SDP:n Pinja Perholehto: Ministeri Mykkäsen lausunnot ennallistamisesta hämmentäviä
30.3.2024 14:06:10 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Suomi sai EU:n ennallistamisasetukseen merkittäviä muutoksia neuvotteluissa. Komission alkuperäistä esitystä muutettiin vastaamaan Suomen toiveita lukuisilla tavoilla. Siitä huolimatta hallitus on ministeri Mykkäsen johdolla halunnut kaataa direktiivin.

– Miten on mahdollista, että hallitus vastustaa esitystä, johon Suomi sai neuvotteluissa merkittäviä muutoksia, ja jota myös pääministeripuolue kokoomuksen omat europarlamentaarikot Brysselissä kannattavat, ihmettelee ympäristövaliokunnan jäsen Pinja Perholehto.
Perholehto muistuttaa, että ilmastonmuutos ja luontokato ovat väistämättömiä tosiasioita, joiden ratkaiseminen on edellytys myös suomalaisyritysten tulevaisuuden kilpailukyvylle. Hallituksen ajanpeluu ennallistamisasetuksessa voi käydä Suomen elinkeinoelämälle kalliiksi
– Suomessa on aiemminkin tavattu maalata piruja seinille. Esimerkiksi vuonna 2012 puhuttiin, että EU:n rikkidirektiivi on turmioksi vientiteollisuulle. Lopulta suomalainen teollisuus hyötyi merkittävästi siitä, että se oli valmis kun maailmalla aloitettiin rajoittaa rikkipäästöjä. Ympäristösääntely osattiin valjastaa silloin kotimaisten yritysten eduksi, Perholehto muistuttaa.
Perholehto ihmettelee myös ympäristöministeri Kai Mykkäsen lausuntoja asiasta. Kauppalehden 25.3. haastattelussa Mykkänen sanoo, että pitäisi voida luottaa siihen, että trilogeissa saavutettu sopu pitää. Mykkäsen lausunnon voi tulkita tarkoittavan, että ministeri ja hallitus ovat toivoneet asetuksen menevän eteenpäin Suomen vastustuksesta huolimatta.
– Tämänkaltaiset lausunnot asettavat perin kyseenalaisiksi sen, millä perusteella hallitus tosiasiallisesti vastustaa asetusta. Ei näin suurta asiaa voi kaataa poliittisen pelin hengessä ja samalla kommentoida muualla, että syy vastustukseen piileekin asetuksen arvioiduissa kustannuksissa. Asetus nimenomaan huomioi myös jäsenvaltioiden erilaiset lähtökohdat ja jokainen maa seuraisi omaa, kansallista ennallistamissuunnitelmaansa. Kansallinen liikkumavara siis mahdollistaisi laajojenkin ennallistamistoimien toteuttamisen Suomelle kustannustehokkaalla tavalla.
– Metsähallituksen mukaan tällä hetkellä olisi mahdollista tehdä enemmän ennallistamistoimia jo suojelluilla alueilla, jolloin säästytään talouskäytöstä luopumisesta johtuvista kustannuksilta sekä yleisesti valmius kustannustehokkaisiin toimiin on olemassa. Hallituksen kanta kuulostaa siltä, että ennallistamisasetusta vastustetaan poliittisin syin ja kustannustehokkaita vaihtoehtoja suojelutavoitteiden toteuttamiselle ei edes haluta selvittää tai ottaa huomioon, Perholehto huomauttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Harakka: Viisi konkreettista keinoa, joilla tekoäly voi parantaa palveluita ja tuottavuutta24.6.2026 11:52:24 EEST | Tiedote
Viisaasti käyttöön otettu tekoäly voi parantaa julkisia palveluita merkittävästi, sanoo kansanedustaja, SDP:n digi-, tekoäly- ja datapoliittisen työryhmän puheenjohtaja Timo Harakka.
SDP:n Lauri Lyly: Hallituksen toimet ovat täysin riittämättömät työttömyyskriisin helpottamiseksi24.6.2026 11:05:17 EEST | Tiedote
Suomessa työttömyys jatkaa kasvuaan kaikissa ikäryhmissä. KEHA-keskuksen viimeisimmän työllisyyskatsauksen mukana työttömiä on yli 325 000, mikä on 6 prosenttia enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Tilastokeskuksen uusimman tiedon mukaan työttömien määrä kasvoi suurimmilleen 2000-luvulla ja työllisyysaste jatkoi edelleen alenemistaan. Uusia avoimia työpaikkoja ilmoitettiin Työmarkkinatorille toukokuun aikana 33 900, mikä on 34 prosenttia vähemmän kuin vastaavaan aikaan edellisenä vuonna.
SDP:n Suhonen: Hallitus petti työllisyyslupauksensa nuorille24.6.2026 10:09:52 EEST | Tiedote
-Hallitus lupasi kehysriihessään nuorille 500 kesätyöpaikkaa valtion virastoissa, mutta tosiasiassa tämäkin lupaus näyttää olleen tyhjää puhetta, kuten koko hallituksen työllisyyspolitiikkakin, sanoa kansansanedustaja Timo Suhonen (sd).
SDP:n Saku Nikkanen: Työttömyys kasvaa, mutta perussuomalaisten vahtivuorolla helpotetaan työvoiman rekrytointia ulkomailta23.6.2026 15:10:56 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Saku Nikkanen ihmettelee viranomaisen päätöstä keventää rakennusalan työvoiman saatavuusharkintaa tilanteessa, jossa Suomessa on edelleen korkea työttömyys. Nikkasen mukaan linja on ristiriidassa erityisesti perussuomalaisten vaalipuheiden kanssa, joissa luvattiin puolustaa suomalaisen työntekijän asemaa.
SDP:n Niina Malm vaatii selvitystä rakennusalan saatavuusharkintapäätöksestä23.6.2026 13:13:04 EEST | Tiedote
SDP:n 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm vaatii viranomaisilta selvitystä Pirkanmaan rakennusalan saatavuusharkintapäätöksestä. Malmin mukaan päätöstä on vaikea ymmärtää tilanteessa, jossa rakennusalan työttömyys on edelleen poikkeuksellisen korkealla tasolla ja esimerkiksi betonirakentajista sekä raudoittajista merkittävä osa on vailla työtä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

