Nuoren elämän koskettavin oppitunti? – Liikenneturvallisuuskampanja Punainen Liitu saapuu Varsinais-Suomeen
10.4.2024 10:54:51 EEST | Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varha | Tiedote
Pelastuslaitoksen, poliisin ja Liikenneturvan järjestämä Punainen Liitu -esitys pyrkii koskettavalla tavalla vaikuttamaan nuorten kuljettajien liikennekäyttäytymiseen. Esityksissä käytetään esimerkkeinä todellisia tarinoita ja kokemuksia herättämään nuorissa ajatuksia sekä keskustelua.

Nuorten liikenneturvallisuuden parantamiseen tähtäävä Punainen Liitu -esitys nähdään ensimmäistä kertaa Varsinais-Suomessa. Esityksiä on kaksi ja ne järjestetään keskiviikkona ja torstaina 17.–18.4.2024 Raision pääkirjaston auditoriossa (Martinsali, Eeronkuja 2). Tilaisuuksiin on kutsuttu noin 350 nuorta ja esitykset ovat suomeksi.
Median ja yhteistyökumppaneiden edustajat ovat tervetulleita seuraamaan vaikuttavaa ja koskettavaa esitystä kutsuvierasnäytökseen keskiviikkona 17.4. Esitys alkaa keskiviikkona klo 9.30 ja salin ovet suljetaan viisi minuuttia ennen esityksen alkua.
– Median edustajat ovat tervetulleita paikalle jo kello 9 alkaen. Ennen varsinaisen esityksen alkua on mahdollisuus haastatella esiintyjiä sekä tilaisuuden järjestäjätahoja, kertoo palotarkastaja Toni Riuttanen Varsinais-Suomen pelastuslaitokselta.
Omakohtaisia kokemuksia liikenneonnettomuudesta – monesta näkökulmasta
Toisen asteen opiskelijoille suunnattu Punainen Liitu -esitys koostuu kahdesta osasta. Tunnin kestävässä tilaisuudessa salissa vuorottelevat todelliseen nuorten onnettomuuteen pohjautuva videotarina sekä omakohtaiset kertomukset nuorten liikenneonnettomuuksista pelastuslaitoksen, ensihoitajan, poliisin ja onnettomuuden uhrin näkökulmasta. Erittäin tärkeä osa toimintamallia on esityksen jälkeen oppilaitoksissa pidettävä jälkikeskustelu, joka käydään opettajien johdolla pienryhmissä.
– Punainen Liitu -esityksessä kerrotaan esimerkiksi paikalla olleen pelastajan kokemukset liikenneonnettomuuden seurauksista sekä miksi kyseinen onnettomuus on jäänyt ikuisesti pelastajan mieleen. Olen päässyt seuraamaan muiden pelastuslaitosten alueilla järjestettyjä tilaisuuksia ja näissä esityksissä vakuuttavinta on mielestäni ollut se, että nuoret keskittyvät esitykseen hiljaa ja hievahtamatta, sanoo Riuttanen.
Raision Punainen Liitu -esitysten takana on laaja yhteistyöverkosto. Tilaisuuden järjestävät yhteistyössä Liikenneturva, Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Lounais-Suomen poliisilaitos, Punainen Risti, Raision kaupungin kirjasto- ja kulttuuripalvelut, Raision seudun koulutuskuntayhtymä (Raseko) sekä Raision lukio.
– Iso kiitos esitysten järjestämisestä kuuluu kaikille yhteistyötahoille, mutta haluamme vielä erikseen nostaa esille Raision kaupungin kirjasto- ja kulttuuripalvelut, jotka mahdollistavat loistavat puitteet esityksille, kiittää Riuttanen.
Kampanja jatkuu syksyllä
Punainen Liitu -liikenneturvallisuuskampanja jatkaa matkaansa syksyllä 2024 kohti Turkua tuomalla tärkeän sanomansa yhä useamman nuoren ulottuville. Keväällä 2025 esitykset suuntaavat tämänhetkisen suunnitelman mukaan Salon tai Uudenkaupungin alueelle. Näin varmistetaan, että viesti turvallisesta liikennekäyttäytymisestä leviää laajasti, tavoittaen merkittävän määrän nuoria ympäri Varsinais-Suomea.

Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Toni RiuttanenPalotarkastaja, pelastuspalvelutVarsinais-Suomen hyvinvointialue
Puh:044 4910 114toni.riuttanen@varha.fiVarsinais-Suomen hyvinvointialue
"Turvaamme, parannamme, pelastamme – hyvinvointia yhdessä, joka päivä."
Varsinais-Suomen hyvinvointialue järjestää varsinaissuomalaisten sote- ja pelastuspalvelut. Verkkopalvelumme: varha.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varha
Varhan potilastietojärjestelmässä lyhyt häiriö pe 18.9. - yksittäisten terveyskeskuskäyntien kirjaamisia hoidetaan ma 21.9.18.9.2026 17:26:15 EEST | Tiedote
Varhan käyttämässä potilastietojärjestelmässä oli lyhyt tekninen häiriö iltapäivällä perjantaina 18. syyskuuta.
Önsketaxitjänsten fortsätter till slutet av 202616.9.2026 09:52:45 EEST | Pressmeddelande
En helhetsbedömning av Önstetaxi-pilotens kostnadseffekter, antalet transporter och resornas längd är fortfarande under utvärdering. Därför fortsätter Önsketaxitjänsten under perioden 1.10.2026–31.12.2026.
Toivetaksipalvelu jatkuu vuoden 2026 loppuun16.9.2026 09:52:45 EEST | Tiedote
Kokonaisarviointi Toivetaksi-pilotin kustannusvaikutuksista, kuljetusten määristä ja matkojen pituuksista on edelleen tarkastelun kohteena, jonka vuoksi Toivetaksipalvelua jatketaan 1.10.2026 - 31.12.2026 väliselle ajalle.
Patienternas tillgång till fortsatt vård från ÅUCS Akuten gjordes smidigare15.9.2026 16:00:00 EEST | Pressmeddelande
Under våren och sommaren förbättrade Varha patienternas tillgång till fortsatt vård från ÅUCS Akuten genom att öka antalet vårdavdelningsplatser, förbättra tjänsterna för äldre och förnya jourens verksamhetsmodeller.
Potilaiden jatkohoitoon pääsyä Tyks Akuutista sujuvoitettiin15.9.2026 16:00:00 EEST | Tiedote
Varha paransi kevään ja kesän aikana potilaiden jatkohoitoon pääsyä Tyks Akuutista lisäämällä vuodeosastopaikkoja, vahvistamalla ikääntyneiden palveluja ja uudistamalla päivystyksen toimintamalleja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
