Warkautelaisia on romaani Varkauden synkästä historiasta ja sen ylisukupolvisista vaikutuksista
2.4.2024 09:00:00 EEST | Momentum Kirjat | Tiedote
Petri Kervolan romaani liikkuu kolmella aikatasolla: vuoden 1868 nälkävuodessa, 1900-luvun lopulla sekä vuodessa 2018, aikana ennen koronapandemiaa ja Ukrainan sotaa.

Petri Kervolan romaani Warkautelaisia on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana.
Varkauden seudun synkkä historia näyttäytyy romaanissa ajallisesti laajana kaarena. Vanhin teoksen kerrostuma sijoittuu nälkävuoteen 1868 ja Taipaleen kanavan rakennustöihin, joita kuvataan hätäaputyökomennukselle saapuvan Juhon kautta.
Toinen aikataso sijoittuu loppukesän päivään 16.8.1968. Tuolloin kaupunki kasvoi voimakkaasti ja siellä järjestettiin Kalevan kisat. Tapahtuma kokosi kahtiajakautuneen kaupungin asukkaat vihdoin yhteen. Tarinan päähenkilö on 10-vuotias Markus, jonka elämää varjostaa Mikko-ukin kuolemaan liittyvä mysteeri.
Historialliset aikatasot yhdistyvät 8.10 2018, hetkessä ennen koronaa ja Ukrainan sotaa. Tuona vuonna hiipuvassa kaupungissa käsiteltiin monin tavoin vuoden 1918 tapahtumia. Päähenkilö on Markus, joka päivän aikana kohtaa menneisyyden painolastin ja joutuu samalla pohtimaan suhdettaan työhön, vanhempiinsa sekä omaan tyttäreensä. Samana päivänä julkaistiin myös IPCC:n ilmastoraportti, joka asettaa tapahtumat uuteen mittakaavaan sekä herättää kysymyksen siitä, millainen on tulevaisuutemme seuraavan 50 vuoden kuluttua.
Ylisukupolvisten traumojen periytymistä ja vaikutusta paikallisyhteisöön tarkastelevan romaanin kirjoittaja Petri Kervola asuu Kuopiossa ja työskentelee asiakaspäällikkönä Kuopion kaupungilla. Koulutukseltaan hän taidehallinnon maisteri.
KERVOLA, PETRI : Warkautelaisia
187 sivua
Nidottu, pehmeäkantinen
ISBN 9789527553633
Ilmestymisaika: Maaliskuu 2024
Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt, haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista voi lähettää osoitteeseen info@momentumkirjat.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantajaMomentum Kirjat
Puh:+358 50 591 6059info@momentumkirjat.fiJarkko MaliMyyntijohtajaMomentum Kirjat
Puh:+358 50 3688335jarkko@aviador.fiKuvat
Linkit
Momentum Kirjat
Suotie 15
05200 Rajamäki
Momentum Kirjat on kotimainen kirjankustantamo. Julkaisemme elämäkertoja, historiikkeja sekä kauno- ja tietokirjallisuutta kustanteina ja palvelukustanteina.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Momentum Kirjat
Lappeenrantalaisen Toni Jouhkimon esikoisromaani on terävä, rohkea ja syvästi inhimillinen kuvaus suomalaisesta keski-iästä17.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Niin kuin me sen muistamme on moniääninen romaani, joka kuljettaa lukijan avioliiton kulisseihin, halun ja lojaaliuden rajapinnoille sekä hoivavastuun raskaaseen todellisuuteen. Se kysyy, milloin rakkaus muuttuu tottumukseksi – ja onko hiljaisuus sittenkin voimakkain ase.
Espoolaisen Esa Esanderin romaaneissa käydään läpi ihmiselämän tunteiden moninaista kirjoa15.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Repaleisia suhteita on trilogian ensimmäinen osa, jonka keskiössä ovat keski-ikäisten ihmissuhteet, läheisyyden kaipuu ja yksinäisyyden pelko. Kolmanteen polveen jatkaa tarinaa lapsesta aikuiseksi kasvavan Jarin näkökulmasta. Kaikki osat ovat itsenäisiä ja ne voi lukea myös erikseen.
Helsinki-aiheista runoutta Ian Hannonilta ja Arto Keräseltä12.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Ian Hannonin runokokoelma Kerääjä on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. Kerääjä on runokokoelma eräästä kaupungista, työstä ja työttömyydestä sekä niukkuuteen kätkeytyvästä runsaudesta. Teoksessa kuljetaan Helsingin katuja kiertävän pullonkerääjän matkassa, kuukaudesta ja vuodenajasta toiseen, katsoen maailmaa ja elämää tämän silmin. Ian Hannon on suomalais-irlantilainen teatteriohjaaja, näytelmäkirjailija ja esikoisrunoilija. Hän on valmistunut Taideyliopiston Teatterikorkeakoulusta vuonna 2018 ja työskennellyt sen jälkeen freelancerina. HANNON, IAN : Kerääjä 73 sivua ISBN 9789524173728 Ilmestymisaika: Toukokuu 2026 Arto Keräsen runokokoelma Helsinginkatu joskus on julkaistu Momentum Kirjojen kustantamana. valo ja varjo samassa ketä sanoitkaan rakastavasi eniten? entä tätä taloa ja katuja sen ympärillä, junaa jonka kuulet, sen ihanaa rauhattomuutta, kihelmöivää lähtemistä. vai kirkonkelloja unesi läpi kaikkea tätä olet sinä KERÄNEN, ARTO : Helsinginkatu joskus 68 sivua ISBN 978
Kaunokirjallisuutta 2020-luvun kriiseistä – Anna-Kaisa Mustaparta & Lassi Tiainen10.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Mustaparran Aavesärky-romaanissa koetaan maailmanhistorian keskeisiä tapahtumia 60-luvulta 2020-luvulle, jolloin Venäjän hyökkäys Ukrainaan herättää toimintaan. Tiaisen Olen vain sanoja -runokokoelma tarkastelee historiaa ja 2020-luvun kriisejä hienovaraisemmin; etäältä mutta samaan aikaan kaiken keskeltä.
Seikkailua ja omintakeista huumoria todellisissa ja kuvitteellisissa maailmoissa: Annu-Elina Erkkilä & Jani Leppiniemi5.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Kokkolalaisen Annu-Elina Erkkilän Jos jotain hyvää auringon alla? on kristillisfilosofisella pohdinnalla höystetty seikkailutarina. Jani Leppiniemen Kupolinautti on satiirinen kertomus, joka juoksuttaa lukijaa tajunnan virratessa todellisen ja kuvitteellisten maailmojen välillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
