SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Ajanpeluu muuttuneessa ennallistamisasetuksessa vain lisää kustannuksia

22.3.2024 13:14:17 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Eilen eduskunnan kyselytunnilla ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok) vahvisti, että Suomi aikoo olla mukana kaatamassa EU:n ennallistamisasetusta.

– Ilmastonmuutos on tosiasia ja korvaavilla toimilla on kiire. Viime kesien aikana Etelä-Euroopassa on mitattu lähes 50 asteen lämpötiloja. Luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseen tähtäävä ennallistamisasetus on osa ilmastotoimia. Esityksen kaataminen muutosten jälkeen on hallitukselta vastuutonta politiikkaa, suomii ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd).  

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Eduskunnan suuri valiokunta linjasi viime kesänä laajalti hyväksytyssä kannassaan, että Suomen on ajettava aktiivisesti etujaan ennallistamisasetuksen jatkoneuvotteluissa.

– EU-komission alkuperäistä ennallistamisehdotusta kritisoitiin aivan oikeista syistä, sillä se olikin Suomelle ongelmallinen. Komission alkuperäinen ehdotus ei tunnistanut Suomen asemaa Euroopan metsävaltaisimpana ja myöhään kaupungistuneena maana. EU-parlamentissa suomalaiset mepit tekivät hartiavoimin vaikuttamistyötä, jotta ehdotukseen saatiin Suomen tarvitsemia muutoksia. Vaikuttamistyö tuotti tulosta ja Suomen tarpeita otettiin mukaan muokattuun lakiesitykseen. Tämä osoittaa, että rakentavalla otteella esityksiin voidaan vaikuttaa, mutta hallitus on nyt heittämässä tehdyn työn hukkaan aikomalla kaataa esityksen, kritisoi Heinäluoma.

Ministeri Mykkänen on nyt ilmoittanut, että hallitus on muutosten jälkeen valmis kaatamaan esityksen.

– On edesvastuutonta ja epäjohdonmukaista, että Suomi on nyt kaatamassa ennallistamisasetusta, vaikka ehdotukseen on saatu myös juuri niitä muutoksia, joita Suomi vaati. Ennallistamista koskevien toimien lykkääminen tai ajanpeluu ei ratkaise tilannetta, vaan merkitsee vain kustannusten kasvamista ja synnyttää epävarmuutta investointiympäristön tulevaisuudesta. Tämä on haitallista niin teollisuuden kuin maataloudenkin toiminnalle, Heinäluoma arvioi.

Ilmastonmuutosta seuraava EU:n Copernicus-palvelu totesi tammikuussa vuoden 2023 mittaushistorian kuumimmaksi ja Maailman ilmatieteen järjestön (WMO) tällä viikolla julkaistu raportti vahvisti koko kuluneen vuosikymmenen olleen mittaushistorian kuumin.  

– Tilanne on erittäin vakava. Ilmastonmuutos näkyy karulla tavalla etenkin Etelä-Euroopan kuivuutena, mutta sään ääri-ilmiöt yleistyvät meilläkin. Ennallistamisasetuksella pyritään vahvistamaan luonnon monimuotoisuutta, mikä on olennainen osa ilmastonmuutoksen hillintää, Heinäluoma muistuttaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Joona Räsänen: Suomen surkean työllisyystilanteen pitäisi olla Kopran ykkösmurhe Antti Lindtmanin sijaan25.6.2026 19:30:06 EEST | Tiedote

- Työttömien määrä on kasvanut kokoomuksen vahtivuorolla jo koko 2000-luvun ennätykseen. Työttömiä on tällä hetkellä yli 100 000 enemmän kuin tämän hallituksen aloittaessa. Kasvava työttömyys on myös suomalaisten suurin huoli tällä hetkellä, joten Jukka Kopran kannattaisi keskittyä pohtimaan Suomen surkeaa työttömyystilannetta Antti Lindtmanin sijaan, kansanedustaja Joona Räsänen (sd.) toteaa.

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Ilmastovuosikertomuksen viesti on muuttunut rutiiniksi – hallitus ei tee tarvittavia ilmastotoimia25.6.2026 14:52:24 EEST | Tiedote

Ilmastovuosikertomuksen viesti on muuttunut rutiiniksi: ilmastotoimia tarvitaan. Hallituksen vastaus on ollut muuttumaton – ilmaston eteen tehtävää työtä ei tehdä. Vuoden 2026 ilmastovuosikertomus osoittaa, että Suomen päästökehityksessä on myönteisiä merkkejä, mutta nykyisillä toimilla Suomi ei saavuta vuoden 2035 hiilineutraaliustavoitettaan. SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoman mukaan hallitus on saanut saman viestin vuosi toisensa jälkeen, mutta jättänyt tarvittavat päätökset tekemättä.

SDP:n Piritta Rantanen: Onko kokoomuksella ja perussuomalaisilla arkipyhien poistossa yhteinen sävel?24.6.2026 17:55:22 EEST | Tiedote

– Perussuomalaisten puoluesihteeri ilmoitti eilen puolueen olevan valmis kannattamaan työntekijöiden arkipyhien poistoa, vaikka he ovat valtiovarainministeri Purraa myöten tähän asti linjanneet toisin. Myös kokoomuksen puoluesihteeri kommentoi arkipyhien poistoa todeten, että ”kyllä varmaan voidaan arvioida, onko muutamia, joita voisi”. Alkaa kuulostaa siltä, että jos Orpon–Purran hallitus saa ensi vaaleissa jatkokauden, suomalaiselle työntekijälle on luvassa entistä kylmempää kyytiä, varoittaa SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen.

SDP:n Tuppurainen ja Vasemmistoliiton Honkasalo: Hyväksyykö pääministeri Orpo, että hänen hallituksensa neuvottelee terroristijärjestö Talebanin kanssa?24.6.2026 17:26:50 EEST | Tiedote

Suomi on osallistunut EU:n eilisiin neuvotteluihin Afganistanin terroristiseksi luokitellun Taleban-hallinnon kanssa. Sisäministeri Rantanen (ps.) kertoi aamulla X-päivityksessään Suomea edustaneiden virkamiesten olleen mukana tapaamisessa. – Onko pääministeri Orpo tietoinen siitä, että Suomi käy neuvotteluja terroristien kanssa, kysyvät ulkoasiainvaliokunnan jäsenet Tytti Tuppurainen (sd.) ja Veronika Honkasalo (vas.).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye