SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Sotea Amerikan malliin
25.3.2024 13:48:02 EET | SDP | Tiedote
Yhä useampi suomalainen hyvätuloinen nauttii toimivasta työterveyshuollosta ja monet keskituloisetkin ostavat nykyään jälkikasvulleen yksityisen terveysvakuutuksen. Näin mahdollistuu nopea ohituskaista, kun terveyspalveluita tarvitaan. Samaan aikaan julkisia sote-palveluita karsitaan ja saatavuutta heikennetään. STM:n tekemässä sairaalaverkkoselvityksessä esitetään sairaalaverkon tiivistämistä hyvin rankalla tavalla tulevina vuosina, Niina Malm sanoo.

- Hiljaisen viikon aluksi STM on julkaissut sairaalaverkkoselvityksen ja se vetää kyllä hiljaiseksi. Sote-uudistuksen tavoite oli hoitoon pääsyn nopeuttaminen ja toimintojen kehittäminen, ei lähipalveluiden karsinta. Missä on tämä kehittämistyö tämän järjettömän säästämisvimman rinnalla, kysyy kansanedustaja, SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
Jos esitykset sairaalaverkon rajusta tiivistämisestä toteutuvat, tarkoittaa se Etelä-Karjalan hyvinvointialueella jopa 60 prosentin supistamista sairaalan toimintoihin. Se tarkoittaa hoidon saatavuuden ja saavutettavuuden heikkenemistä näissä vesistöjen halkomissa maakunnissa. Hoitoon pääsy pitkittyy ja erilaiset lisäkustannukset nousevat ja kaatuvat osittain asiakkaiden maksettaviksi.
- On selvää, että tällaisen muutoksen myötä työpaikat siirtyvät ja osaaminen kaventuu. Ammattilaiset hakeutuvat suuriin sairaaloihin jo nyt ja työvoimapula vain pahenee, vaikka tätä esitystä perustellaan henkilöstöpulalla. Sote-alan oppilaitokset näivettyvät ja alueet siinä sivussa. Nämä ovat myös isoja aluepoliittisia ratkaisuja, joista toivottavasti vaikutusarvioinnit on tehty, Malm muistuttaa.
- Näyttää olevan Orpo-Purran linja, että sakset käy siellä missä vähävarainen tarvitsee palveluita. Myös sairaalaverkon leikkaukset kohdistuvat heihin, joilla ei ole varaa vakuutuksiin. Toteutetaanko sote-uudistusta nyt Amerikan malliin niin, että terveyttä saa vain rahalla, kysyy Malm.
- Hyvinvointialueiden laaja toiminta on turvattava nyt ja tulevaisuudessa. Sote-palvelut ovat muutakin kuin leikkausmäärien vertailuja ja niiden kustannuslaskelmia. On kyse tavallisten ihmisten arjesta ja siinä pärjäämisestä, Malm päättää.
Yhteyshenkilöt
Niina MalmSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:0400588978niina.malm@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n Niina Malm: Haluaako kokoomus nuorille yhä lisää epävarmuutta työmarkkinoilla?23.3.2026 12:33:48 EET | Tiedote
Kokoomus näyttää ehdoin tahdoin haluavan edelleen kasvattaa nuorten epävarmuutta työmarkkinoilla ja repiä yhä rikki työntekijöiden turvaa, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
Puheenjohtaja Antti Lindtman SAMAKin huippukokoukseen Tukholmaan18.3.2026 11:56:39 EET | Tiedote
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen 18.3.2026. Kokouksen aiheina on muun muassa johtajuus ja yhteistyö muuttuneessa turvallisuustilanteessa sekä luottamuksen merkitys yhteiskuntien yhtenäisyydessä.
Mediakutsu: Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden huippukokous Tukholmassa10.3.2026 15:29:39 EET | Kutsu
Pohjoismaisten sosialidemokraattisten puolueiden ja ammattiliittojen johtoa kokoontuu Tukholmaan SAMAKin huippukokoukseen keskiviikkona 18.3.2026. Kokouksen teemana on Pohjolan turvallisuus muuttuneessa turvallisuustilanteessa.
SDP:n puoluekokousaloitteissa vaaditaan reilumpaa työelämää28.2.2026 09:20:00 EET | Tiedote
SDP:n puoluekokoukselle jätetyissä aloitteissa korostuu vahvasti SDP:n jäsenistön halu reilumpaan politiikkaan etenkin työelämää, sosiaali- ja terveydenhuoltoa sekä sosiaaliturvaa koskevissa kysymyksissä. Puoluekokoukselle jätettiin määräaikaan mennessä yhteensä 538 aloitetta.
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit haluavat vahvistaa Itämeren alueen turvallisuutta27.2.2026 16:51:41 EET | Tiedote
Suomen ja Ruotsin sosialidemokraatit ovat pitäneet Helsingissä viime vuonna perustetun ruotsalais-suomalaisen turvallisuuskomitean toisen kokouksen. Tapaamisen aiheena oli Itämeren alueen turvallisuuden vahvistaminen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme