Pohjoismaiden neuvoston demarit: Vahva Pohjola takaa rauhan ja turvallisuuden
Tänään on Pohjolan päivä. Pohjoismaiden neuvoston SDP:n kansanedustajat pitävät tärkeänä, että pohjoismaista yhteistyötä kehitetään ajanmukaisesti. On tärkeää, että Helsingin sopimuksen päivitystyö etenee ja että vahvistamme pohjoismaista yhteistyötä puolustuksessa, turvallisuudessa ja diplomatiassa.

Tanska, Suomi, Islanti, Norja ja Ruotsi allekirjoittivat 23. maaliskuuta 1962 Helsingissä yhteistyösopimuksen, niin sanotun Helsingin sopimuksen. Virallinen pohjoismainen yhteistyö muotoutui ja siihen kiinnitetään huomiota tänään Pohjolan päivänä.
- Pohjolan päivä muistuttaa siitä, miten olemme onnistuneesti edistäneet vapaata liikkuvuutta Pohjoismaissa, lisänneet pohjoismaista kulttuurivaihtoa ja edistäneet kestävää kehitystä - aina pohjoismaiden passivapaudesta pohjoismaiseen Joutsenmerkkiin. Pohjoismaiden neuvosto ja sen Suomen valtuuskunta seuraavat tiiviisti Pohjoismaiden hallitusten työtä rajaesteiden poistamiseksi. On oltava helppoa elää, opiskella, työskennellä ja harjoittaa rajat ylittävää liiketoimintaa Pohjoismaissa, kertoo pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunnan varapuheenjohtaja Kim Berg kertoo.
Moni asia on muuttunut sen jälkeen, kun Helsingin sopimus allekirjoitettiin vuonna 1962. Viime vuosina turvallisuustilanne on muuttunut hyvin laajasti.
- Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa asettaa uusia vaatimuksia pohjoismaiselle yhteistyölle. Pohjoismaiden neuvosto käsittelee yhä enemmän ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikkaan sekä kattavaan turvallisuuteen ja varautumiseen liittyviä kysymyksiä. Tämä käy selvästi ilmi muun muassa siitä, että Pohjoismaiden neuvoston puheenjohtajuusohjelman nimi on ”Rauha ja turvallisuus arktisella alueella”, kertoo Pohjoismaiden neuvoston jäsen Anna-Kristiina Mikkonen.
Pohjoismaiden neuvosto kokoontuu teemaistuntoon 8.–9. huhtikuuta. Istunto järjestetään tällä kertaa Tórshavnissa, Färsaarilla. Islannin puheenjohtajakauden ohjelman mukaisesti istunnon aiheena on Pohjois-Atlantin rauha, turvallisuus ja valmius.
- Teemaistunnossa keskustellaan siitä, miten Pohjoismaat voivat vahvistaa puolustusalan ja turvallisuusalan yhteistyötään Pohjois-Atlantilla ja arktisella alueella. Toinen aihe on varmasti kaikki yhteistyömahdollisuudet, joita syntyy nyt, kun kaikki Pohjoismaat ovat Naton jäseniä, kertoo Pohjoismaiden neuvoston jäsen Jani Kokko.
Parhaillaan on käynnissä prosessi, jossa selvitetään Helsingin sopimuksen mahdollista päivittämistä.
- Tämän tutkimuksen päätavoitteena on arvioida tarvetta sisällyttää sopimukseen uusia politiikan aloja, kuten turvallisuus-, puolustus- ja ulkopolitiikkaa. Pohjoismaisen yhteistyön vahvuus ei kuitenkaan saa rajoittua pelkkään puolustuskykyyn ja turvallisuusyhteistyöhön. Pohjoismaisella yhteistyöllä on oltava aktiivinen rooli kansainvälisellä näyttämöllä konfliktien ehkäisyssä ja ratkaisemisessa. Pohjoismaat ovat aina kannattaneet vahvasti demokratiaa, ihmisoikeuksia ja vapautta, ja tämä on edelleen tärkeää, toteaa Pohjoismaiden neuvoston jäsen Pinja Perholehto.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kim BergEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja - riksdagsledamot
Puh:050 514 3196Anna-Kristiina MikkonenKansanedustaja
Puh:050 477 4681anna-kristiina.mikkonen@eduskunta.fiJani KokkoKansanedustaja
Puh:09 432 3172jani.kokko@eduskunta.fiPinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiMuut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen osallistuu Saksan SPD:n puoluekokoukseen27.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen osallistuu tulevana lauantaina 28.6. Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puoluekokoukseen kansainvälisenä kutsuvieraana.
SDP:n Riitta Mäkinen: Ministerillä ei valmiita ratkaisuja Lakea-yhtiön Omaksi-asukkaille26.6.2025 12:58:44 EEST | Tiedote
Ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok) vastasi kansanedustaja Riitta Mäkisen (sd) kirjalliseen kysymykseen Lakea Oy:n konkurssiin haettujen taloyhtiöiden Omaksi-asukkaiden sijoittaman pääoman kohtalosta ja välimallin asumisen lainsäädäntö tarpeista.
SDP:n Räsänen: Valkosen kannattaa vaatia pääministeri Orpon vastausta – miten ihmeessä hallitus on saanut Suomen näin syvään talouskurimukseen25.6.2025 14:36:52 EEST | Tiedote
Kokoomuksen Ville Valkonen vaatii SDP:ltä kannanottoa valtiovarainministeriön kansliapäällikön Juha Majasen esittämiin miljardiluokan sopeutuslukuihin. Tärkein kysymys tässä tilanteessa kuitenkin kuuluu: miten ihmeessä Kokoomuksen johdolla Suomi on saatu näin syvälle suohon kysyy Joona Räsänen (sd.).
SDP:n Paula Werning: Missä on perintäyhtiöiden vastuu?25.6.2025 12:43:39 EEST | Tiedote
Kilpailu- ja kuluttajaviraston tuore selvitys paljastaa vakavan huolen. Perintäyhtiöt käyttävät oikeusjärjestelmää hyväkseen, ajavat läpi perusteettomia vaateita ja voittavat, kun velallinen ei jaksa tai uskalla puolustautua. Kansanedustaja Paula Werning (sd.) vaatii hallitukselta ripeitä ja konkreettisia toimia – oikeus ei saa toimia vahvemman ehdoilla.
SDP:n Lauri Lyly: Orpo-Purran hallituksen keinot eivät auta työttömyyden hoidossa25.6.2025 10:56:46 EEST | Tiedote
KEHA-keskuksen uusimman toukokuun tilaston mukaan Suomessa työttömien määrä on kasvanut 308 000:een. Vuoden takaiseen verrattuna työttömien määrä on kasvanut yli 41000:lla. SDP:n Lauri Lyly penää hallitukselta oikeita toimia työllisyyden hoitoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme