Uusi selvitys: Ikean huonekalut tuhoavat Euroopan viimeisiä ikimetsiä
Tänään julkaistu uusi Greenpeacen selvitys paljastaa, että Ikean suosikkituotteita valmistavat yritykset käyttävät tuotteisiinsa puuta, joka on hakattu Karpaattien vuoriston ikimetsistä Romaniasta. Ikimetsien puuta käyttävien valmistajien tekemiä tuotteita löytyi Ikea-tavaratalosta myös Suomen Vantaalta.

Greenpeacen selvityksen mukaan usea Ikea-tuotteita valmistava huonekaluvalmistaja hankkii puuta ikimetsistä Romanian Karpaateilta, mukaan lukien Natura-suojelualueilta. Valmistajien tuotteita ovat esimerkiksi suositut INGOLF-tuoli ja SNIGLAR-pinnasänky. Ikimetsien hakkuisiin sekaantuneiden seitsemän huonekaluvalmistajan tuotteita löytyi Ikea-tavarataloista 13 eri maassa: Suomessa, Ruotsissa, Puolassa, Italiassa, Ranskassa, Saksassa, Itävallassa, Belgiassa, Tšekissä, Unkarissa, Israelissa, Sveitsissä ja Isossa-Britanniassa.
“Vanhat metsät ovat elintärkeitä koko planeetalle, ja ne on suojeltava välittömästi. Ikean täytyy lunastaa omat kestävyyslupauksensa ja puhdistaa toimitusketjunsa vanhojen metsien tuholta”, sanoo Greenpeacen Keski- ja Itä-Euroopan monimuotoisuusasiantuntija Robert Cyglicki.
Selvityksen “Assemble the truth: Old-growth forest destruction in the Romanian Carpathians” julkaisi Greenpeacen Keski- ja Itä-Euroopan toimisto. Tutkijat selvittivät puuhankinnan koko toimitusketjun ikimetsien hakkuista huonekaluvalmistajiin, ja lopulta Ikean hyllyille. Usean valmistajan havaittiin hankkivan puuta suojeluarvoltaan arvokkaista metsistä. Ikea on useimpien valmistajien valmistamien puutuotteiden suurin ostaja. Tämä viittaa siihen, että ikimetsistä hakattu puu päätyy Ikea-huonekaluihin. Tutkimuksen mukaan asia on täysin selvä erityisesti Plimob-huonekaluvalmistajan tapauksessa, joka valmistaa huonekaluja ainoastaan Ikealle.
Greenpeacen Keski- ja Itä-Euroopan toimisto antoi Ikealle mahdollisuuden kommentoida selvitystä. Ikea ei kiistänyt tietoja.
“Ikimetsien päätyminen huonekaluiksi kertoo paitsi Ikean epäonnistumisesta vastuullisuuden takaamisessa myös metsäalan sertifikaattien epäluotettavuudesta. Kaikki tämä puu on myyty FSC-sertifioituna. On selvää, että metsäalan on nyt muutettava toimintaansa, jotta luonnonmetsät onnistutaan suojelemaan hakkuilta. Myös Suomessa metsäyhtiöt ovat jääneet kiinni hakkuusuunnitelmista jopa ikimetsissä”, sanoo Greenpeacen metsäasiantuntija Oona Käyhkö.
Greenpeace tunnustaa, että huonekalut ovat yleisesti ottaen hyvä tapa käyttää puuta, sillä ne varastoivat hiiltä ja tuottavat lisäarvoa puuraaka-aineelle. Huonekalutuotantoon ei kuitenkaan saa uhrata luonnoltaan kaikista monimuotoisempia metsiä. Karpaattien vuoristometsät ovat tärkeitä kasviston ja eläinten turvapaikkoja: metsät asuttavat esimerkiksi Venäjän jälkeen Euroopan suurimman populaation karhuja, ja lisäksi merkittävät määrät ilveksiä, susia ja visenttejä.
