Helmikuussa oli 20 394 työtöntä työnhakijaa
Hämeen ELY-keskusalueella oli helmikuun lopussa 20 394 työtöntä työnhakijaa, mikä on 11,2 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin työnvälitykseen 3 796 kappaletta, mikä oli 1 470 työpaikkaa vähemmän kuin vuosi sitten ja 205 vähemmän kuin edelliskuussa.

Alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 2 165, mikä on 16,6 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten. Myös ulkomaalaisten työttömien työnhakijoiden määrä oli kasvussa (+329) ollen helmikuussa 2 101.
Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli Hämeessä 11,9 prosenttia, kun se vuosi sitten oli 10,7 prosenttia. Koko maassa työttömien osuus oli 10,8 prosenttia. Seutukunnittain tarkasteltuna työttömien osuus oli suurin Lahden seutukunnassa (13,3 %) ja pienin Riihimäen seutukunnassa (9,3 %). Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta kasvoi vuodentakaisesta eniten Forssan seutukunnassa (+2,6 %). Alueen kunnista korkein työttömyysaste oli Heinolassa (15,2 %) ja matalin Lopella (6,2 %).
Pitkäaikaistyöttömyys väheni alueella 10,0 prosenttia vuodentakaiseen verrattuna. Aktivointiasteeseen laskettavissa palveluissa oli 327 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten.
Alueella on käynnissä kaksi työllisyyden kuntakokeilua, jotka koskevat Lahden seudun ja Hämeenlinnan seudun kuntia. Kuntakokeiluissa kunnat vastaavat osasta TE-toimiston tehtäviä.
Tiedot ilmenevät Hämeen ELY-keskuksen helmikuun työllisyyskatsauksesta.
Lomautusmäärät kasvoivat, mutta työttömyys väheni
Työttömistä työnhakijoista lomautettuja oli 2 952, mikä on peräti 1 273 (+75,8 %) lomautettua enemmän kuin vuotta aiemmin. Tammikuuhun verrattuna lomautettujen määrä nousi (+50) ja työttömien määrä laski (-96). Työttömyysjaksoja alkoi helmikuussa 2 707 kappaletta, mikä on 553 enemmän kuin vuosi sitten.
Kanta-Hämeen maakunnassa oli helmikuun lopussa 8 016 työtöntä työnhakijaa. Se on 965 enemmän (+14 %) kuin vuotta aiemmin. Tammikuuhun verrattuna työttömien määrä väheni 96:lla (-1 %). Päijät-Hämeessä oli 12 378 työtöntä työnhakijaa, mikä oli 1 088 enemmän (+10 %) kuin vuotta aiemmin. Määrä oli sama kuin tammikuun lopussa. Työttömistä työnhakijoista 9 797 oli asiakkaana TE-toimistossa ja 10 597 kuntakokeiluissa. Edellisvuoteen verrattuna työttömien määrä kasvoi TE-toimistossa 1 128:lla (+13,0 %) ja kuntakokeiluissa 925:lla (+9,6 %).
Hämeen ELY-keskuksen alueen trendit helmikuussa
- Kaikkien työnhakijoiden kokonaismäärä kasvoi 1 346:lla vuodentakaisesta.
- Työttömiä työnhakijoita oli 2 053 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
- Kokoaikaisesti lomautettuja oli 1 273 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
- Aktivointiasteeseen laskettavissa palveluissa oli 327 henkilöä enemmän kuin vuosi sitten.
- Uusia avoimia työpaikkoja oli 1 470 vähemmän kuin edellisvuonna.
Maaliskuun työllisyyskatsaus julkaistaan keskiviikkona 24.4.2024.
Katsauksen laativat erikoissuunnittelija Kerttu Valanta, puh. 0295 025 102 ja suunnittelija Sari Teimola, puh. 0295 025 101.
Tietopalvelu: tilastot.hame(at)ely-keskus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hämeen TE-toimisto
Johtaja Eija Mannisenmäki, puh. 0295 041 840
Palvelujohtaja Pekka Voutilainen, puh. 0295 041 795
Lahden seudun kuntakokeilu
Työllisyyspalvelujohtaja Taisto Tuominen, puh. 044 482 6976
Hämeenlinnan seudun kuntakokeilu
Kokeilutoimiston johtaja Mira Sillanpää, puh. 050 569 4638
Tiedotus:
Hämeen ELY-keskuksen viestintä, tiedotus.hame@ely-keskus.fi
Kuvat

Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Lahteen suunnitteilla puu- ja muotoilualan teknologiakeskus – Kanadan mallista vauhtia pk-yritysten kasvuun15.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Häme on ilmaissut kiinnostuksensa puu- ja muotoilualan keskukseen, jolla olisi edellytykset sijoittua LAB-ammattikorkeakoulun, Muotoiluinstituutin ja LUT-yliopiston yhteyteen Lahden Mukkulaan. Mahdollisen teknologiakeskuksen tarpeita ja mahdollisuuksia kartoitetaan tiistaina 23.9. klo 14–17.30 Sibeliustalossa järjestettävässä Metsän Kaiku -tilaisuudessa.
Hämeenlinnan tunneli suljetaan liikenteeltä kahdeksi yöksi 15.–17.9. ajosuunta kerrallaan8.9.2025 16:18:00 EEST | Tiedote
Valtatie 3:lla sijaitseva Hämeenlinnan tunneli suljetaan kahdeksi yöksi 15.–17.9. kello 22–05 väliseksi ajaksi pesua ja huoltotöitä varten.
Hämeen leväseurantapaikoilla levähavaintoja viime viikkoa enemmän4.9.2025 13:07:11 EEST | Tiedote
Heikkotuulinen sää on nostanut pintaan vanhenevaa sinilevää useilla seurantapaikoilla.
Valtatien 12 Joutjärvi–Uusikylä välin tiesuunnitelmaluonnokset esillä yleisötilaisuudessa 18.9.20251.9.2025 11:33:00 EEST | Tiedote
Uudenmaan ELY-keskus ja Lahden kaupunki laativat tiesuunnitelmaa valtatien 12 parantamiseksi. Noin 17 kilometrin mittainen suunnittelualue alkaa Lahden Joutjärven eritasoliittymän itäpuolelta ja päättyy Orimattilan Uudenkylän eritasoliittymään. Valtatie 12 on tärkeä itä–länsisuuntainen yhteys ja merkittävä reitti elinkeinoelämän kuljetuksille. Nykyinen vilkasliikenteinen tie on koettu turvattomaksi, ja osa liikenteestä on siirtynyt rinnakkaistielle (mt 312).
Iitin Vesistövisio 2035 -työ on käynnistynyt – tarkoituksena parantaa alueen vesistöjen tilaa1.9.2025 07:43:38 EEST | Tiedote
Iitin kunta ja Hämeen ELY-keskus käynnistävät Kymijoen vesi ja ympäristö ry:n sekä Tuike Valmennus Oy:n kanssa vesistövision suunnittelun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme