kömpimisestä.
Anna Härmälä on opiskellut taidetta ja visuaalista viestintää Suomessa ja Norjassa. Hänen internetissä julkaisemansa puoliomaelämäkerralliset sarjakuvastripit sinkkuäitiydestä herättivät laajaa kansainvälistä huomiota. Härmälä on aiemmin julkaissut lasten kuvakirjoja, ja hän työskentelee Länsi-Uudenmaan kansanopiston taidelinjan johtajana. Sinkkumutsi on Härmälän ensimmäinen sarjakuvaromaani, ja se ilmestyy 2.4.2024 yhtä aikaa Suomessa, Ruotsissa ja Isossa-Britanniassa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna ForssArvostelukappaleet ja haastattelupyynnöt
johanna.forss@sets.fiKuvat





Kustantamo S&S
Kustantamo S&S
Snellmaninkatu 13
00170 Helsinki
https://kustantamo.sets.fi/
Kustantamo S&S – ystävien kesken S&S – julkaisee laadukasta kauno-, tieto- ja lastenkirjallisuutta. S&S on osa Schildts & Söderströmsiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustantamo S&S
It-asiantuntijan uutuuskirja kertoo internetin yllättävän suomalaisesta historiasta9.9.2025 15:16:04 EEST | Tiedote
Linus Nymanin tietokirja Hyvät hakkerit on ylistys uteliaisuudelle, avoimelle lähdekoodille ja teknologian hyvälle voimalle. Se kuljettaa läpi tietotekniikan historian, jossa suomalaisilla on ollut yllättävän suuri rooli.
Euroviisusankari Axel Åhman kirjoittaa hiljaisista miehistä – novellikokoelma Rääppöö kuvaa pohjalaisuutta huumorilla ja lämmöllä3.9.2025 15:13:39 EEST | Tiedote
Moni tuntee Axel Åhmanin huumoriyhtye KAJ:n jäsenenä ja Ruotsin euroviisuedustajana. Jo ennen euroviisuhuumaa Åhman on ollut arvostettu kirjailija, ja nyt julkaistaan suomeksi hänen esikoisnovellikokoelmansa Rääppöö – Saunavaltaistuin ja muita novelleja (suom. Katriina Huttunen). Ruotsinkielinen alkuteos Klein on saanut ylistävän vastaanoton sekä Suomessa että Ruotsissa; kirjasta on otettu jo seitsemän painosta. Ensi keväänä julkaistaan suomeksi myös Åhmanin romaani Tulisielu, joka ilmestyi ruotsiksi vuonna 2023 (Eldsjäl).
Piia Leinon uusi romaani on piinaavan jännittävä matka avaruuteen ja ihmisyyden ytimeen28.8.2025 13:06:39 EEST | Tiedote
Piia Leinon uusi romaani Hämärän laulu on psykologinen trilleri, joka kuljettaa lukijan Marsiin ja ihmismielen hämärille vyöhykkeille. Kun suruaan pakeneva Lea osallistuu mystiselle hyvinvointiretriitille punaiselle planeetalle, kaikki ei mene suunnitelmien mukaan: yhteys Maahan katkeaa, ja osallistujat alkavat kadota yksi toisensa jälkeen. Mitä retriitin kulissien takana piilee – ja mitä tapahtuu ihmisyydelle, kun tuttu katoaa ympäriltä? Piia Leino (s. 1977) on helsinkiläinen kirjailija, toimittaja ja kirjoittamisen opettaja. Hän on saanut useita kirjallisuuspalkintoja ja hänen teoksiaan on käännetty 13 kielelle.
Mistä kaikki päivät tulevat? – Filosofinen kuvakirja yhteisiin lukuhetkiin28.8.2025 12:58:21 EEST | Tiedote
Maija Hurmeen uusi kuvakirja Mistä kaikki päivät tulevat? kokoaa lasten pieniä ja suuria kysymyksiä yhteen oivaltavaksi ja lempeän humoristiseksi teokseksi, joka kutsuu lukijan pohtimaan maailman ihmeellisyyttä.
Susanna Hastin uusi romaani haastaa äitisuhteen tabua26.8.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon voittajan Susanna Hastin toinen romaani on syväluotaus äidin ja tyttären väliseen suhteeseen, sen repivään ristiriitaisuuteen ja toivon tavoittamattomuuteen. Teos piirtää psykoanalyyttisen muotokuvan hahmosta, joka ei pääse irti äidistään – ei ajattelemalla, ei puhumalla, eikä olemalla hiljaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme