30-vuotistaiteilijajuhlaansa viettävän Helena Sinervon uutuusromaani Kirkasta ja välähtelevää paljastaa kiiltävän, muovisen pinnan alla lymyilevien tekojen seuraukset
21.3.2024 09:20:00 EET | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Finlandia-palkitun Helena Sinervon romaani Kirkasta ja välähtelevää kertoo muovin tulosta Suomeen, muovitulvasta 1970-luvun taitteessa sekä siitä, millaiseksi muovi on elämämme muovannut. Teos kuvaa lapsuuden viattomuudesta heijastuvan näkymän muoviseen maailmaamme ja sen seurauksiin.

Tamperelaislähiössä eletään 1970-luvun taitetta, ja ihmisten kulutustottumukset muuttuvat. Muovi saapuu säihkyen sekatavarakauppaan jogurttipurkkien, ämpäreiden ja polyesterin muodossa, auttaa kauppiaita pakkaamaan elintarvikkeita ja tehdasta tahkoamaan lisää ihania tavaroita.
Reetta ja Petri tarkkailevat lastensilmin lähiön ihmisiä, ja eri henkilöiden kautta avautuu liikuttava kuva ajasta, jolloin katse kohti tulevaa on kirkas. Mutta kepeys ja luottavaisuus näyttävät myöhemmin erilaisilta, muovin kiiltävän ja viattoman pinnan alla lymyää tekojemme painavuus.
– Lajikato ja muoviintuminen, luonnon kutistuva tila järkyttävät minua henkilökohtaisesti. Jokunen vuosi sitten yhtäkkiä tajusin, että nykyinen urbaani elämäntapa kauppakeskuksineen, valmisaterioineen ja ruokalähettipalveluineen on "syntynyt muovista". Oivallus inspiroi, ja aloin suunnitella aiheesta romaania, Helena Sinervo sanoo.
Muovi on Sinervon romaanin olosuhde, sen välityksellä kirja kertoo innostuksesta ja onnen etsinnästä, siitä mikä ihmistä ajaa eteenpäin, mitä sivuutetaan ja millaisia seurauksia näillä on.
Kirkasta ja välähtelevää ilmestyy 21.3.2024.
Kirja julkaistaan kaikissa formaateissa. Äänikirjan lukee Anna Saksman.
Helena Sinervo (s. 1961) on runoilija, kirjailija ja suomentaja, joka viettää tänä vuonna 30-vuotistaiteilijajuhlaansa. Hänen esikoisteoksensa Lukemattomiin julkaistiin vuonna 1994. Sinervo on voittanut muun muassa Finlandia-palkinnon, arvostetun Tanssiva karhu -runopalkinnon kahdesti ja hänelle on myönnetty Aleksis Kiven rahaston elämäntyöpalkinto. Sinervon runoja on käännetty yli 30 kielelle.
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus,
Musiikki ja populaarikulttuuri
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Yksityisetsivä Leo Pilkulle mikään soppa ei ole liian sakea selvitettäväksi – Mukaansatempaava salapoliisisarja alkaa!10.8.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Meri ja Aleksi Korpelan Leo Pilkku – Neljä hännätöntä rottaa vie lukijat Rämeenlinnan hämyisille kujille, joilla nokkela yksityisetsivä ratkoo arvoituksia. Pariskunta tunnetaan erityisesti Peloton Peltohiiri -kuvakirjasarjastaan, jonka viimeinen osa oli lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-ehdokkaana.
Kuninkaallisten kiehtovia ja karmivia kuolemia7.8.2026 11:36:13 EEST | Tiedote
Mediasta tuttu kuninkaallisten asiantuntija Satu Jaatinen kirjoittaa kuninkaallisten murhista, teloituksista ja oudoista murhista. Teos on vetävää True Crimea ja asiantuntevaa historiankirjoitusta samaan aikaan.
Raikkaita ja houkuttelevia neuleohjeita syksyn käsityökirjoissa7.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Mikä onkaan rentouttavampaa kuin istahtaa illaksi pehmeiden lankojen ja mukavan käsityön pariin? Samalla voi luoda uuden ja kauniin vaatteen ja asusteen, josta voi tulla lempineule ja luottovaate itselle tai ystävälle! Tässä tämän syksyn houkuttelevimmat käsityökirjat, jotka inspiroivat pitkään.
Miksi pysyvä muutos ja tavoitteiden saavuttaminen on niin vaikeaa? Uusi Läpimurto-kirja tarjoaa käytännön toimintamallin7.8.2026 08:33:00 EEST | Tiedote
Maailma muuttuu nopeammin kuin koskaan, ja tietoa itsensä kehittämisestä on enemmän kuin aiemmin. Moni tietää, mitä pitäisi tehdä, mutta pysyvän muutoksen tekeminen jää toteutumatta. Samalla työelämän vaatimukset kasvavat, epävarmuus lisääntyy ja yhä useampi etsii keinoja rakentaa kestävää suorituskykyä, hyvinvointia ja merkityksellisyyttä. Tästä havainnosta syntyi uutuuskirja Läpimurto.
Maailmanlaajuiseksi ilmiöksi noussut Heated Rivalry -kirjasarja nyt suomeksi7.8.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
New York Timesin bestsellerlistoille noussut Rachel Reidin Heated Rivalry -kirjasarja julkaistaan nyt suomeksi. Kansainväliseksi kulttuuri-ilmiöksi ja jättimäiseksi myyntimenestykseksi kasvanut queer-jääkiekkoromanssien sarja käynnistyy elokuussa teoksella Game Changer – Käänteentekijä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

