Restaureringar utförda i Vichtis å har förbättrat vandringsmöjligheterna för fisken
Som en del av Helmi livsmiljöprogrammet i Vichtis har Vårdförening för strömvatten, Virho, restaurerat tre strömsträckor i övre loppet av Vichtis å och förbättrat vandringsmöjligheterna för fisk på två platser. Åtgärderna har förverkligats i gott samarbete med de lokala mark- och vattenområdenas ägare samt Vichtis kommun.

Restaureringsåtgärderna har utförts under åren 2022 och 2023. Åtgärder som utförts har inneburit att man placerat stenar och lagt grus för att återställa fåran och strömsträckorna i Vichtis å till mera naturenliga och på så vis minska på effekterna av tidigare människopåverkan. Samtidigt har man med stenmaterial förstärkt rasbenägna flodbankar. Dessutom har man förbättrat fiskarnas och övriga vattenorganismers vandringsmöjligheter genom att forma om två grunddammar i fåran.
Nylands NTM-central har varit beställare för restaureringsåtgärderna, och åtgärderna har finansierats genom Helmi livsmiljöprogrammet. Målet med Helmi livsmiljöprogrammet är att förstärka naturens mångfald och förbättra tillståndet i livsmiljöerna. Programmet administreras gemensamt av miljöministeriet och jord- och skogsbruksministeriet. Åtgärderna som genomförs baserar sig på frivillighet och samarbete med markägare.

Åtgärderna förbättrar tillståndet i Vichtis å också i ett bredare perspektiv
I Vichtis å, i källflöden av Svartåns vattendrag, har man redan tidigare avlägsnat vandringshinder för vattenorganismer. Öppnandet av vattendraget har varit ett långvarigt mål av olika aktörer. De nu utförda åtgärderna är fortsättning av det här arbetet. En rutt fri från vandringshinder möjliggör för vandringsfisk, som till exempel öring, en naturlig livscykel, där fisken kan röra sig obehindrat i olika delar av vattendragen.
Nyttan av restaureringsåtgärderna för organismerna, såsom fiskbeståndet, syns oftast först över ett längre tidsspann. Förutsättningarna i Vichtis å är bra. Elfisket som genomförts de två föregående höstarna påvisar att det redan nu sker en naturlig reproduktion av öring i vattendragen. På en del av restaureringsställen har öringens reproduktion troligtvis kommit i gång först efter att restaureringsåtgärderna utförts, då grovt grus har placerats ut i strömsträckorna som öringens lekplatser.
Vichtis å, som rinner från området mellan stängselåsar till Hiidenvesi, är viktig också för många andra krävande arter. Till exempel för strömstaren utgör Vichtis å ett viktigt övervintringsområde. Strömstaren dyker efter sin föda från åns botten och är vintertid beroende av öppna strömsträckor.

Nyckelord
Kontakter
Tilläggsinformation och kontaktuppgifter:
Markus Penttinen
Vårdförening för strömvatten rf
tfn 040 772 8861
Aki Janatuinen
Naturskyddsexpert
Nylands NTM-central
tfn 0295 021 089
förnamn.efternamn@ely-keskus.fi
https://ym.fi/sv/livsmiljoprogrammet-helmi
https://virho.fi/ (på finska)
Bilder







NTM-centralerna är statliga myndigheter som främjar den regionala utvecklingen genom att sköta statsförvaltningens uppgifter och utveckling. NTM-centralerna sköter uppgifter i anslutning till näringar, arbetskraft, kunnande samt trafik och infrastruktur samt miljö och naturresurser. NTM-centralerna utvecklar och stöder ekonomiskt, socialt och ekologiskt hållbar välfärd.

Andra språk
Följ Uudenmaan ELY-keskus
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Uudenmaan ELY-keskus
I Helsingfors stängs Nordsjö vägtunnel för trafik 16.–18.6.11.6.2025 09:52:00 EEST | Pressmeddelande
Arbetet med att förbättra reservrutten för Nordsjö vägtunnel har i huvudsak slutförts och nästa steg är att testa rutten med trafik mellan den 16 och 18 juni. Under testningen är tunneln helt stängd och trafiken dirigeras till den förbättrade reservrutten. Planeringen för att förnya de tekniska systemen i Nordsjö vägtunnel går också framåt: just nu pågår planeringen av faserna i saneringsarbetet. I takt med att arbetet fortskrider kommer man även att fastställa tidpunkten för avstängningsperioden som inleds senare under året.
Helsingissä Vuosaaren tietunneli suljetaan liikenteeltä 16.–18.6.11.6.2025 09:52:00 EEST | Tiedote
Vuosaaren tietunnelin varareitin parannustyöt on saatu pääosin valmiiksi, ja seuraavaksi reitin toimivuus testataan liikenteellä 16.–18.6. Testauksen aikana tunneli on kokonaan suljettu, ja liikenne ohjataan parannetulle varareitille. Myös Vuosaaren tietunnelin teknisten järjestelmien uusimisen suunnittelu etenee: käynnissä on suunnittelu saneeraustöiden vaiheista, ja työn edetessä varmistuu myöhemmin tänä vuonna alkavan tunnelin sulkujakson ajankohta.
Slåtterarbeten längs vägkanterna börjar snart10.6.2025 13:53:00 EEST | Pressmeddelande
Slåtter av vägrenarna inleds i mitten av juni inom området som hör till NTM-centralen i Nyland som en del av väghållningens underhållsarbeten. Genom slåtter strävar man efter att hålla sikten god för trafiken, minska slyväxten och förhindra gräset från att vikas ut på körbanan. Dessutom främjar slåtterarbetena dikenas funktion och håller trafikmiljön prydlig och tydlig.
Tienpientareiden niittotyöt käynnistyvät pian10.6.2025 13:53:00 EEST | Tiedote
Tienpientareiden niittotyöt käynnistyvät kesäkuun puolessa välissä Uudenmaan ELY-keskuksen alueella osana tienpidon huoltotöitä. Niitoilla pyritään pitämään liikenteessä tarvittavat näkemäalueet kunnossa, vähentämään vesakon kasvua ja estämään heinikon taittuminen ajoradalle. Lisäksi niittotyöt edistävät ojien toimivuutta sekä pitävät liikenneympäristön siistinä ja selkeänä.
Broreparationerna inleds med reparationer av Saviontaipale överfart i Kervo30.5.2025 13:41:00 EEST | Pressmeddelande
Byggarbetet inleds i juni 2025. Reparationsarbetet på bron över Kervovägen genomförs så att hela bron är ur bruk för gång- och cykeltrafiken under reparationsarbetet. Körhastigheten vid byggplatsen sänks till 30 km/h. Reparationsarbetet slutförs i augusti innan skolorna börjar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum