Fingrid Oyj:n varsinaisen yhtiökokouksen päätökset
21.3.2024 12:52:13 EET | Fingrid Oyj | Tiedote
Fingrid Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin tänään 21.3.2024 Helsingissä. Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen vuodelta 2023, käsitteli toimielinten palkitsemisraportin 2023, myönsi vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle, kannatti esitettyä yhtiön toimielinten palkitsemispolitiikkaa sekä päätti hallituksen jäsenten palkkioista. Yhtiökokous valitsi Fingrid Oyj:n hallituksen toimikaudelle, joka päättyy seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Hallituksen puheenjohtajaksi valittiin uudelleen Hannu Linna ja hallituksen varapuheenjohtajaksi valittiin uudelleen Leena Mörttinen. Lisäksi hallituksen jäseniksi valittiin uudelleen Jero Ahola ja Anne Jalkala ja uudeksi jäseneksi valittiin Mikko Mursula. Hallituksen jäsenet on esitelty tarkemmin yhtiön internet-sivuilla.
Yhtiökokous päätti jakaa osinkona A-sarjan osakkeelta enintään 54 100,00 euroa ja B-sarjan osakkeelta enintään 19 800,00 euroa, yhteensä enintään 137 110 400,00 euroa. Osinko maksetaan kahdessa erässä. Ensimmäinen erä 36 000,00 euroa A-sarjan osakkeelta ja 13 200,00 euroa B-sarjan osakkeelta, yhteensä 91 268 400,00 euroa osinkoa maksetaan 26.3.2024. Lisäksi yhtiökokous antoi yhtiön hallitukselle valtuutuksen päättää mahdollisen toisen osinkoerän maksamisesta puolivuosikatsauksen vahvistamisen jälkeen, kun hallitus on arvioinut yhtiön maksukykyä, rahoitusasemaa ja taloudellista kehitystä. Toinen osinkoerä on määrältään enintään 18 100,00 euroa A-sarjan osakkeelta ja enintään 6 600,00 euroa B-sarjan osakkeelta eli yhteensä enintään 45 842 000,00 euroa. Valtuutus on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka.
Yhtiön tilintarkastajaksi valittiin tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab, joka on nimennyt päävastuulliseksi tilintarkastajaksi KHT Heidi Hyryn. Yhtiön kestävyysraportoinnin varmentajaksi valittiin kestävyystarkastusyhteisö KPMG Oy Ab, jonka nimeämänä yhtiön päävastuullisena kestävyysraportointitarkastajana toimii KRT Heidi Hyry.
Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Asta Sihvonen-Punkka, Fingrid Oyj, p. 050 573 9053
Talous- ja rahoitusjohtaja Jukka Metsälä, Fingrid Oyj, p. 040 563 3756
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Kantaverkon liittämisperiaatteet kommenteilla 2.9.2026 asti3.7.2026 15:22:32 EEST | Tiedote
Fingrid on valmistellut uusia liittämisen ja kantaverkon liittymismaksujen määräytymisen periaatteita. Fingrid kerää sidosryhmien näkemyksiä uusista periaatteista konsultaatiolla, joka on avoinna 2.9.2026 saakka. Tavoitteena on toimittaa uudet liittämisperiaatteet Energiavirastolle vahvistettavaksi syksyllä 2026 ja ottaa ne käyttöön alkuvuodesta 2027.
Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt: Sähköverkon liityntäkyselyjen voimakas kasvu edellyttää tiivistä yhteistyötä ja uusia ratkaisuja26.6.2026 13:51:32 EEST | Tiedote
Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt ovat julkaisseet yhteisen kannanoton sähkönsiirtoverkon liityntäkyselyjen voimakkaasta kasvusta, joka aiheuttaa sähköjärjestelmälle myös haasteita. Tiiviin yhteistyön myötä yhtiöt voivat oppia toisiltaan ja kehittää tulevaisuuden kestäviä ratkaisuja.
Fingrid on pyytänyt Energiavirastoa keskeyttämään itsenäiseen aggregointiin liittyvien mFRR-ehtojen vahvistamisprosessin26.6.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Fingrid on pyytänyt Energiavirastoa keskeyttämään itsenäiseen aggregointiin liittyvien mFRR-ehtojen vahvistamisprosessin itsenäisen aggregoinnin konseptiin liittyvien ongelmakohtien vuoksi. Samalla Fingrid on pyytänyt jatkamaan muiden ehdoissa olevien osa-alueiden vahvistamisprosessia. Ongelmakohtien ratkaiseminen vaatisi lainsäädännön tarkennusta sekä merkittävää määritystyötä ja tietojärjestelmäkehitystä.
Suomen houkuttelevuus investointikohteena tärkeää – sähköverkon priorisoinnin taustalle tarvitaan uutta lainsäädäntöä24.6.2026 13:16:58 EEST | Tiedote
Poliitikkojen mielestä on tärkeää, että Suomi on houkutteleva investointikohde sähköintensiiviselle teollisuudelle. Tuoreen kyselytutkimuksen mukaan sähköverkkoon liittymistä tulisi nykyisen mallin sijaan priorisoida. Priorisoinnin tueksi tarvitaan uutta lainsäädäntöä.
Julkinen kuuleminen kulutuksen järjestelmäteknisistä vaatimuksista (KJV2026) 21.8. saakka24.6.2026 10:57:56 EEST | Tiedote
Fingrid järjestää julkisen kuulemisen kulutukselle asetettavista uusista järjestelmäteknisistä vaatimuksista, KJV2026:sta. Kuuleminen jatkuu 21.8.2026 saakka. Uudistus asettaa merkittäviä teknisiä vaatimuksia yli 30 MW:n suuruisille kulutuslaitoksille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme