SDP:n Eveliina Heinäluoma: Ajanpeluu muuttuneessa ennallistamisasetuksessa vain lisää kustannuksia
22.3.2024 13:14:17 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Eilen eduskunnan kyselytunnilla ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok) vahvisti, että Suomi aikoo olla mukana kaatamassa EU:n ennallistamisasetusta.
– Ilmastonmuutos on tosiasia ja korvaavilla toimilla on kiire. Viime kesien aikana Etelä-Euroopassa on mitattu lähes 50 asteen lämpötiloja. Luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseen tähtäävä ennallistamisasetus on osa ilmastotoimia. Esityksen kaataminen muutosten jälkeen on hallitukselta vastuutonta politiikkaa, suomii ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma (sd).

Eduskunnan suuri valiokunta linjasi viime kesänä laajalti hyväksytyssä kannassaan, että Suomen on ajettava aktiivisesti etujaan ennallistamisasetuksen jatkoneuvotteluissa.
– EU-komission alkuperäistä ennallistamisehdotusta kritisoitiin aivan oikeista syistä, sillä se olikin Suomelle ongelmallinen. Komission alkuperäinen ehdotus ei tunnistanut Suomen asemaa Euroopan metsävaltaisimpana ja myöhään kaupungistuneena maana. EU-parlamentissa suomalaiset mepit tekivät hartiavoimin vaikuttamistyötä, jotta ehdotukseen saatiin Suomen tarvitsemia muutoksia. Vaikuttamistyö tuotti tulosta ja Suomen tarpeita otettiin mukaan muokattuun lakiesitykseen. Tämä osoittaa, että rakentavalla otteella esityksiin voidaan vaikuttaa, mutta hallitus on nyt heittämässä tehdyn työn hukkaan aikomalla kaataa esityksen, kritisoi Heinäluoma.
Ministeri Mykkänen on nyt ilmoittanut, että hallitus on muutosten jälkeen valmis kaatamaan esityksen.
– On edesvastuutonta ja epäjohdonmukaista, että Suomi on nyt kaatamassa ennallistamisasetusta, vaikka ehdotukseen on saatu myös juuri niitä muutoksia, joita Suomi vaati. Ennallistamista koskevien toimien lykkääminen tai ajanpeluu ei ratkaise tilannetta, vaan merkitsee vain kustannusten kasvamista ja synnyttää epävarmuutta investointiympäristön tulevaisuudesta. Tämä on haitallista niin teollisuuden kuin maataloudenkin toiminnalle, Heinäluoma arvioi.
Ilmastonmuutosta seuraava EU:n Copernicus-palvelu totesi tammikuussa vuoden 2023 mittaushistorian kuumimmaksi ja Maailman ilmatieteen järjestön (WMO) tällä viikolla julkaistu raportti vahvisti koko kuluneen vuosikymmenen olleen mittaushistorian kuumin.
– Tilanne on erittäin vakava. Ilmastonmuutos näkyy karulla tavalla etenkin Etelä-Euroopan kuivuutena, mutta sään ääri-ilmiöt yleistyvät meilläkin. Ennallistamisasetuksella pyritään vahvistamaan luonnon monimuotoisuutta, mikä on olennainen osa ilmastonmuutoksen hillintää, Heinäluoma muistuttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen kysyy ministeriltä: Metsureiden työpaikat karkaamassa ulkomaisille – Suomen työ- ja verolainsäädännölle viitataan kintaalla!15.5.2026 09:05:00 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen on jättänyt kirjallisen kysymyksen valtioneuvoston asianomaisen ministerin vastattavaksi metsäalan työntekijöiden, lähinnä metsureiden, käytön epäselvyyksistä ja edelleen valtiontukien käyttöä rikkoen samalla vero- ja työlainsäädäntöä.
SDP:n Saku Nikkanen: Hallitusohjelmassa luvattiin lisätä poliisien määrää, silti ympäristömme turvattomuuden lisääntyessä poliisin resursseista leikataan15.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Tarve poliisin toiminnalle on kasvava ja turvallisuustilanne on muuttunut, mutta siitä huolimatta hallitus on päättänyt leikata poliisin resurssia. Näin hallitus myös jättää tämän ongelman tulevan hallituksen harteille, toteaa Saku Nikkanen.
SDP:n Perholehto ja Heinäluoma: Kotirauhaa turvataan helpottamalla puuttumista taloyhtiöiden häiriötilanteisiin14.5.2026 09:04:00 EEST | Tiedote
– Liian monessa taloyhtiössä kotirauhaa rikotaan toistuvasti vakavilla häiriöillä, joihin ei ole ollut riittäviä keinoja puuttua. Asunto-osakeyhtiölain uudistus vahvistaa asukkaiden oikeutta turvalliseen ja häiriöttömään kotiin, toteavat ympäristövaliokunnan sd-ryhmän kansanedustajat Pinja Perholehto ja Eveliina Heinäluoma.
SDP:n Helena Marttila: Hallituksen ryhdyttävä ripeästi toimiin eheytyshoitojen kieltämiseksi Suomessa13.5.2026 17:30:01 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) vaatii oikeusministeriötä valmistelemaan viipymättä kansallisen lainsäädännön, jolla niin sanotut eheytyshoidot kielletään Suomessa.
SDP:n Perholehto: Liikennevirastojen rahoitus ja työmäärä ovat ristiriidassa13.5.2026 09:16:25 EEST | Tiedote
– Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonalan kehyspäätös on kaksijakoinen: toimintamenoja leikataan, vaikka liikennevirastojen työmäärä lisääntyy. Liikennehallinto asetetaan vahvaan paineeseen tilanteessa, jossa uudet liikennehankkeet pitäisi myös toteuttaa ja kyberturvallisuudesta sekä muista lakisääteisistä tehtävistä huolehtia rajallisilla resursseilla, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme