Ajokeli muuttuu talviseksi etelästä nousevan lumipyryn vuoksi
Lumikertymät voivat olla huomattavia vuodenaikaan nähden. Eniten lunta kertyy todennäköisesti Etelä-Karjalaan, Kymenlaaksoon ja Etelä-Savoon.
Ilmatieteen laitoksen 2. huhtikuuta tekemän ennusteen mukaan Suomen etelä- ja itäosan ylle leviää tiistai-iltapäivän ja -illan kuluessa etelästä sankka lumisadealue, jonka yhteydessä pohjoisenpuoleinen tuuli voimistuu. Sade alkaa etelässä vetenä, mutta muuttuu lumeksi iltaa ja yötä kohti mentäessä, etelärannikolla sade pysynee kuitenkin vetenä. Lumisateen seassa voi sataa myös jäätävää vesisadetta.
Lumikertymät voivat olla huomattavia vuodenaikaan nähden, ja talvinen ajokeli voi yllättää tielläliikkujat.
"Etenkin jo niin keväisessä eteläisessä Suomessa talviseksi muuttuva ajokeli luo haasteita liikenteelle", arvioi Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Iiris Viljamaa.
Voimakkain sateen intensiteetti ajoittuu keskiviikkoaamuyöhön ja -aamuun. Eniten lunta kertyy todennäköisesti Salpausselän linjalle kaakkoon painottuen, eli Etelä-Karjalan, Kymenlaakson ja Etelä-Savon alueelle. Tällä alueella lumikertymät ovat todennäköisesti 10–20 senttimetriä.
Lounaasta sateet väistyvät keskiviikkoaamupäivän kuluessa ja itärajalta viimeistään illan aikana. Samalla etelään virtaa selvästi kylmempää ilmaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi, puh. 029 539 1000 (vaihde).
Voit ottaa yhteyttä myös Ilmatieteen laitoksen viestintään: ilmatieteenlaitos.fi/medialle
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
Sateenvarjo on hyvä pitää mukana viikonloppuna – sää viilenee ensi viikolla18.9.2025 15:02:14 EEST | Tiedote
Lämpötila voi nousta vielä loppuviikolla lähelle 20 astetta, mutta ensi viikon alkupuolella Suomeen valuu pohjoisesta kylmää ilmaa. Lapissa voi olla hallaa ja yöpakkasia.
Syksy on saapunut – sää on koko viikon sateista ja tuulista15.9.2025 15:06:14 EEST | Tiedote
Suomen yli liikkuu alkaneella viikolla matalapaine toisensa perään. Päivälämpötilat ovat viidentoista asteen molemmin puolin, yöt ovat ajankohtaan nähden tavanomaista lämpimämpiä.
Lumen väheneminen parantaa aurinkoenergian tuotantoedellytyksiä Suomessa12.9.2025 09:52:42 EEST | Tiedote
Pohjolan ilmastossa lumipeite usein estää tai ainakin huomattavasti pienentää aurinkopaneelien sähköntuotantoa kylmänä vuodenaikana. Kun ilmasto lämpenee, lumipeite kuitenkin vähenee. Tämä saattaa lisätä vuotuista aurinkosähkön tuotantopotentiaalia Suomessa ja naapurimaissa 10–20 prosentilla.
Elokuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian kolmanneksi lämpimin9.9.2025 05:00:00 EEST | Tiedote
Copernicus-ilmastopalvelun mukaan elokuu 2025 oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian kolmanneksi lämpimin. Lounais-Euroopassa koettiin elokuussa poikkeuksellinen helleaalto.
Syyskesäinen lämpö jatkuu vielä alkuviikolla – sadevaroituksia osaan maata8.9.2025 15:39:20 EEST | Tiedote
Lähipäivinä lämpötila on suuressa osassa maata jopa kuusi astetta korkeampi kuin syyskuussa tyypillisesti tähän aikaan. Helleraja ylittyi tänään iltapäivällä Salossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme