Diak aloittaa muutosneuvottelut
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) aloittaa yhteistoimintalain mukaiset muutosneuvottelut. Neuvottelut käynnistetään taloudellisilla, tuotannollisilla ja toiminnan uudelleenjärjestelyistä johtuvilla perusteilla. Muutosneuvottelujen kohteena on koko henkilöstö eli noin 270 henkilöä.

Muutostarpeen taustalla on se, että Diakin liikevoitto on kääntynyt negatiiviseksi. Tavoitteena on saavuttaa noin kolmen miljoonan euron säästöt vuoden 2026 loppuun mennessä. Aktiivisista ja ennakoivista toimenpiteistä huolimatta Diakin taloutta tulee edelleen sopeuttaa.
Ammattikorkeakoulujen kokonaisrahoitus on vähentynyt voimakkaasti viimeisen kymmenen vuoden aikana. Sote-tutkintojen rahoitus on puolittunut ja Diakin perusrahoitus pudonnut kaikkiaan 33 %. Sote-tutkintojen rahoitus laski entisestään vuonna 2021, kun pääosa sote-alan tutkinnoista sijoitettiin edullisimpaan maksuluokkaan OKM:n rahoitusmallissa. Diakille rahoitusmuutos on ollut erittäin vaikea.
– Diakin kestävä tulevaisuus edellyttää myös vaikeita ratkaisuja. Toimintamme kilpailuetu ja laatu tulee turvata myös tutkintomäärien kasvaessa. Rakennamme ja uudistamme korkeakouluamme niin, että se voi täyttää yhteiskunnallisen tehtävänsä tulevaisuudessa entistä vaikuttavammin, sanoo Diakin toimitusjohtaja-rehtori Elina Juntunen.
Muutosneuvotteluissa tullaan neuvottelemaan esimerkiksi suunnitelmista organisaatiorakenteiden uudistamiseksi, toimintamallien kehittämiseksi ja henkilöstömäärän vähentämiseksi. Muutosneuvotteluissa käsitellään mahdollisia työsuhteen irtisanomisia sekä työsuhteen ehtojen olennaisia muutoksia, kuten työtehtävien sisällön muutoksia. Jos henkilöstövähennyksiä joudutaan tekemään, arvioitu henkilöstövähennysten määrä on enintään 40 henkilötyövuotta. Mahdollisten vähennysten lukumäärä ja kohdentuminen tarkentuvat neuvotteluiden aikana.
Muutoksista ryhdytään neuvottelemaan henkilöstön edustajien kanssa 18.4.2024. Henkilöstölle järjestetään tiedotustilaisuuksia ja tarvittaessa tukea. Diakin opetus- ja muu toiminta jatkuvat mahdollisimman normaalisti muutosneuvottelujen aikana.
Lisätiedot
Toimitusjohtaja-rehtori Elina Juntunen on median tavoitettavissa puhelimitse 10.4. klo 14–15. Puhelinnumero löytyy tiedotteen lopusta.
Yhteyshenkilöt
Elina Juntunentoimitusjohtaja-rehtoriDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 766 1312elina.juntunen@diak.fiAura VuorenrinneviestintäpäällikköDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 509 2577aura.vuorenrinne@diak.fiTietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Syksyn yhteishaku päättyi – Diakin Oulun-kampuksen sosionomikoulutus yksi suosituimmista12.9.2025 11:47:52 EEST | Tiedote
Korkeakoulujen syksyn yhteishaku päättyi 11.9.2025. Diakissa oli tarjolla 420 aloituspaikkaa, joista 105 Oulussa järjestettäviin sote-alan ja kirkon alan koulutuksiin.
Diakin Porin-kampuksen koulutusten suosio kasvoi yhteishaussa12.9.2025 11:32:11 EEST | Tiedote
Korkeakoulujen syksyn yhteishaku päättyi 11.9.2025. Diakissa oli tarjolla 420 aloituspaikkaa, joista 65 Porissa järjestettäviin sosionomi (AMK) ja sosionomi (AMK), diakoniatyö -koulutuksiin.
Syksyn yhteishaku on päättynyt – Diakiin hakeneiden määrä ampaisi nousuun12.9.2025 11:26:31 EEST | Tiedote
Korkeakoulujen syksyn yhteishaku päättyi 11.9.2025. Diakissa oli tarjolla 420 aloituspaikkaa sote- ja kirkon alan AMK-koulutuksiin Helsingissä, Oulussa, Porissa ja verkossa.
Arjen sankarit esiin – Parisuhdeillat ja kyläyhdistys palkittiin KOHDE-kilpailussa10.9.2025 15:00:27 EEST | Tiedote
Oulaisten Minä-Sinä-parisuhdeillat ja Piipsjärven kyläyhdistys palkittiin Pohjois-Pohjanmaan lapsiperheiden hyvinvoinnin edistämisestä KOHDE-hankkeen kilpailussa.
Vastuullisesti vaikuttavaa korkeakoulutusta – Diakin kestävyysraportti 2024 julkaistu2.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Vastuullisuus ja vaikuttavuus ovat keskeinen osa Diakin toimintaa ja arvoja. Diak on arvolähtöisesti johdettu korkeakoulu ja tekemisemme tähtää entistä inhimillisempään ja kestävämpään maailmaan. Kestävyysraportti 2024 tuo esille Diakin toimia, panostuksia ja tavoitteita ympäristövastuun, sosiaalisten vaikutusten, hyvän hallintotavan ja kestävän kehityksen edistämiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme