Eskarilainen Leo Humina tietää, mistä oma ikäluokka tykkää – Utelias Varvas ja seikkailu maan alla on jo tamperelaispojan toinen kirja
Utelias Varvas joutuu maan uumenissa jos jonkinlaiseen kiipeliin. 7-vuotiaan Leon ja hänen äitinsä yhteistyönä syntynyt sarjakuva on interaktiivinen seikkailu vailla vertaa.

Utelias Varvas putoaa yllättäen maan alle, ja siellä häntä odottaa jos jonkinlaisia haasteita. Löytääkö Varvas reitin sokkeloisten tunneleiden läpi? Entä pystyykö hän ratkaisemaan outojen umpikujien ja suljettujen ovien arvoitukset? Ja keitä kaikkia hän maan uumenissa kohtaakaan?
Reipas ja hyväsydäminen Varvas joutuu suureen vaaraan, mutta onneksi hänen apunaan tehtäviä ratkoo kekseliäs lukija.
Eskari-ikäinen Leo Humina keksi Uteliaan Varpaan hahmon neljävuotiaana pitkällä luontoretkellä. Leo alkoi kertoa hahmon tarinaa äidilleen ja isälleen, joista tarina oli niin hauska, että se päätettiin kirjoittaa ylös.
”Hahmo on Varvas, koska halusin kertoa tarinan pienestä seikkailijasta, ja varpaat ovat kaikille tuttuja pikkukavereita. Varvas on vähän kuin minä, reipas ja utelias ja tutustuu uusiin kavereihin helposti”, Leo kertoo.
Yhdessä äitinsä Tuuli Huminan kanssa Leo kasvatti tarinaa kokonaiseksi kirjaksi. Varpaan kuvittamisesta vastaava Tuuli ei ole alan ammattilainen, mutta hän aloitti korona-aikaan piirtämisharrastuksen.
Vuonna 2021 syntyi Varpaan ensimmäinen seikkailu, joka julkaistiin omakustanteena.
Toukokuusta alkaen rakastettava Varvas seikkailee myös Kustannusosakeyhtiö Otavan kustantamassa Utelias Varvas ja seikkailu maan alla -kirjassa.
”Toivoisin, että kaikki tulisivat iloiseksi kirjastani”
Uutuuskirjassa on jännittävän ja hauskan seikkailun lisäksi mukana myös arvoituksia ja pelillisiä tehtäviä pienten lukijoiden ratkottavaksi. Vastuu niistä on kuvituksen lailla Leon äidillä, jotta myös Leo itse saa ratkaista kirjan tehtävät tietämättä jo valmiiksi oikeita vastauksia.
”Tarina on myös tosi jännittävä ja siinä on yllättäviä käänteitä – joskus asiat eivät olekaan sitä miltä ensin näyttää! Toivoisin, että kaikki tulisivat iloiseksi kirjastani”, nuori kirjailija tiivistää.
Leo Humina (2017) ja hänen äitinsä Tuuli Humina ovat aiemmin julkaisseet omakustanteen Maailman viimeinen varvas (2021). Esikoululainen Leo Humina on kertonut kirjan tarinan ja Tuuli Humina on kuvittanut sen. Leon suosikkiharrastuksia ovat koodaus, pelit, uinti, sanataidekerho, seikkailut, rakentelu ja piirtäminen. Hän myös rakastaa omien lautapelien keksimistä ja toteuttamista sekä tarinoiden kertomista.
Utelias Varvas ja seikkailu maan alla ilmestyy 13.5.
Haastattelupyynnöt, arvostelukappaleet ja lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Talousvaikuttajan vauhdikkaat muistelmat jatkuvat – Tervetuloa Björn Wahlroosin Nurkkahuone -kirjan julkistamistilaisuuteen 24.9.15.9.2025 14:04:00 EEST | Tiedote
Syksyn odotetuimmat muistelmat ilmestyvät! Wahlroosin muistelmasarjan jatko-osa on täynnä kuumia neuvotteluja, kihiseviä tilanteita, viiltäviä henkilökuvia ja rahavallan salonkeja.
Guinness World Recordsin 70-vuotisjuhlat huipentuvat uuteen ennätyskirjaan: mukana lähes 3 000 tuoretta, huikeaa ennätystä!15.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Maailman mahtavimmat, oudoimmat, jännittävimmät ja uskomattomimmat ennätykset on jälleen koottu yksiin kansiin. Guinness World Records 2026 -kirjassa on mukana ennätyksenrikkojia niin Suomesta kuin ulkomailtakin.
Kun yö pimenee, jännitys tihenee – syksyn uutuusdekkarit sykähdyttävät12.9.2025 12:20:41 EEST | Tiedote
Syksy tuo tullessaan jännityksen ystäville runsaasti uutta luettavaa, kun uutuusdekkarit valtaavat kirjahyllyt ja kuulokkeet. Tarjolla on niin koukuttavia psykologisia trillereitä kuin perinteisiä rikosmysteerejä, jotka pitävät lukijan otteessaan viimeiselle sivulle asti.
Laura Malmivaara ja Antti Heikkinen tarjoilevat hersyvää sananvaihtoa keskeltä hiljaisinta Suomea dialogiromaanissa Pelkkää hyvää11.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Pelkkää hyvää on Laura Malmivaaran ja Antti Heikkisen yhteisteos, joka vie lukijan suomalaisen pikkupaikkakunnan arkeen, baariin ja ihmisten välisiin kohtaamisiin.
Jani Toivolan lempeä Joulukalenteritalo kutsuu joulun ja yhteisöllisyyden äärelle10.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Mitä jos kerrostalon ikkunat olisivat joulukalenterin luukkuja? Jani Toivolan lämmittävän tarinan yhdessä tekemisen voimasta kruunaa Nadja Sarellin hurmaava kuvitus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme