Teatteri- ja mediatyöntekijöiden liitto  TEME ry

Temen karnevalistinen giljotiinilimbo nostaa esiin freelancereiden tukalan tilanteen

Jaa

“Hallituksen suunnittelemat työelämän ja sosiaaliturvaan leikkaukset osuvat juuri freelancereille kaikkein pahiten”

Teatteri- ja mediatyöntekijöiden liitto Teme järjestää tänään perjantaina klo 11-12 Hakaniemen torilla mielenilmauksen hallituksen suunnittelemia leikkauksia vastaan. Poikkeuksellisesti mielenilmaukseen osallistuu kulttuurialan freelancereita, joilla ei ole mahdollisuutta perinteisiin työtaistelutoimiin. 

“Freelancerit ovat työelämän väliinputoajia. He eivät voi osallistua työtaisteluihin, marssia ulos työpaikoiltaan tai lakkoilla. Samaan aikaan hallituksen suunnittelemat työelämän
ja sosiaaliturvan leikkaukset osuvat juuri freelancereille kaikkein pahiten”, Temen toiminnanjohtaja Karoliina Huovila sanoo. 

Hakaniementorilla temeläiset tekevät karnevalistisen giljotiinilimbon, joka kuvastaa hallituksen leikkausten vaikutuksia. 

“Giljotiinilimbosta haluttiin tehdä osallistava performanssi juuri siksi, että siihen kaikki voivat ottaa osaa. Myös yleisö torilla.” 

Huovila korostaa, että kulttuurialalla tehtävän työn arvo on peräti 3,1 % Suomen bruttokansantuotteesta. Vertailun vuoksi suurina pidettyjen toimialojen, kuten maatalouden bruttokansantuote on 1,9 % ja metsätalouden 3,7 %. Muissa Euroopan maissa kulttuurialan osuus BKT:sta on keskimäärin 4,4 %.

“Taide- ja kulttuuriala on valtava työllistäjä Suomessa. Mutta se toimii hyvin eri tavalla kuin muu työmarkkina. Hallituksen leikkauslista osuu todella moneen suomalaiseen, mutta vielä pahemmin taide- ja kulttuurialaan ja sen freelancereihin.” 

“Moni pohtii jo alan vaihtoa, koska he pelkäävät, että olot käyvät liian tukaliksi. Sitäkö hallitus haluaa, että taiteen kenttä kuihtuu?” 

Freelancereiden työ on usein pätkittäistä. “He ovat eräällä tavalla koko ajan töissä. Jos projekti ei ole käynnissä juuri nyt, sitä täytyy hakea, suunnitella rahoitusta ja niin edelleen. Eikä heillä ole mitään työntekijöiden oikeuksia, kuten mahdollisuutta puolustaa itseään. Tästä syystä maksamme mielenilmaukseen osallistuville freelancereille lakkoavustusta”, Huovila sanoo. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätiedot, ilmoittautumiset, kuvaus- ja haastattelupyynnöt:
press@mellakka.fi

Teatteri- ja mediatyöntekijöiden liitto

Teatteri- ja mediatyöntekijöiden liitto (Teme) on Suomen suurin taide- ja kulttuurialojen ammattiliitto. Teme edustaa esittävien taiteiden, elokuva- ja tv-alan työntekijöitä, taiteilijoita ja itsensätyöllistäjiä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Teatteri- ja mediatyöntekijöiden liitto TEME ry

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye