Diak aloittaa muutosneuvottelut
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) aloittaa yhteistoimintalain mukaiset muutosneuvottelut. Neuvottelut käynnistetään taloudellisilla, tuotannollisilla ja toiminnan uudelleenjärjestelyistä johtuvilla perusteilla. Muutosneuvottelujen kohteena on koko henkilöstö eli noin 270 henkilöä.

Muutostarpeen taustalla on se, että Diakin liikevoitto on kääntynyt negatiiviseksi. Tavoitteena on saavuttaa noin kolmen miljoonan euron säästöt vuoden 2026 loppuun mennessä. Aktiivisista ja ennakoivista toimenpiteistä huolimatta Diakin taloutta tulee edelleen sopeuttaa.
Ammattikorkeakoulujen kokonaisrahoitus on vähentynyt voimakkaasti viimeisen kymmenen vuoden aikana. Sote-tutkintojen rahoitus on puolittunut ja Diakin perusrahoitus pudonnut kaikkiaan 33 %. Sote-tutkintojen rahoitus laski entisestään vuonna 2021, kun pääosa sote-alan tutkinnoista sijoitettiin edullisimpaan maksuluokkaan OKM:n rahoitusmallissa. Diakille rahoitusmuutos on ollut erittäin vaikea.
– Diakin kestävä tulevaisuus edellyttää myös vaikeita ratkaisuja. Toimintamme kilpailuetu ja laatu tulee turvata myös tutkintomäärien kasvaessa. Rakennamme ja uudistamme korkeakouluamme niin, että se voi täyttää yhteiskunnallisen tehtävänsä tulevaisuudessa entistä vaikuttavammin, sanoo Diakin toimitusjohtaja-rehtori Elina Juntunen.
Muutosneuvotteluissa tullaan neuvottelemaan esimerkiksi suunnitelmista organisaatiorakenteiden uudistamiseksi, toimintamallien kehittämiseksi ja henkilöstömäärän vähentämiseksi. Muutosneuvotteluissa käsitellään mahdollisia työsuhteen irtisanomisia sekä työsuhteen ehtojen olennaisia muutoksia, kuten työtehtävien sisällön muutoksia. Jos henkilöstövähennyksiä joudutaan tekemään, arvioitu henkilöstövähennysten määrä on enintään 40 henkilötyövuotta. Mahdollisten vähennysten lukumäärä ja kohdentuminen tarkentuvat neuvotteluiden aikana.
Muutoksista ryhdytään neuvottelemaan henkilöstön edustajien kanssa 18.4.2024. Henkilöstölle järjestetään tiedotustilaisuuksia ja tarvittaessa tukea. Diakin opetus- ja muu toiminta jatkuvat mahdollisimman normaalisti muutosneuvottelujen aikana.
Lisätiedot
Toimitusjohtaja-rehtori Elina Juntunen on median tavoitettavissa puhelimitse 10.4. klo 14–15. Puhelinnumero löytyy tiedotteen lopusta.
Yhteyshenkilöt
Elina Juntunentoimitusjohtaja-rehtoriDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 766 1312elina.juntunen@diak.fiAura VuorenrinneviestintäpäällikköDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 509 2577aura.vuorenrinne@diak.fiTietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Diakista valmistuu 597 opiskelijaa syksyllä 202517.12.2025 07:45:00 EET | Tiedote
Diakonia-ammattikorkeakoulusta on valmistunut kesäkuun ja syksyn aikana yhteensä 597 opiskelijaa. Koko vuonna Diakista on valmistunut 890 opiskelijaa.
Vaikuttavaa yhteistyötä – diakoniatoimijat yhdessä eriarvoistumista vastaan10.12.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Diakoniatoimijat kokosivat ensimmäistä kertaa yhteen verkoston laajan yhteiskunnallisen vaikuttavuuden. Käsillä oleva vaikuttavuuskatsaus on keskustelunavaus kestävämmän hyvinvointitalouden edistämiseksi.
Laadukasta tulkkausta sote-alalle8.12.2025 07:59:00 EET | Tiedote
Laadukas tulkkaus sosiaali- ja terveydenhuollossa asiakkaan toimintakyvyn alentuessa –hankkeessa kehitetään tulkkauspalveluita Uudellamaalla.
ZekkiPro on vuoden 2025 vaikuttavuusteko4.12.2025 13:21:16 EET | Tiedote
Vaikuttavuusseura ry on myöntänyt Diakin kehittämälle ZekkiProlle Vuoden vaikuttavuusteko 2025 -palkinnon. Tunnustus jaettiin eduskunnassa järjestetyssä palkintotilaisuudessa.
Naisten aika on täällä2.12.2025 09:15:30 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudulla toimiva Naisten aika –hanke edistää nuorten romaninaisten työllistymistä ja kouluttautumista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme