Uudet tekoälyn eettiset ohjeet ohjaavat tekoälyn hyödyntämistä Varmassa
Haluamme Varmassa tarttua rohkeasti tekoälyteknologian hyödyntämismahdollisuuksiin. Nopeaan kehitykseen liittyy kuitenkin myös eettisiä haasteita, jotka täytyy osata tunnistaa ja arvioida. Varman tekoälyn eettiset ohjeet tehtiin varmalaisten asiantuntijoiden työryhmässä, ja niissä kiteytyvät ne tavoitteet, toimintamallit ja rajat, joita tekoälyn eettisesti kestävä hyödyntäminen edellyttää.

Varma lähti viime syksynä rakentamaan ohjeita tekoälyn eettisesti kestävään hyödyntämiseen. Tarve ohjeisiin nousi tekoälyteknologian nopeasta kehityksestä ja tilanteista, joihin aiemmat ohjeistukset eivät tarjonneet riittävästi vastauksia tai työkaluja.
– Haemme tekoälystä hyötyä ja tehokkuutta työtehtäviimme, mutta samalla meillä on vastuu käyttää tekoälyä eettisesti. Tämä korostuu erityisesti, kun kehitämme tekoälyjärjestelmiä, hankimme niitä ulkopuolisilta toimittajilta ja päätämme niiden käyttöönotosta. Riskien kartoittamiseen ja eettiseen arvioimiseen on oltava osaamista ja hyviä työkaluja, toteaa data- ja digipalvelujohtaja Mika Nikkola.
Ohjeiden laadinnassa mukana laaja joukko varmalaisia
Varman tekoälyn eettinen ohjeistus rakennettiin työpajoissa, joissa eri puolilta Varmaa tulleet asiantuntijat saivat pohjatietoa etiikasta sekä tunnistivat tämänhetkisiä ja mahdollisesti tulevaisuudessa eteen tulevia tekoälyn käyttökohteita. Samalla keskusteltiin siitä, minkälaista eettistä pohdintaa näiden käyttökohteiden kohdalla tulisi tehdä. Työryhmän ajattelutyötä johti eetikko, teologian tohtori Anna Seppänen.
Varman tekoälyn eettisissä ohjeissa kuvataan, mitä tekoälyn eettisesti kestävä hyödyntäminen edellyttää ja mihin varmalaiset ovat sitoutuneet.
Tekoälyn eettisesti kestävässä hyödyntämisessä tavoitteemme on lisätä Varman toiminnan tehokkuutta ja laatua, edistää asiakkaidemme parasta ja sujuvoittaa varmalaisten asiantuntijoiden työtä kestävällä tavalla. Ehdottomia edellytyksiä ovat kiellettyjen ja eettisesti kestämättömien tekoälyn käyttökohteiden sulkeminen pois, tekoälyjärjestelmien eettisten riskien tunnistaminen ja järjestelmän kehittämisestä ja käytöstä vetäytyminen tarvittaessa sekä asiakkaidemme, eläkkeensaajien, kumppaniemme ja muiden ryhmien keskeisten oikeuksien suojeleminen. Eettistä kestävyyttä turvaamme säilyttämällä vastuun ja hallinnan ihmisillä, varmistamalla riittävä läpinäkyvyys ja ymmärrettävyys sekä arvioimalla aktiivisesti ja moninäkökulmaisesti tekoälyjärjestelmän vaikutuksia.
Tekoälyn eettiset ohjeet hyväksyttiin Varman johtoryhmässä helmikuussa. Varman sisällä ohjeista on käytössä laajempi versio, jossa kuvataan tarkemmin ohjeiden soveltamista arkeen.
– Julkaisemalla ohjeet myös ulkoisesti ja uutisoimalla aiheesta Varma haluaa kertoa harkitusta ja vastuullisesta teknologian kehitystyöstään, Mika Nikkola sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika NikkolaData- ja digipalvelujohtaja
Puh:040 869 7011mika.nikkola@varma.fiLehto ReettaViestintäpäällikkö
Vakuuttaminen, teknologia
Linkit
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma on vastuullinen ja vakavarainen eläkevarojen sijoittaja. Yhtiö vastaa yksityisellä sektorilla 980 000 henkilön työeläketurvasta. Vuonna 2023 Varman maksutulo oli 6,5 miljardia euroa, ja yhtiö maksoi eläkkeitä 7,1 miljardia euroa. Varman sijoitusten arvo oli 2023 lopussa 59,1 miljardia euroa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varma
Muistutuskutsu kesätoimittajille: miten työeläkeyhtiön miljardisalkkua pyöritetään? Riittävätkö eläkkeet yli sukupolvien? Tervetuloa Varman tilaisuuteen2.6.2025 07:48:27 EEST | Kutsu
Työeläkeyhtiö Varma järjestää taustoittavan tilaisuuden kesätoimittajille maanantaina 9.6.2025 klo 16–17.30 Katajanokan Laiturissa.
Kutsu kesätoimittajille: miten työeläkeyhtiön miljardisalkkua pyöritetään? Riittävätkö eläkkeet yli sukupolvien? Tervetuloa Varman tilaisuuteen22.5.2025 12:05:48 EEST | Kutsu
Työeläkeyhtiö Varma järjestää taustoittavan tilaisuuden kesätoimittajille maanantaina 9.6.2025 klo 16–17.30 Katajanokan Laiturissa.
Muutoksia Varman organisaatioon – Markus Aho nimitetty varatoimitusjohtajaksi ja Tarja Syvälä uutena jäsenenä Varman johtoryhmään29.4.2025 12:00:49 EEST | Tiedote
Varman hallitus on nimittänyt yhtiön varatoimitusjohtajaksi Varman sijoituksista vastaavan johtajan Markus Ahon (DI). Samalla yhtiön eläke- ja vakuutuspalvelut yhdistetään uudeksi Eläke- ja vakuutuspalvelut -toiminnoksi. Toiminnon johtajaksi on nimitetty Varman eläkejohtaja Tarja Syvälä (KTM), josta tulee samalla Varman johtoryhmän jäsen. Hän raportoi tehtävässään toimitusjohtaja Risto Murrolle. Nimitykset ja organisaatiomuutos tulevat voimaan 1.5.
Varman tutkimus: kolmannes henkilökohtaisista avustajista kokee työssään psykososiaalista kuormitusta29.4.2025 09:41:55 EEST | Tiedote
Varma kartoitti kyselytutkimuksella vakuuttamiensa henkilökohtaisten avustajien työoloja ja työkyvyn tilaa. Avustajat kokevat työssään eniten psykososiaalista kuormitusta. Keskeiset voimavarat ovat työn merkityksellisyys, sujuva yhteistyö työnantajan kanssa sekä vaikutusmahdollisuudet. Valtaosa avustajista arvioi työkykynsä hyväksi.
Värdet på Varmas placeringar nästan på samma nivå som i början av året – Stark solvens ger trygghet på en ovanligt skakig marknad25.4.2025 12:01:53 EEST | Pressmeddelande
Efter första kvartalet uppgick marknadsvärdet på Varmas placeringar till 64 miljarder euro. Värdet på placeringarna var på nästan samma nivå som i början av året. En diversifiering mellan världsdelar och tillgångsslag har burit upp placeringsavkastningen när värderingen av amerikanska aktier har sjunkit. Marknaden har präglats av en betydande osäkerhet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme