Kokoomus nimesi neljä ehdokasta lisää eurovaaleihin
11.4.2024 12:13:53 EEST | Kansallinen kokoomus | Tiedote
Kokoomus on nimenyt neljä ehdokasta lisää kesäkuussa järjestettäviin europarlamenttivaaleihin. Uusia ehdokkaita ovat Sakari Pääkkö, Maria Rautanen, Max Schulman ja Sauli Seittenranta.

Kokoomuksen puoluehallitus on nimennyt torstaina järjestetyssä kokouksessaan neljä ehdokasta lisää kesäkuun europarlamenttivaaleihin. Ehdokkaat ovat Sakari Pääkkö, Maria Rautanen, Max Schulman ja Sauli Seittenranta.
Uusien ehdokkaiden myötä kokoomuksen ehdokkaiden määrä nousee kahdeksaantoista. Yhteensä puolue nimeää maksimimäärän eli 20 ehdokasta.
11.4.2024 nimetyt uudet eurovaaliehdokkaat:
Sakari Pääkkö
Sakari Pääkkö on kuopiolainen kaupungin- ja aluevaltuutettu. Pääkkö työskentelee kokoomuksen eduskuntaryhmän kansliassa talouspoliittisena asiantuntijana.
Pääkkö on valtiotieteiden kandidaatti ja terveystaloustieteen maisteriopiskelija. Hän on toiminut kokoomuksen Savo-Karjalan piirin puheenjohtajana ja on Pohjois-Savon maakuntahallituksen 2. varapuheenjohtaja. Pääkkö on ollut kahdesti ehdolla eduskuntavaaleissa.
Maria Rautanen
Maria Rautanen on sähkötekniikan diplomi-insinööri, ja hän työskentelee ydinvoimateollisuudessa järjestelmäasiantuntijatehtävissä. Rautasella on myös oma mobiilialan yritys.
Rautanen on kotoisin Laitilasta, mutta hän on asunut viimeiset 20 vuotta Porissa. Hän on Porin kaupungin varavaltuutettu ja ollut ehdolla myös eduskuntavaaleissa. Sydäntä lähellä ovat myös maatalous ja maaseudun elinkeinoelämän vahvistaminen.
Max Schulman
Max Schulman on MTK:n vilja-asiamies ja hän on tehnyt pitkän uran maatalouden parissa. Schulman on on verkkottunut niin Brysselissä kuin Suomen viljantuottajienkin keskuudessa. Töittensä ohella Schulman pyörittää Lohjalla vanhaa perhetilaansa, Iso-Teutarin kartanoa. Schulman on mm. toiminut useiden maatalousjärjestöjen neuvottelukunnissa ja erilaisissa EU-liitännäisissä elimissä.
Sauli Seittenranta
Turkulainen Sauli Seittenranta on lääkäri ja kunta- ja aluevaltuutettu. Seittenrannalla on aiempaa kokemusta ylioppilaskuntapolitiikasta, kokoomusnuorista ja kuntapolitiikasta. Eurovaaleissa Seittenranta tuo osaamista kokoomuksen listalle erityisesti terveyspolitiikkaan ja esimerkiksi EU:n lääkeomavaraisuuden ja TKI-toiminnan kehittämiseen.
Kokoomuksen aiemmin nimetyt ehdokkaat ovat Ted Apter, Mika Kasonen, Ville Kaunisto, Susanna Kisner, Maria Miala, Sirpa Pietikäinen, Susanne Päivärinta, Henriina Rantala, Markku Rentto, Aura Salla, Janne Sankelo, Pekka Toveri, Jocka Träskbäck ja Henna Virkkunen.
Europarlamenttivaalit järjestetään kaikissa EU:n jäsenvaltioissa ajanjaksolla 6.–9.6.2024. Suomessa äänestyspäivä on sunnuntai 9.6.2024 ja ennakkoäänestys 29.5.–4.6.2024. Vaaleissa valitaan yhteensä 720 euroedustajaa eli "meppiä", joista Suomesta valitaan 15.
Kokoomus kuuluu Euroopan kansanpuolue EPP:hen (European People’s Party) puolueeseen ja EPP-ryhmään Euroopan parlamentissa.
Yhteyshenkilöt
Joonas PulliainenEurovaalikoordinaattori
Puh:+358400195093joonas.pulliainen@kokoomus.fiRaine TiessaloViestintä- ja yhteyspäällikkö
Puh:+358 50 435 5898raine.tiessalo@kokoomus.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kansallinen kokoomus
Kokoomuksen puoluevaltuusto nimitti puoluehallituksen vuodelle 20267.2.2026 18:02:27 EET | Tiedote
Kokoomuksen puoluevaltuusto on nimennyt uuden puoluehallituksen vuodelle 2026. Puoluevaltuusto päätti asiasta lauantaina kokouksessaan hotelli Rantapuistossa Helsingissä.
Kokoomuksen kansanedustajat lähtevät kiertämään – Tulevina viikkoina lähes 40 tapahtumaa ympäri Suomen!21.1.2026 15:04:33 EET | Kutsu
Kokoomuksen eduskuntaryhmä lähtee kiertämään Suomea Toivo kotiin -kiertueelle. Kiertueen tarkoituksena on kutsua suomalaiset yhteen tuomaan ideoita siitä, miltä Suomi näyttää 2030-luvulla ja mitä ratkaisuja suomalaisilla on aikamme suurimpien haasteiden ratkaisemiseksi.
Kokoomusministerit esittävät sosiaalisen median rajoittamista alle 15-vuotiailta24.11.2025 13:27:58 EET | Tiedote
Kokoomuksen puheenjohtaja, pääministeri Petteri Orpo ja sosiaaliturva- ja tasa-arvoministeri Sanni Grahn-Laasonen kertovat kannattavansa sosiaalisen median rajoituksia alle 15-vuotiaille.
Kokoomuksen puolueorganisaatioon uusia työntekijöitä!10.10.2025 15:40:13 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluehallitus on 9.10. pidetyssä kokouksessaan tehnyt uusia nimityksiä puolueorganisaatioon.
Kokoomuksen puoluekokous Jyväskylään kesällä 202622.8.2025 15:00:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluehallitus on päättänyt järjestää vuoden 2026 puoluekokouksen Jyväskylässä. Aiemmin päätetty Kotkan puoluekokous siirtyy myöhäisempään ajankohtaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme