Tukikonsertti keräsi yli 40 000 euroa Ukrainan musiikkikoulutuksen hyväksi
Kapellimestari Dalia Stasevskan aloitteesta järjestetyn konsertin tuotot menevät suoraan ukrainalaisen musiikkikoulutuksen tueksi.

Taideyliopiston Sibelius-Akatemian järjestämässä Let there be light -konsertissa Musiikkitalossa 6.4.2024 esiintyivät Sibelius-Akatemian sinfoniaorkesteri ja 34 ukrainalaista musiikinopiskelijaa, jotka ovat joutuneet lähtemään kotimaastaan Venäjän hyökkäyssodan alta.
Konsertin tuotot – lähes 41 000 euroa – kertyivät lipunmyynnistä ja lahjoituksista.
Konsertti keräsi Sibelius-Akatemian sinfoniaorkesterin ennätysyleisön, loppuunmyydyn Musiikkitalon 1 700-paikkaisen konserttisalin. Verkossa konsertin suoraa lähetystä seurasi lähes 1 800 katsojaa.
Myös Tasavallan presidentti Alexander Stubb ja puoliso Suzanne Innes-Stubb kunnioittivat tilaisuutta läsnäolollaan, mikä korosti konsertin merkitystä Suomessa ja kansainvälisesti. Konsertin jälkeen presidenttipari kävi tapaamassa kapellimestari Dalia Stasevskaa sekä Sibelius-Akatemian ja Ukrainan orkesterien jäseniä.
”Musiikki ei voi lopettaa sotaa, mutta sillä on suuri tehtävä. Se antaa toivoa ja tulevaisuudennäkymää nuorille. Niin kauan kuin Ukrainassa on kulttuuria, Ukrainan kansa on olemassa. Toivon, että tämä konsertti on alku pitkälle yhteistyölle ja ystävyydelle. Unelmani on, että sodan jälkeen nämä orkesterit voivat soittaa uudelleen yhdessä Kiovassa, suomalais-ukrainalaisella ohjelmistolla”, Stasevska sanoi.
”Musiikki on meidän tapamme osoittaa solidaarisuutta ukrainalaisia kohtaan. Vaikka harjoituksissa ei ehdi puhua paljonkaan, yhteys on todella vahva. Kaikkiin orkesterin jäseniin syntyy ystävyys, joka voi olla vahvempi kuin muilla tavoilla syntynyt”, sanoi Sibelius-Akatemian opiskelija, alttoviulisti Ingrid Odé.
”Olen todella iloinen, että saimme kerättyä huomattavan summan Ukrainan musiikkikoulutuksen tukemiseen ja että pystyimme mahdollistamaan vahvan musiikillisen ja emotionaalisen yhteyden niin opiskelijoiden kuin yleisön välillä. Yleisön osoittama yhteisöllinen tuki oli vahvasti aistittavissa koko konsertin ajan, ja sen avulla voimme nyt vaikuttaa nuorten taiteilijoiden tulevaisuuteen”, Sibelius-Akatemian dekaani Emilie Gardberg summasi.
Eurooppalainen konservatorio- ja musiikkikorkeakoulujärjestö AEC (Association Européenne des Conservatoires, Académies de Musique et Musikhochschulen) organisoi tuen perille osana AEC Supports Ukraine -kampanjaa.
Konsertin toteutumista tukivat Musiikkitalo, Helsingin kaupunginorkesteri, Konstsamfundet, Sibelius-Akatemian tukisäätiö sekä Jane ja Aatos Erkon säätiö.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Karoliina PirkkanenViestinnän suunnittelija
Puh:040 710 4319karoliina.pirkkanen@uniarts.fiKuvat




Linkit
Taideyliopisto tarjoaa ylintä musiikin, kuvataiteen, esittävien taiteiden sekä kirjoittamisen koulutusta Suomessa. Taideyliopisto on taidealojen koulutuksen ja tutkimuksen kansainvälinen suunnannäyttäjä, joka vahvistaa taidetta yhteiskuntaa uudistavana voimana. Vuonna 2013 perustetun Taideyliopiston muodostavat Kuvataideakatemia, Sibelius-Akatemia ja Teatterikorkeakoulu.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Taideyliopisto
Musiikilla voi sekä rikkoa että parantaa mielen – uutuuskirja käsittelee musiikkiterapiaa kidutuksen uhrien ja pakolaisten kuntouttamisessa15.9.2025 14:01:44 EEST | Tiedote
Vertailevien tutkimusten mukaan musiikkiterapia on yhtä vaikuttavaa ja tehokasta kuin kognitiivinen psykoterapia. Musiikkiterapiaa onkin muiden menetelmien ohella alettu enenevissä määrin käyttää esimerkiksi sellaisten terapiapotilaiden auttamiseksi, joilla on traumoja kidutuksesta tai kotimaastaan pakenemisesta.
Music can both harm and heal the mind – A new book explores music therapy in the rehabilitation of torture survivors and refugees15.9.2025 14:01:44 EEST | Press release
Comparative studies suggest that music therapy is just as effective and impactful as cognitive psychotherapy. Increasingly, it is being used alongside other methods to support therapy patients suffering from trauma caused by torture or fleeing their homeland.
Iiu Susiraja, Jimmy López ja Noora Dadu ovat Taideyliopiston Vuoden alumnit 202511.9.2025 16:29:20 EEST | Tiedote
Vuoden alumnit ovat Taideyliopistosta valmistuneita taiteilijoita ja esikuvia, jotka ovat vahvistaneet toiminnallaan taiteen ja taiteilijakoulutuksen ainutlaatuista arvoa ja merkitystä.
Taideyliopiston vararehtori Tapio Kujala: Hallituksen lakiesitys pakottaisi taideopiskelijat kohtuuttomiin valintoihin9.9.2025 14:52:38 EEST | Tiedote
Taideyliopisto suhtautuu kriittisesti hallituksen luonnokseen niin sanotusta yhden opiskeluoikeuden säännöstä. Yliopiston mukaan esitys voi pahimmillaan heikentää nuorten mahdollisuuksia kouluttautua monipuolisesti ja murentaa kulttuurialan koulutusekosysteemiä.
”Oppimista koko keholla” – Maalahdessa tuodaan esittävät taiteet osaksi koulua ja sillä on vaikuttavia tuloksia3.9.2025 11:12:56 EEST | Tiedote
Taideyliopiston Teatterikorkeakoulu koordinoi taidekasvatushanketta, jossa tutkitaan esittävien taiteiden tuomista osaksi peruskoulun ja esikoulun opetusta. Kokeilun pohjalta syntyy luonnos siitä, millainen olisi esittävien taiteiden opetussuunnitelma, jos sillä olisi paikka kouluissa kuvataiteen ja musiikin rinnalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme