Helsingin pelastuslaitokselle yli 400 000 euroa EU-rahoitusta CBRNE-suorituskyvyn vahvistamiseen
28.3.2024 10:06:30 EET | Helsingin kaupungin pelastuslaitos | Tiedote
Sisäministeriö on myöntänyt sisäisen turvallisuuden rahastosta (ISF) EU-rahoitusta Helsingin kaupungin pelastuslaitoksen kalustohankintoihin, joilla vahvistetaan laitoksen varautumista vaativiin CBRNE-tilanteisiin, joihin liittyy kemiallisia aineita, biologisia taudinaiheuttajia, radioaktiivisia aineita, ydinaseita tai räjähteitä.

EU:n osarahoittamalla hankkeella kehitetään Helsingin ja Uudenmaan pelastuslaitosten suorituskykyä vaarallisia aineita sisältävissä onnettomuuksissa ja tahallisesti aiheutetuissa tilanteissa hankkimalla Helsingin pelastuslaitoksen käyttöön CBRNE-aineiden mittaamiseen ja analysointiin soveltuvia nykyaikaisia laitteita sekä pelastajien työturvallisuutta parantavia suojavarusteita.
”Olemme hyvin kiitollisia EU:lta saamastamme rahoituksesta. Sen tukemana vahvistamme kyvykkyyttämme riskiskenaarioiden mukaisissa tilanteissa toimintaympäristön muuttuessa. Jatkossa voimme entistä paremmin varustautuneena tarjota haastaviin CBRNE-tilanteisiin liittyvää erikoisosaamistamme Helsingin ja koko Suomen alueella. Rahaston tuki onkin tukea koko Suomen pelastustoimelle ja kansalaisten turvallisuudelle”, sanoo pelastusjohtaja Marko Rostedt.
Pelastuslaitokset ovat ainoita välittömässä lähtövalmiudessa olevia organisaatioita, jotka kykenevät pelastamaan ihmiset vaarallisen aineen vaikutusalueelta, puhdistamaan vaaralliselle aineelle altistuneet ihmiset ja antamaan heille tarvittavaa ensihoitoa. Vaarallisia aineita sisältäviä tilanteita varten Helsingin pelastuslaitoksella on erikoiskoulutettuja pelastajia ja ensihoitajia sekä tilanteiden vaatimusten mukaan varusteltu pelastusyksikkö ja nopeasti pystytettäviä puhdistuslinjastoja.
”CBRNE-tilanteet ovat aina haastavia ja monimutkaisia. Olennaista tilanteen alussa on aineen havaitseminen ja tunnistaminen, johon vaaditaan tehokasta ja suorituskykyistä mittaus-, ilmaisu- ja analysointikalustoa. Lisäksi välittömän vaaran alueella toimimiseen ja ihmisten pelastamiseen tarvitaan parhaat mahdolliset suojavarusteet työturvallisuuden takaamiseksi”, kuvaa vaativiin CBRNE-tilanteisiin liittyvää pelastustyötä hankkeen projektipäällikkö, palomestari Sami Lindberg.
Sisäisen turvallisuuden rahaston (asetus EU 2021/1149) ohjelman hallintoviranomaisena toimii Suomessa sisäministeriö, joka myönsi Helsingin kaupungin pelastuslaitoksen hankkeelle hankeavustusta 75 prosenttia hyväksyttävistä kokonaiskustannuksista, kuitenkin enintään 437 835 euroa.
Yhteyshenkilöt
Marko RostedtPelastusjohtajaHelsingin kaupungin pelastuslaitos
Puh:040 6153012marko.rostedt@hel.fiTietoja julkaisijasta
Helsingin kaupungin pelastuslaitos tuottaa turvallisuutta ja auttaa hädän hetkellä. Palvelumme ovat onnettomuuksien ehkäisy, pelastustoiminta ja ensihoito sekä väestönsuojelu ja varautuminen. Yhdellätoista pelastusasemallamme ja neljällä meriasemallamme työskentelee noin 800 henkeä, joista noin 600 pelastus- ja ensihoitopalveluissa.Vuonna 2022 pelastuslaitoksella oli 8632 pelastustoimen ja 64000 ensihoidon hälytystehtävää.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupungin pelastuslaitos
Stadin Brankkari mukana Tammisaaren Vanhojen Paloautojen päivässä lauantaina 4.7.2630.6.2026 11:46:43 EEST | Tiedote
Vanhojen Paloautojen päivä lauantaina 4.7.2026 kokoaa yhteen historiallista pelastuskalustoa eri puolilta Suomea. Myös Stadin Brankkari on ollut tapahtumassa mukana perinteisesti, ja tänä vuonna Helsingin kaupungin pelastuslaitoksen museokalustoa nähdään jälleen näyttävästi esillä. Tee kesäretki Tammisaareen ja tule tutustumaan paloautojen historiaan.
Helsingin kaupungin pelastuslaitos pyytää kaupunkilaisilta näkemyksiä pelastustoimen palvelujen kehittämisestä25.6.2026 13:24:38 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin pelastuslaitos haluaa kuulla, mitä kaupunkilaiset ajattelevat pelastustoimen palveluista sekä niiden kehittämisestä. Saatua palautetta hyödynnetään valmisteltaessa pelastustoimen palvelutasopäätöstä, joka on tärkein pelastustoimen strateginen asiakirja.
Räddningsverket i beredskap inför VM-firandet1.6.2026 12:08:58 EEST | Pressmeddelande
Ishockeyns framgångar i mästerskap samlar många firande människor i staden. Baserat på tidigare erfarenheter förekommer det i samband med firandet även fenomen som ökar antalet uppdrag. Räddningsverket har förberett sig inför festligheterna.
Pelastuslaitos valmiudessa MM-kisajuhlintaan1.6.2026 12:08:58 EEST | Tiedote
Jääkiekon arvokisamenestys kokoaa kaupunkiin runsaasti juhlivaa väkeä. Aiempiin kokemuksiin perustuen juhlintaan liittyy myös ilmiöitä, jotka lisäävät tehtävämääriä. Pelastuslaitos on varautunut juhlatapahtumaan.
Pelastuslaitos muistuttaa juhlijoita: maastopalovaroitus voimassa, avotulen sytyttäminen kielletty30.5.2026 11:44:56 EEST | Tiedote
Koulujen päättymisen juhlinta osuu ajankohtaan, jolloin maastopalovaroitus on voimassa ja olosuhteet ovat poikkeuksellisen kuivat. Pelastuslaitos muistuttaa, että avotulen sytyttäminen on kielletty ja pienikin kipinä voi sytyttää nopeasti leviävän maastopalon. Pelastuslaitos toivoo, että vanhemmat keskustelevat nuorten kanssa siitä, miten juhlia turvallisesti ja rauhallisesti sekä muistuttavat kaverista huolehtimisen tärkeydestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