Greenpeace kehottaa Ikeaa olemaan osa ratkaisua sen sijaan, että se kiihdyttäisi toiminnallaan luontokatoa ja ilmastokriisiä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Oona KäyhköMetsäasiantuntija
Puh:040 765 0087oona.kayhko@greenpeace.orgChristine GebeneterJohtava viestintäasiantuntija
Puh:+43 664 8403807christine.gebeneter@greenpeace.orgMari VaaraTiedottaja
Puh:040 751 7957mari.vaara@greenpeace.orgKuvat



Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Greenpeace
Metsä Group myönsi: luonnonmetsän puut menivät sellukattilaan19.12.2025 11:36:14 EET | Tiedote
Metsähallitus hakkasi Ylimmäisensuon luonnonmetsän viime perjantaina. Metsä Group myönsi viimein, että yhtiö osti puuta luonnonmetsän hakkuista.
Metsähallitus hakkasi luonnonmetsän Suomussalmella – metsäyhtiöt vaikenevat17.12.2025 07:23:00 EET | Tiedote
Ylimmäisensuon luonnonmetsä oli merkitty Metsähallituksen omaksi ekologiseksi yhteydeksi suojelualueiden välillä. Aktivistit löysivät hakkuilta tukkipinoista jopa 150–215-vuotiaita puita. Stora Enso ja Metsä Group eivät ole suostuneet vastaamaan, kuka luonnonmetsähakkuiden puut ostaa.
Ympäristöjärjestöt huolissaan: UPM hakkaamassa arvokasta metsää Kouvolassa3.12.2025 10:11:48 EET | Tiedote
Kyynelmyksenniemen hakattavat metsät ovat pääsääntöisesti yli 100-vuotiaita ja täyttävät METSO-ohjelman luonnontieteelliset valintaperusteet. Kuusi- ja mäntymetsien lomassa on pieniä soita ja korpilaikkuja ja jyrkänteitä sekä soistunutta, aikanaan ojitettua mutta jo luonnontilaan palautuvaa noin 70-vuotiasta lehtisekametsää. Alue on tärkeä uhanalaisten lajien elinympäristö.
Aktivistien Black Friday-terveiset kauppakeskus Jumbon seinällä: “Älä osta turhaa p*skaa”.27.11.2025 20:42:41 EET | Tiedote
Greenpeacen aktivistit heijastivat torstai-iltana Suomen suurimman kauppakeskuksen, Jumbon, seinään jättikokoisen, Black Fridayn lietsomaa holtitonta kulutushurmosta kritisoivan viestin. Tempauksellaan aktivistit haluavat muistuttaa, että Black Friday ruokkii ylikulutusta, joka puolestaan kiihdyttää yhä pahenevaa ilmastokriisiä ja luontokatoa. Suomessa ns. ylikulutuspäivää vietettiin tänä vuonna jo 6. huhtikuuta.
Tuore selvitys: pikamuotijätti Sheinin myymistä vaatteista 32% sisälsi ihmisille ja ympäristölle vaarallisia aineita26.11.2025 07:22:00 EET | Tiedote
Verkkokauppajätti Sheinin vaatteet sisältävät yhä vaarallisia kemikaaleja, kertoo Greenpeacen tuore selvitys “Shame on you, Shein”, jossa laboratoriotestattiin Sheinistä tilattuja tuotteita. Testatuista vaatekappaleista 32 prosenttia sisälsi vaarallisia kemikaaleja, jotka ylittivät EU:n kemikaaliasetuksen (REACH) asettamat rajat. Greenpeace tilasi 56 Sheinin verkkokaupassa myytävää tuotetta – takkeja, lastenvaatteita, kenkiä ja erilaisia ulkoiluvaatteita – eri puolilta Eurooppaa ja lähetti ne yksityiseen saksalaislaboratorioon testattavaksi. Testeissä havaittiin muun muassa muovien pehmittimiä eli ftalaatteja sekä vettä ja likaa hylkivä “ikuisuuskemikaali” PFAS. Seitsemän testattua tuotetta ylitti vaarallisten PFAS-yhdisteiden raja-arvot jopa 3 300-kertaisesti. 14 tuotetta ylitti ftalaattien raja-arvot, joista 6 vähintään 100-kertaisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme