Tules-etäkuntoutuskurssi tarjoaa joustavia mahdollisuuksia tuki- ja liikuntaelinsairauksien kuntoutukseen
27.3.2024 08:42:35 EET | Kela/FPA | Tiedote
Kelan uusi Tules-etäkuntoutuskurssi tarjoaa asiakkaalle joustavia ratkaisuja tuki- ja liikuntaelinsairauksien aiheuttamiin arkipäivän haasteisiin. Etäkuntoutus parantaa etenkin työelämässä olevien mahdollisuuksia osallistua kuntoutukseen.
Tules-etäkuntoutuskurssi on Kelan ensimmäinen kokonaan etäkuntoutuksena toteutettava kuntoutuspalvelu. Se on suunnattu yli 18-vuotiaille, joilla on diagnosoitu tuki- ja liikuntaelinsairaus. Diagnoosi voi olla selkäsairaus, niskan, hartian tai yläraajan tuki- ja liikuntaelinsairaus, alaraajan suurten nivelten sairaus (esim. polvi, lonkka, nilkka) tai muu alaraajan tuki- ja liikuntaelinsairaus. Kurssilta asiakas saa muun muassa tietoa omasta sairaudestaan ja siihen liittyvästä mahdollisesta kivusta sekä keinoja kivun hallintaan.
Kurssille hakeudutaan fysioterapeutin suosituksella
Tules-etäkuntoutuskurssille hakeudutaan fysioterapeutin suosituslomakkeella. Asiakasta hoitava fysioterapeutti esimerkiksi työterveyshuollossa tai terveyskeskuksessa arvioi, soveltuuko etäkuntoutus asiakkaalle.
Kurssi kestää yhteensä noin 7 kuukautta, ja sille osallistuu 8 asiakasta. Kurssi sisältää kuvapuheluita, verkkokuntoutusta ja verkkokuntoutuksen ohjausta. Kurssilla on henkilökohtaisia (etä)tapaamisia kuntoutusasiantuntijoiden kanssa sekä ryhmän yhteisiä etäkuntoutuspäiviä.
Kuntoutusta toteuttaa moniammatillinen tiimi, johon kuulu esimerkiksi lääkäri, fysioterapeutti, sairaanhoitaja tai terveydenhoitaja sekä psykologi.
– Perinteisen fyysisen aktivoinnin ja ohjauksen lisäksi kuntouksessa on huomioitu tekijöitä, jotka voivat edistää asiakkaan elintapamuutoksia. Keskeistä on myös hyvän vuorovaikutuksen aikaansaaminen ja asiakkaan motivaation vahvistaminen. Kuntouksessa huomioidaan sekä asiakkaan yksilölliset että ryhmän yhteiset tavoitteet. Mahdollisuus saada ja antaa vertaistukea on myös kuntoutuksessa tärkeää, suunnittelija Merja Pouttu tiivistää.
Haku alkaa 1.4.2024
Tules-etäkuntoutuskursseille voi hakea 1.4.2024 alkaen. Ensimmäinen kurssi alkaa 1.9.2024. Kurssille voi hakea täyttämällä hakemuslomakkeen ja liittämällä mukaan fysioterapeutilta saadun suosituslomakkeen. Hakemuksen ja lomakkeen voi lähettää OmaKelassa.
Lisätietoja kurssille hakemisesta, kurssien ajankohdista ja kursseja järjestävistä palveluntuottajista on Kelan verkkosivuilla.
Etäkuntoutusta on kehitetty yhteistyössä
Tuki- ja liikuntaelinsairaudet heikentävät työkykyä ja elämänlaatua ja ovat yleisimpiä syitä sairauspoissaoloille ja niiden pitkittymisille. Kyse on isosta asiakasryhmästä ja kansanterveyden näkökulmasta merkittävästä sairausryhmästä.
– Olemme halunneet lisätä työelämässä olevien asiakkaiden mahdollisuuksia osallistua kuntoutukseen ja kehittäneet heitä varten etäkuntoutusta. Kehittämiseen on Kelan asiantuntijoiden lisäksi osallistunut järjestöjen, terveydenhuollon ja kuntoutuksen palveluntuottajien asiantuntijoita sekä tutkijoita, Merja Pouttu kertoo.
Lue lisää
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiLaura JokirantasuunnittelijaKela
Puh:050 348 1451etunimi.sukunimi@kela.fiLinkit
Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Anbudsförfarandet för produkter till moderskapsförpackningen som börjar delas ut 2028 har inletts6.10.2026 09:03:47 EEST | Pressmeddelande
FPA har inlett ett anbudsförfarande för produkter till moderskapsförpackningen som börjar delas ut 2028. I anbudsförfarandet betonas ansvarsfullhet, hållbarhet och kvalitet. FPA har utvecklat moderskapsförpackningen också utifrån respons från kunderna.
Vuonna 2028 jakoon tulevan äitiyspakkauksen tuotteiden tarjouskilpailu on alkanut6.10.2026 09:03:47 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Kela on käynnistänyt vuonna 2028 jakoon tulevan äitiyspakkauksen tuotteiden tarjouskilpailun. Kilpailutuksessa painotetaan vastuullisuutta, pitkäikäisyyttä ja laatua. Kela on kehittänyt äitiyspakkausta myös asiakaspalautteen mukaan.
Procurement process for the 2028 edition of the maternity package has begun6.10.2026 09:03:47 EEST | Press release
Kela has issued an invitation to tender for the products included in the edition of the maternity package that will go into distribution in 2028. Sustainability, durability and quality are emphasised in the tender process. Customer feedback has also played a role in the development of the maternity package.
Behöver du anvisningar om hur du gör upp ett läkarutlåtande för FPA? Besök FPA:s nya webbsidor6.10.2026 09:01:40 EEST | Pressmeddelande
Vilka uppgifter i läkarutlåtandet behöver FPA för att kunna avgöra en patients förmånsansökan? Vi har uppdaterat fpa.fi-sidorna för läkare med anvisningar om hur läkarintyg och -utlåtanden ska göras upp. Bekanta dig med de nya sidorna och ta del av informationen.
Kaipaatko ohjeita lääkärinlausunnon laatimiseen Kelaa varten? Tutustu uudistettuihin kela.fi-sivuihin6.10.2026 09:01:40 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Mitä tietoja Kela tarvitsee lääkärinlausunnosta potilaan etuushakemuksen ratkaisemiseksi? Uudistimme lääkäreille suunnatut kela.fi-sivut, joilla kerrotaan, mitä tietoja lääkärintodistuksista ja -lausunnosta on hyvä olla. Tutustu uusiin sivuihin ja ota ne hyötykäyttöön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme