SDP:n Pinja Perholehto: Ministeri Mykkäsen lausunnot ennallistamisesta hämmentäviä
30.3.2024 14:06:10 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Suomi sai EU:n ennallistamisasetukseen merkittäviä muutoksia neuvotteluissa. Komission alkuperäistä esitystä muutettiin vastaamaan Suomen toiveita lukuisilla tavoilla. Siitä huolimatta hallitus on ministeri Mykkäsen johdolla halunnut kaataa direktiivin.

– Miten on mahdollista, että hallitus vastustaa esitystä, johon Suomi sai neuvotteluissa merkittäviä muutoksia, ja jota myös pääministeripuolue kokoomuksen omat europarlamentaarikot Brysselissä kannattavat, ihmettelee ympäristövaliokunnan jäsen Pinja Perholehto.
Perholehto muistuttaa, että ilmastonmuutos ja luontokato ovat väistämättömiä tosiasioita, joiden ratkaiseminen on edellytys myös suomalaisyritysten tulevaisuuden kilpailukyvylle. Hallituksen ajanpeluu ennallistamisasetuksessa voi käydä Suomen elinkeinoelämälle kalliiksi
– Suomessa on aiemminkin tavattu maalata piruja seinille. Esimerkiksi vuonna 2012 puhuttiin, että EU:n rikkidirektiivi on turmioksi vientiteollisuulle. Lopulta suomalainen teollisuus hyötyi merkittävästi siitä, että se oli valmis kun maailmalla aloitettiin rajoittaa rikkipäästöjä. Ympäristösääntely osattiin valjastaa silloin kotimaisten yritysten eduksi, Perholehto muistuttaa.
Perholehto ihmettelee myös ympäristöministeri Kai Mykkäsen lausuntoja asiasta. Kauppalehden 25.3. haastattelussa Mykkänen sanoo, että pitäisi voida luottaa siihen, että trilogeissa saavutettu sopu pitää. Mykkäsen lausunnon voi tulkita tarkoittavan, että ministeri ja hallitus ovat toivoneet asetuksen menevän eteenpäin Suomen vastustuksesta huolimatta.
– Tämänkaltaiset lausunnot asettavat perin kyseenalaisiksi sen, millä perusteella hallitus tosiasiallisesti vastustaa asetusta. Ei näin suurta asiaa voi kaataa poliittisen pelin hengessä ja samalla kommentoida muualla, että syy vastustukseen piileekin asetuksen arvioiduissa kustannuksissa. Asetus nimenomaan huomioi myös jäsenvaltioiden erilaiset lähtökohdat ja jokainen maa seuraisi omaa, kansallista ennallistamissuunnitelmaansa. Kansallinen liikkumavara siis mahdollistaisi laajojenkin ennallistamistoimien toteuttamisen Suomelle kustannustehokkaalla tavalla.
– Metsähallituksen mukaan tällä hetkellä olisi mahdollista tehdä enemmän ennallistamistoimia jo suojelluilla alueilla, jolloin säästytään talouskäytöstä luopumisesta johtuvista kustannuksilta sekä yleisesti valmius kustannustehokkaisiin toimiin on olemassa. Hallituksen kanta kuulostaa siltä, että ennallistamisasetusta vastustetaan poliittisin syin ja kustannustehokkaita vaihtoehtoja suojelutavoitteiden toteuttamiselle ei edes haluta selvittää tai ottaa huomioon, Perholehto huomauttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pinja PerholehtoKansanedustaja
Puh:040 059 6521pinja.perholehto@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Suhonen: Hallituksen on korjattava bensapakettinsa virhe22.10.2026 17:01:15 EEST | Tiedote
– Hallituksen kyhäilemä bensapaketti on täysi floppi: se ei ole vain hyödytön, vaan jopa pahentaa useimpien työmatkaa ajavien palkansaajien tilannetta. Hallituksen on tunnustettava tekemänsä virhe ja korjattava se, vaatii kansanedustaja Timo Suhonen (sd.).
Kvarnström (SDP): Välfärdsstaten och solidariteten står på spel22.10.2026 15:15:37 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) anser att både Samlingspartiets och Sannfinländarnas föreslagna nedskärningar på 8 miljarder euro nästa period vore väldigt skadliga för välfärdsstaten, jämlikheten och solidariteten.
Kvarnström (SDP): Hyvinvointivaltio ja solidaarisuus vaakalaudalla22.10.2026 15:15:37 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) katsoo, että sekä kokoomuksen että perussuomalaisten ehdottamat 8 miljardin euron leikkaukset seuraavalla vaalikaudella olisivat erittäin haitallisia hyvinvointivaltiolle, tasa-arvolle ja solidaarisuudelle.
SDP:n Niina Malm: Perussuomalaiset valmiita saksimaan jälleen koulutuksesta22.10.2026 14:19:42 EEST | Tiedote
-Perussuomalaisten tänään esitelty leikkauspaketti tietäisi kylmää kyytiä kunnissa. Puolue olisi valmis leikkaamaan kunnilta ensi kaudella yli 600 miljoonaa. Tämä iskisi väistämättä kovaa koulutukseen ja nuortemme tulevaisuuteen, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n Pia Viitanen: Perussuomalaisten sakset hamuavat jo eläkkeitä22.10.2026 13:39:03 EEST | Tiedote
-Perussuomalaisten tänään julkistettu ensi kauden leikkauslista on kylmää luettavaa eläkkeensaajille. Puolue olisi ensi kaudella ulottamassa saksensa jo eläkkeisiin, vaikka samaan aikaan kaikki ympärillä kallistuu ja moni kamppailee jo nyt arjen selviämisen kanssa, sanoo kansanedustaja Pia Viitanen (sd).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

