Hanasaari järjestää lasten kirjaseikkailun koko perheelle
Lauantaina 13. huhtikuuta klo 11–15 järjestetään jälleen Hanasaaren suosittu lasten kirjaseikkailu. Kaksikielinen ohjelma on suunnattu erityisesti 3–11-vuotiaille lapsille, mutta toivotamme koko perheen lämpimästi tervetulleeksi osallistumaan tapahtumaan.

Lasten kirjaseikkailu Hanasaaressa on maksuton koko perheen tapahtuma. Ohjelmassa on muun muassa kuvarobotti, joka vilkkuu ja piirtää kuvia tilauksesta, kaksikielinen Rassel prassel pling -konsertti ja lintutyöpaja, jossa lapset saavat rakentaa linnunpöntön luonnonmateriaaleista ja tutustua lintujen elämään.
"Paikalla on myös lasten oma kirjastoauto ja pop-up-lastenkirjakauppa, ja lisäksi lapsilla on mahdollisuus kuunnella kirjoja ääneen luettuina. Olemme pyrkineet kokoamaan mahdollisimman monipuolisen ohjelman, josta jokainen löytää sopivaa ja mieluisaa ajanvietettä", kertoo Hanasaaren ohjelmakoordinaattori Tyra Therman.
Lasten kirjaseikkailussa on tarjontaa myös aikuisille.
”Toisen kerroksen Galleriaan on vastikään avattu Chorus sinensis -taidenäyttely, jossa voi pistäytyä päivän mittaan. Ja jos vatsa kaipaa täytettä, se onnistuu mainiosti, sillä ravintola Platsissa on tarjolla edullinen lounas koko perheelle", Tyra Therman toteaa.
Katso koko ohjelma täältä: www.hanaholmen.fi/sv/event/hanaholmens-barnboksdag-2024/
Lasten kirjaseikkailu järjestetään yhteistyössä Pohjanmaan lastenkulttuuriverkosto BARKin, Rosebud-kirjakaupan, Helmet-kirjastojen kirjastoautojen, Eppel & Peppelin, Lasten kulttuurikeskus Auroran, kuvataidekoulu Espoon Kuviksen, Fibul ry:n ja kulttuurikeskus Luckanin kanssa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Håkan ForsgårdViestintäjohtaja/Kommunikationsdirektör
Puh:+358 40 767 7373hakan.forsgard@hanaholmen.fiTietoja julkaisijasta
Hanasaaren ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus edistää ja kehittää Suomen ja Ruotsin välistä vuorovaikutusta ja yhteistyötä kaikilla yhteiskunnan alueilla. Toteutamme yhteistyönä erilaisia tapahtumia, kursseja, seminaareja ja projekteja, selvitämme kehittämistarpeita sekä teemme aloitteita maiden välisen yhteistyön kehittämiseksi. Hanasaaren kiinteistön omistaa Suomen valtio ja Suomalais-ruotsalainen kulttuurirahasto on sen hallinnollinen päämies.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hanasaari - ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus
Körer och orkestrar största bidragsmottagarna när Kulturfonden för Finland och Danmark delar ut stipendier4.6.2025 10:36:43 EEST | Pressmeddelande
Kulturfonden för Finland och Danmark delar årligen ut bidrag och stipendier till projekt som främjar det finsk-danska samarbetet. I årets utdelning gick de största bidragen till finska och danska musikutövare.
Suomalais-tanskalaisen kulttuurirahaston suurimmat apurahat kuoroille ja orkestereille4.6.2025 10:36:43 EEST | Tiedote
Suomalais-tanskalainen kulttuurirahasto jakaa vuosittain apurahoja ja stipendejä hankkeille, jotka edistävät suomalais-tanskalaista yhteistyötä. Tänä vuonna suurimmat apurahat jaettiin musiikkialan toimijoille Suomeen ja Tanskaan.
Sveriges kungapar och Finlands presidentpar närvarar vid Hanaholmens 50-årsjubileumsfest20.5.2025 09:01:34 EEST | Pressmeddelande
Den 2 juni 2025 firar Hanaholmen 50-årsjubileum. DD.MM. Konung Carl XVI Gustaf och Drottning Silvia samt republikens president Alexander Stubb och fru Suzanne Innes-Stubb hedrar jubileumsfesten med sin närvaro. Sveriges tidigare statsminister Carl Bildt medverkar också i programmet.
Ruotsin kuningaspari ja Suomen presidenttipari läsnä Hanaholmenin 50-vuotisjuhlassa20.5.2025 09:01:34 EEST | Tiedote
Hanaholmen täyttää 50 vuotta 2. kesäkuuta 2025. Ruotsin kuningas Kaarle XVI Kustaa ja kuningatar Silvia sekä tasavallan presidentti Alexander Stubb ja rouva Suzanne Innes-Stubb kunnioittavat juhlatilaisuutta läsnäolollaan. Myös Ruotsin entinen pääministeri Carl Bildt osallistuu juhlaohjelmaan.
Kulturfonden för Sverige och Finlands förtjänstmedalj till President Sauli Niinistö15.5.2025 09:57:59 EEST | Pressmeddelande
Finlands tidigare president Sauli Niinistö har tilldelats Kulturfonden för Sverige och Finlands förtjänstmedalj. Medaljen delades ut i samband med ett seminarium om EU:s civila och militära beredskap som hölls i Sveriges riksdag igår.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme