VR edistää raideliikenteen kilpailua myymällä ratatyökoneiden huolto- ja vuokraustoiminnan Teräspyörälle
VR:n kunnossapitoyhtiö VR FleetCare on myynyt ratatyökoneiden kunnossapito- ja vuokraustoiminnan Teräspyörä Oy:lle. Kauppaan sisältyy yhdeksän ratatyökonetta/vaihtotyöveturia, sekä ulkoisten asiakkaiden kanssa solmitut ratatyökoneiden vuokraus- ja kunnossapitosopimukset. Ratatyökoneita voidaan ratainfran kunnossapidon lisäksi käyttää vaihtotyövetureina teollisuuslaitoksissa tai raidekaluston kunnossapitovarikoilla.
”Teräspyörä on toiminut raidekaluston vuokrauksen edelläkävijänä Suomessa jo vuosikymmenten ajan. Kaupan myötä Teräspyörä saa uusia asiakkaita ja pystyy edelleen kehittämään ratatyökoneiden huolto- ja vuokrausliiketoimintaa, kun taas VR FleetCare keskittyy ydinliiketoimintaansa - raidekaluston kunnossapitoon, kaluston modernisointiprojekteihin, komponenttihuoltoihin sekä tavaravaunujen valmistukseen. Myymällä ydinliiketoimintamme ulkopuolisia toimintoja ja ylimääräistä kalustoa, haluamme aktiivisesti edistää kilpailua ja olla mukana kasvattamassa asiakaslähtöistä, kestävää ja kilpailuun perustuvaa raidemarkkinaa,” sanoo Otso Ikonen, VR:n kunnossapitojohtaja.
Ratatyökoneiden vuokraus- ja kunnossapitopalvelut sopimusasiakkaille jatkuvat keskeytyksettä. Kaupalla ole henkilöstövaikutuksia.
Lue lisää VR:n muista toimenpiteistä kilpailun edistämiseksi:
VR myy ylimääräisiä dieselvetureita
VR kannattaa alueellisen ostoliikenteen järjestämistä työssäkäyntialueittain
VR luopuu vaiheittain asemakiinteistöjensä omistuksesta
VR edistää kilpailua raideliikenteessä – myy 11 junayksikköä Suomen Lähijunat Oy:lle
Yhteyshenkilöt
VR Mediadesk
Viestintäyksikkömme palvelee mediaa puhelinnumerossa 029 434 7123 ja sähköpostiosoitteessa viestinta@vr.fi. Olemme tavoitettavissa toimistoaikana. Arki-iltaisin klo 16 jälkeen, arkipyhinä ja viikonloppuisin palvelemme mediaa akuuteissa häiriötilanteissa.
Me VR:llä vauhditamme tulevaisuuden vastuullista liikennettä. Olemme Suomen valtion omistama matkustuksen, logistiikan ja kunnossapidon palveluyritys, joka kasvattaa hiilineutraalin raide- ja kaupunkiliikenteen suosiota. Huolehdimme arjen sujuvista matkoista Suomessa ja Ruotsissa sekä toimimme teollisuuden tukijalkana kotimaan logistiikassa. Vuonna 2023 kyydissämme tehtiin 15,1 miljoonaa kaukoliikenteen matkaa ja kuljetimme rautateitse 23,4 miljoonaa tonnia tavaraa. Liikevaihtomme oli 1 224,1 miljoonaa euroa ja työllistimme yli 9 100 rautaista ammattilaista. Lisätietoja: https://www.vrgroup.fi/
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta VR-Yhtymä Oyj
Kestävä tulevaisuus edellyttää tekoja: VR kumppaniksi vuoden 2025 Johtajatulet-tapahtumaan28.5.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
VR on yksi Suomen Partiolaisten vuoden 2025 Johtajatulet-tapahtuman yhteistyökumppaneista. Yhteistyöllä tuetaan tapahtuman ilmastotavoitteiden lisäksi nuorten mahdollisuutta osallistua Johtajatulille. Yhä useampi matka tapahtumaan tullaan kulkemaan junalla.
VR on lisännyt junavuoroja kesän tapahtumiin – matkusta rennosti junalla kesän parhaimpiin hetkiin23.5.2025 13:15:50 EEST | Tiedote
VR lisännyt kesätapahtumien yhteyteen junavuoroja, joiden kyydissä voi matkustaa rennosti luomaan kesän parhaita muistoja. Vuoroja on lisätty erityisesti suurempien tapahtumien myöhäisillan paluuliikenteeseen.
Suomen Yrittäjät ja VR yhteistyöhön: Joustava junamatkailu tukee vastuullista yrittäjyyttä13.5.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät ja VR ovat solmineet merkittävän yhteistyösopimuksen, jonka tavoitteena on tarjota yrittäjille joustava ja kustannustehokas tapa liikkua kotimaassa junalla. Yhteistyö tukee suomalaista yrittäjyyttä ja auttaa pitämään liike-elämän kasvun kirjaimellisesti raiteillaan.
VR:n ja Kummien yhteistyö tukee potilasperheiden liikkumista kodin ja sairaalan välillä8.5.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
VR:n ja Lastenklinikoiden Kummien yhteistyö jatkuu. Vuonna 2025 VR lahjoittaa Kummien kautta 250 junamatkaa yliopistollisten lastensairaaloiden potilasperheille mahdollistamaan liikkuminen kodin ja sairaalan välillä hoitojaksojen aikana.
Lähiliikenteen konduktöörien lakolla ei ole vaikutusta junaliikenteeseen7.5.2025 15:56:44 EEST | Tiedote
JHL on ilmoittanut aloittavansa lähiliikenteen konduktöörien kaksipäiväisen työtaistelun torstaina 8.5. Lakolla ei ole vaikutusta VR:n tai HSL:n junaliikenteeseen ja kaikki vuorot ajetaan aikataulun mukaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme