DNA Oyj

DNA:n käyttämä 5G-verkko yltää nyt Etelä-Karjalassa liki joka kolkkaan

11.4.2024 09:55:00 EEST | DNA Oyj | Tiedote

Jaa

DNA:n käyttämän 5G-verkon rakennustyöt Etelä-Karjalassa ovat saavuttaneet pisteen, jossa 5G-verkon peitto yltää maakunnassa liki kaikkialle ja asukkaiden tavoittavuus lähestyy 100 prosentin tasoa heidän asuinpaikkojensa perusteella. Koko maan tasolla kuuluvuudessa on kuitenkin yhä alueellista vaihtelua, minkä vuoksi verkkoa parannetaan jatkuvasti. Tavoite on erityisesti maantieteellisen peiton vahvistaminen ja kasvattaminen. Laskennallisesti 5G-verkko tavoittaa noin 96 prosenttia suomalaisista koko maassa, yhteensä yli 250 paikkakunnalla. 5G-rakentamisen myötä paranevat myös 4G-yhteydet.

DNA:n 5G-verkon peittoalue Etelä-Karjalassa huhtikuussa 2024. 5G-alue merkitty pinkillä.
DNA:n 5G-verkon peittoalue Etelä-Karjalassa huhtikuussa 2024. 5G-alue merkitty pinkillä.

”Etelä-Karjalan 5G-rakentaminen, jonka on toteuttanut puoliksi omistamamme Suomen Yhteisverkko, on edennyt hyvää tahtia. Maakuntatasolla olemme päivittäneet täydet 100 prosenttia Etelä-Karjalan tukiasemistamme 5G-kykyisiksi. Vaikka paikallista vaihtelua verkon kuuluvuudessa voi esiintyä maan muotojen ja rakennusten vuoksi, on maakunnan 5G-kuuluvuus erittäin kattava”, DNA:n radioverkkojohtaja Jarkko Laari kertoo.

Tarkan aluekohtaisen mobiiliverkon tilan voi tarkistaa aina DNA:n peittokartasta osoitteessa www.dna.fi/5G. Kartasta voi myös tarkistaa käynnissä olevat verkon parannustyöt. Kartan päivittymisessä on pieni viive, joten uusimmat päivitykset eivät välttämättä vielä näy.

DNA:n 5G-verkon väestöpeitto ihmisten asuinpaikan perusteella lähestyy siis Etelä-Karjalassa 100 prosentin tasoa, ja koko maassakin kattavuus on jo 96 prosenttia. Verkkoa laajennetaan ja parannetaan edelleen jatkuvasti, ja rakennustyöt keskittyvät yhä enemmän isojen kaupunkien ja taajamien ulkopuolisille alueille. Väestöpeiton viimeisten prosenttien kuromisen myötä maantieteellinen peitto kasvaa ja vahvistuu loppuvuoden aikana merkittävästi.

”DNA:n myymistä mobiililaitteista lähes kaikki ovat jo 5G-kykyisiä ja samalla myös 5G-liittymien osuus kaikista liittymätyypeistä on vakaassa kasvussa. Kaikkiaan mobiiliverkossamme siirrettiin viime vuoden lopulla keskimäärin 55,7 GB dataa kuussa liittymää kohden, kun vielä viisi vuotta aiemmin vastaava datamäärä oli 20,8 GB. Datankäytön hurja kasvunopeus osoittaa selvästi tarpeen nopeammille yhteyksille”, Laari summaa.

Myös 4G paranee 5G-rakentamisen myötä

DNA on rakentanut 5G-yhteyksiään eri puolille Suomea pääasiassa joko matalammalla 700 megahertsin taajuudella tai korkeammalla 3,5 gigahertsin taajuudella. Matalampi taajuus mahdollistaa nopeat, tavalliseen nettitarpeeseen erinomaisesti riittävät yhteydet laajalle alueelle hyvällä sisäkuuluvuudella. Tällainen 5G-verkko yltää tyypillisesti useiden kilometrien päähän tukiasemasta, maastosta riippuen. Korkeampi taajuusalue sen sijaan tarjoaa gigaluokan yhteysnopeudet ja hyvin vähäisen viiveen suppeammalle kuuluvuusalueelle. Tyypillisesti matalampaa taajuutta käytetään haja-asutusalueilla ja harvaan asutuissa taajamissa, korkeampaa kaupunkialueilla.

”Haja-asutusalueilla rakentaminen etenee ensisijaisesti käyttötarpeen mukaan, eli painottuu sinne, missä nykyisessä 4G-verkossa on paljon liikennettä. On kuitenkin tärkeää, että hyvät mobiiliyhteydet ovat saatavilla kaikkialla, missä ihmiset viettävät aikaa ja liikkuvat – siis myös kaupunkien ja taajamien väliin jäävillä alueilla”, Laari kertoo.

Kun 5G-verkkoja rakennetaan, päivittyy samalla koko mobiiliverkko, sillä vanhat tukiasemat vaihdetaan kokonaan uusiin. Siksi myös 4G-nopeudet ja -käyttökokemus päivitettävillä alueilla paranevat. 5G-yhteys toimii usein myös erinomaisena vaihtoehtona kodin kiinteälle laajakaistalle, joten verkon valmistuminen lisää osaltaan alueellista kilpailua ja parantaa suomalaisten valinnanvaraa nettiasioissa. 5G-palveluiden käyttö vaatii soveltuvan päätelaitteen ja liittymän.

Etelä-Karjalan lisäksi DNA:n käyttämien verkkojen 5G-rakentaminen on jo 95–100-prosenttisesti valmista Kanta-Hämeessä, Kymenlaaksossa, Päijät-Hämeessä, Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa. Pohjois- ja Itä-Suomen alueella DNA:n käyttämät matkaviestinverkot suunnittelee, toteuttaa ja ylläpitää DNA:n ja Telian vuonna 2014 perustama yhteinen verkkoyhtiö Suomen Yhteisverkko. 5G-rakentamisen ennakoidaan valmistuvan koko maassa tämän vuoden aikana.

Lisätietoja medialle:

Jarkko Laari, radioverkkojohtaja, DNA Oyj, puh. 044 044 4949, jarkko.laari@dna.fi

DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi

DNA:n 5G-peittokartta: https://www.dna.fi/5G

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,7 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2023 liikevaihtomme oli 1 067 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 700 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi - http://www.dna.fi, X:ssä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Allt färre yngre skolelever har en egen mobiltelefon29.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Den färska Skolbarnundersökningen visar att allt färre elever i årskurs 1–3 har en egen mobiltelefon. Samtidigt är den tid barn tillbringar med mobiltelefonen betydligt längre än den dagliga skärmtid som Institutet för hälsa och välfärd (THL) rekommenderar. Även enligt föräldrarna är en lämplig daglig användningstid för mobiltelefon större än vad de senaste digitala rekommendationerna anger. I den årliga enkätundersökning som DNA låter genomföra deltog 2 100 vårdnadshavare till barn i åldern 5–16 år.

Koululaistutkimus: Oma puhelin on entistä harvemmalla pikkukoululaisella29.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Tuoreesta Koululaistutkimuksesta selviää, että 1.–3.-luokkalaisten omat puhelimet harvinaistuvat koko ajan. Sen sijaan lasten puhelimella viettämä aika on rutkasti runsaampi kuin THL:n suosittama päivittäinen ruutuaika. Myös vanhempien mielestä sopiva puhelimen käyttöaika päivässä on suurempi kuin mitä tuore digisuositus ohjeistaa. DNA:n vuosittain teettämään kyselytutkimukseen vastasi 2100 vanhempaa, joiden lapset ovat iältään 5–16-vuotiaita.

School Survey: Fewer young primary school children have their own phone29.4.2026 09:00:00 EEST | Press release

The latest School Survey shows that personal phones among children in grades 1–3 are becoming increasingly rare. At the same time, the amount of time children spend using phones clearly exceeds the daily screen time recommended by the Finnish Institute for Health and Welfare (THL). Parents also consider a higher amount of daily phone use appropriate than what the most recent digital recommendations advise. The annual survey commissioned by DNA was answered by 2,100 parents of children aged 5–16.

DNA Oyj:n tammi–maaliskuun 2026 liiketoimintakatsaus: Liiketoiminta kehittyi tasaisesti kiristyneessä markkinatilanteessa28.4.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

DNA:n liiketoiminta on kehittynyt vuoden 2026 ensimmäisellä vuosineljänneksellä erittäin kireään kilpailutilanteeseen nähden suhteellisen hyvin. Tammi–maaliskuussa liikevaihto ja palveluliikevaihto pysyivät samalla tasolla vuodentakaiseen ajanjaksoon verrattuna. Vertailukelpoinen palveluliikevaihto ja käyttökate paranivat erityisesti huomioiden DNA:n IoT-liiketoiminnan siirron toiseen Telenorin konserniyhtiöön. Kiinteiden laajakaistaliittymien määrä kasvoi, ja matkaviestinverkon liittymämäärä pysyi tasaisena.

Plc’s January–March 2026 Interim Review: Business developed steadily in a tightened market situation28.4.2026 08:30:00 EEST | Press release

DNA’s business developed relatively well in the first quarter of 2026, given the extremely intense competitive environment. In January–March, revenue and service revenue remained at the same level as in the corresponding period last year. Comparable service revenue and EBITDA improved, particularly taking into account the transfer of DNA’s IoT business to another Telenor Group company. The number of fixed broadband subscriptions increased, and the number of mobile subscriptions remained stable.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye