SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Ajanpeluu muuttuneessa ennallistamisasetuksessa vain lisää kustannuksia

22.3.2024 13:14:17 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Eilen eduskunnan kyselytunnilla ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok) vahvisti, että Suomi aikoo olla mukana kaatamassa EU:n ennallistamisasetusta.

– Ilmastonmuutos on tosiasia ja korvaavilla toimilla on kiire. Viime kesien aikana Etelä-Euroopassa on mitattu lähes 50 asteen lämpötiloja. Luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseen tähtäävä ennallistamisasetus on osa ilmastotoimia. Esityksen kaataminen muutosten jälkeen on hallitukselta vastuutonta politiikkaa, suomii ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd).  

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Eduskunnan suuri valiokunta linjasi viime kesänä laajalti hyväksytyssä kannassaan, että Suomen on ajettava aktiivisesti etujaan ennallistamisasetuksen jatkoneuvotteluissa.

– EU-komission alkuperäistä ennallistamisehdotusta kritisoitiin aivan oikeista syistä, sillä se olikin Suomelle ongelmallinen. Komission alkuperäinen ehdotus ei tunnistanut Suomen asemaa Euroopan metsävaltaisimpana ja myöhään kaupungistuneena maana. EU-parlamentissa suomalaiset mepit tekivät hartiavoimin vaikuttamistyötä, jotta ehdotukseen saatiin Suomen tarvitsemia muutoksia. Vaikuttamistyö tuotti tulosta ja Suomen tarpeita otettiin mukaan muokattuun lakiesitykseen. Tämä osoittaa, että rakentavalla otteella esityksiin voidaan vaikuttaa, mutta hallitus on nyt heittämässä tehdyn työn hukkaan aikomalla kaataa esityksen, kritisoi Heinäluoma.

Ministeri Mykkänen on nyt ilmoittanut, että hallitus on muutosten jälkeen valmis kaatamaan esityksen.

– On edesvastuutonta ja epäjohdonmukaista, että Suomi on nyt kaatamassa ennallistamisasetusta, vaikka ehdotukseen on saatu myös juuri niitä muutoksia, joita Suomi vaati. Ennallistamista koskevien toimien lykkääminen tai ajanpeluu ei ratkaise tilannetta, vaan merkitsee vain kustannusten kasvamista ja synnyttää epävarmuutta investointiympäristön tulevaisuudesta. Tämä on haitallista niin teollisuuden kuin maataloudenkin toiminnalle, Heinäluoma arvioi.

Ilmastonmuutosta seuraava EU:n Copernicus-palvelu totesi tammikuussa vuoden 2023 mittaushistorian kuumimmaksi ja Maailman ilmatieteen järjestön (WMO) tällä viikolla julkaistu raportti vahvisti koko kuluneen vuosikymmenen olleen mittaushistorian kuumin.  

– Tilanne on erittäin vakava. Ilmastonmuutos näkyy karulla tavalla etenkin Etelä-Euroopan kuivuutena, mutta sään ääri-ilmiöt yleistyvät meilläkin. Ennallistamisasetuksella pyritään vahvistamaan luonnon monimuotoisuutta, mikä on olennainen osa ilmastonmuutoksen hillintää, Heinäluoma muistuttaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hallituksen aborttimaksu on jälleen yksi askel naisten oikeuksien heikentämisessä21.9.2026 13:24:59 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma pitää ennenkuulumattomina Orpon hallituksen suunnitelmia tuoda eduskuntaan aborttioikeuden rajaamisesitys, joka mahdollistaisi uuden maksun omasta tahdosta tehtävälle raskaudenkeskeytykselle. Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan leikkausta tai muuta toimenpidettä edellyttävästä abortista voitaisiin periä noin 257 euron asiakasmaksu. Lääketieteellisin perustein tehtävät raskaudenkeskeytykset olisivat maksuttomia. – On täysin kestämätöntä, että hallitus alkaa arvottaa raskaudenkeskeytyksiä sen perusteella, miksi nainen aborttiin päätyy. Terveydenhuollon maksujen tulee perustua hoitoon. Oikeus turvalliseen aborttiin ei saa riippua naisen varallisuudesta, Heinäluoma sanoo.

SDP:n Pia Hiltunen: Naisen omaa päätöstä ei pidä hinnoitella21.9.2026 12:53:55 EEST | Tiedote

SDP kansanedustaja Pia Hiltunen arvostelee hallituksen suunnitelmaa uusista abortteihin liittyvistä asiakasmaksuista. Svenska Ylen mukaan omasta pyynnöstä tehtävään raskaudenkeskeytykseen liittyvistä leikkauksista, toimenpiteistä tai erityistutkimuksista voisi jatkossa joutua maksamaan noin 257 euroa. Jos raskauden jatkuminen uhkaisi raskaana olevan tai sikiön henkeä tai terveyttä, toimenpiteet olisivat maksuttomia.

SDP:n Haatainen: Naisten oikeudet eivät saa olla kompromissien kohde – hallituksen ei pidä ottaa takapakkia aborttioikeudessa21.9.2026 09:53:30 EEST | Tiedote

Yle Svenska uutisoi tänään, että hallituksen uudet terveydenhuollon asiakasmaksut koskevat myös abortteja. Noin 257 euron maksu koskisi omasta pyynnöstä tehtäviä abortteja, kun taas lääketieteellisistä syistä tehtävät abortit olisivat maksuttomina. Uusi maksu uhkaa moninkertaistaa raskauden keskeytyksen hinnan ja vaikeuttaa niiden tekemistä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye