Fingrid ja Svenska kraftnät ovat sopineet 600 MW ramping-rajoituksen käyttöönotosta Fenno-Skanilla siirryttäessä flow-based -kapasiteetinlaskentaan
Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt ovat ottamassa käyttöön flow-based -kapasiteetinlaskentamenetelmää lokakuussa 2024. Uusi kapasiteetinlaskentamenetelmä tuo mukanaan muutoksia, joista aiheutuu haasteita joillekin vanhemmille tasasähkölinkeille.

Meneillään olevien rinnakkaisajojen aikana tehdyt analyysit osoittavat, että flow-based -käyttöönotolla on vaikutuksia Fenno-Skanin linkin käytölle (SE3-FI). Siirtojen vaihtelu markkina-aikayksiköiden välillä lisääntyy tasolle, jonka tasapainottaminen ei ole teknisesti mahdollista. Lisäksi flow-based -kapasiteetinlaskentamenetelmä, sekä myöhemmin käyttöön tuleva 15 minuutin markkina-aikayksikköön siirtyminen, lisäävät suunnanvaihteluja tasasähkölinkillä. Tämä voi vaikuttaa haitallisesti tasasähkölinkkien toimintaan ja lyhentää näiden tärkeiden yhteyksien käyttöikää.
Fingrid ja Svenska kraftnät ovat sopineet 600 MW ramping-rajoituksen käyttöönotosta Fenno-Skanille flow-based -menetelmän käyttöönoton yhteydessä. Tällä varmistetaan, että Fenno-Skan voi toimia markkinatulosten mukaisesti markkina-aikayksiköstä toiseen. Rinnakkaisajojen yhteydessä tehdyt markkinasimuloinnit ovat osoittaneet myös kaapelia rasittavien suunnanvaihdosten vähentyvän ramping-rajoituksen käyttöönoton myötä. Markkinasimulointien perusteella käyttöönotolla on rajattu kansantaloudellinen vaikutus.
Uusi ramping-rajoitus otetaan käyttöön myös meneillään oleviin rinnakkaisajoihin, jotta markkinatoimijoilla on mahdollisuus perehtyä sen vaikutuksiin.
Lisätietoja
Maarit Uusitalo, yksikön päällikkö, Fingrid Oyj, puh. 030 395 4246
sähköposti on muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Manuaalisen taajuudenpalautusreservin alassäätötuotteen kapasiteettihankinnassa siirrytään dynaamiseen hankintatarpeen määritykseen21.5.2025 09:15:24 EEST | Tiedote
Fingrid alkaa hankkimaan manuaalisen taajuudenpalautusreservin alassäätökapasiteettia päivittäisen hankintaennusteen pohjalta dynaamisesti. Dynaaminen hankinta tarkoittaa, että reserviä hankitaan enemmän niille tunneille, joilla alassäätökapasiteetin tarve on suuri ja vastaavasti vähemmän niille tunneille, joilla alassäätökapasiteetin tarve on pieni. Dynaamisen hankinnan käyttöönoton tavoitteena on kohdistaa reservin hankinta mahdollisimman tehokkaasti sähköjärjestelmän tarpeita vastaavaksi.
Fingrid sitoutunut merkittäviin kasvihuonekaasupäästöjen vähennyksiin20.5.2025 15:20:32 EEST | Tiedote
Fingrid on saanut kasvihuonekaasujen päästövähennystavoitteilleen Science Based Targets (SBTi) -aloitteen hyväksynnän.
Fingrid ja Svenska kraftnät aloittavat Fenno-Skan 3 –yhteyden suunnittelun20.5.2025 12:17:31 EEST | Tiedote
Fenno-Skan 3 -merikaapeliyhteyden odotetaan valmistuvan vuoteen 2038 mennessä ja sen kapasiteetin arvioidaan olevan 800 megawattia.
Fingrid and Svenska kraftnät initiate planning for Fenno-Skan 3 submarine cable between Finland and Sweden20.5.2025 12:17:31 EEST | Press release
The capacity of the Fenno-Skan 3 is estimated to be 800 megawatts. The new connection is expected to be completed by 2038.
Suuntaajavaltaisen sähköjärjestelmän alueellista toimintaa siirtokeskeytystilanteessa todennettiin onnistuneella verkkokokeella15.5.2025 10:04:08 EEST | Tiedote
Fingrid toteutti 7.5. länsirannikolla verkkokokeen, jolla todennettiin sähköjärjestelmän toiminnan turvaavien toimenpiteiden oikeaa mitoitusta ja kohdentamista. Lisäksi koe mahdollisti uudenlaisen suojausjärjestelmän toiminnallisen testauksen todellisessa käyttötilanteessa. Verkkokoe oli onnistunut, eikä aiheuttanut häiriöitä asiakkaille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme