"Olen iloinen ja ylpeä saadessani edustaa Brysselissä hyvinvointialueemme ja samalla koko Suomen nuorisoa."
4.4.2024 14:56:43 EEST | Vantaan ja Keravan hyvinvointialue | Tiedote
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen nuorisovaltuuston jäsen, 16-vuotias Vida Amoah, edustaa suomalaisia nuoria Euroopan nuorisoviikon päätapahtumassa Brysselissä. Puhe parlamentissa käsittelee muun muassa suomalaista nuorisovaltuustomallia ja nuorten vaikuttamismahdollisuuksia.

Euroopan komissio järjestää joka toinen vuosi nuorten kunniaksi Euroopan nuorisoviikon, jonka tarkoituksena on edistää nuorten yhteiskunnallista osallistumista ja aktiivista kansalaisuutta Euroopassa ja sen ulkopuolella. Viikko tarjoaa ainutlaatuisen foorumin nuorten näkemysten, kokemusten ja ehdotusten esittämiseen suoraan poliittisille päättäjille.
Päätapahtumaan 12.4.2024 on kutsuttu 20 nuorta ympäri Eurooppaa. Euroopan unionin alueiden komitea on nimittänyt vantaalaisen Vida Amoahin 16, edustamaan tapahtumassa Suomea.
Amoah pitää puheen parlamentissa ja valottaa suomalaisen nuorisovaltuustomallin merkitystä sekä nuorten äänen korostamista paikallis- ja aluepäätöksenteossa. Kuntien ja hyvinvointialueiden nuorten osallisuuden eteen tekemä työ saa näin myös ainutlaatuista näkyvyyttä Euroopan tasolla.
"Olen iloinen ja ylpeä saadessani edustaa Brysselissä hyvinvointialueemme nuorisoa ja samalla koko Suomen nuorisoa. On huikeaa päästä levittämään nuorten osallisuuden ilosanomaa näin vaikutusvaltaiselle instituutiolle", sanoo Vida Amoah.
Aktiivisella toimijalla matkaseurana hallinnon asiantuntija
Amoah on aktiivinen nuorisovaltuustotoimija: hän kuuluu sekä Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen että Vantaan kaupungin nuorisovaltuustoon. Hyvinvointialueen nuorisovaltuuston ensimmäisenä puheenjohtajana Amoah toimi vuosina 2022–2023.
Vaikka muut EU-tapahtumaan kutsutut nuoret ovat täysi-ikäisiä, sai Amoah komissiolta erityisluvan osallistua 16-vuotiaana, edellyttäen, että hänellä on täysi-ikäinen saattaja. Tästä syystä Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen hallinnon asiantuntija ja nuorisovaltuuston koordinaattori Henna Salosyrjä matkustaa Brysseliin Amoahin seurana.
Tutustu lisää aiheeseen:
Lue Euroopan nuorisoviikon päätapahtumasta 12.4.2024.
Lue Vida Amoahin kutsuneesta Euroopan alueiden komiteasta.
Lue Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen nuorisovaltuustosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Riikka LiljeroosHallintojohtaja, Vantaan ja Keravan hyvinvointialue
Puh:040 617 6685riikka.liljeroos@vakehyva.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vantaan ja Keravan hyvinvointialue
VAKE ordnar föräldramöte för gymnasisternas föräldrar18.2.2026 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Det psykosociala stödet för unga vid Vanda och Kervo välfärdsområde (VAKE) ordnar ett föräldramöte den 25.2 klockan 17.30 för föräldrar till områdets gymnasister.
VAKE järjestää vanhempainillan lukiolaisten vanhemmille18.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen (VAKE) nuorten psykososiaalinen tuki järjestää 25.2. kello 17.30 alkaen vanhempainillan alueen lukioikäisten vanhemmille.
Välfärdsområdesstyrelsen utökar antalet platser för äldre10.2.2026 16:03:16 EET | Pressmeddelande
Vanda och Kervo välfärdsområdets (VAKE) områdesstyrelse sammanträdde den 10 februari 2026. På sammanträdet beslöt man bland annat att inrätta en tillfällig enhet för krisboende för äldre i Kervo. Även i Vanda utökar man antalet platser i krisboende för äldre.
Aluehallitus lisää kriisiasumisen paikkoja ikääntyneille10.2.2026 16:03:16 EET | Tiedote
Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen (VAKE) aluehallitus kokoontui 10. helmikuuta 2026. Kokouksessa päätettiin muun muassa perustaa ikääntyneiden määräaikainen kriisiasumisyksikkö Keravalle. Myös Vantaalla ikääntyneiden kriisiasumispaikkoja lisätään.
Aluevaltuusto hyväksyi tietohallinto-ohjelman ja digikehittämisen tiekartan vuosille 2026–20302.2.2026 21:36:45 EET | Tiedote
Lisäksi aluevaltuusto käsitteli vuoden ensimmäisessä kokouksessaan useita valtuustoaloitteita, jotka koskivat muun muassa työttömien terveystarkastusten lisäämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


