SDP:n Tuppurainen: Mäkelän puheet ovat tyylipuhdasta EU-erohaaveilua
11.4.2024 15:25:46 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen pitää perussuomalaisten ryhmäpuheenjohtaja Jani Mäkelän puheita EU:n investointirahastosta epäloogisina, joissa kaikuu perussuomalaisten perimmäinen tavoite, eli ero EU:sta, summaa Tuppurainen.

Edustaja Mäkelä ei tunnu Tuppuraisen mukaan ymmärtäneen SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin EU:n yhteistä investointirahastoa koskevan avauksen perusideaa. Kysymys olisi nimenomaan osaamisperusteisesta tuesta, jossa Suomella on perinteisesti ollut vahvat näytöt onnistumisesta.
- En tiedä mistä Mäkelä on saanut idean investointirahastosta, joka jakaisi rahaa heikoimmille ja huonoimmille hankkeille, mutta sellaista kukaan ei ole ehdottanut. Tässäkin ajatuserheessä taitaa lopulta paistaa läpi enemmän Mäkelän oma asenne.
Tuppurainen muistuttaa, että Lindtman ei ole ehdotuksen kanssa yksin, vaan myös EK on nähnyt yhteisen EU:n investointirahoitusvälineen tarpeellisena suitsijana valtiontuille.
- Pienenä maana emme voi koskaan kilpailla EU:n jättiläisten kanssa valtiontuissa. Tätä isojen valtaa vastaan ovat olemassa EU:n valtiontukisäännöt, joissa on tarpeen palata normaaliin. Ei kuitenkaan ole näkyvissä, että suuret maat tähän suostuisivat ilman EU-tason ratkaisuja. Yhteinen, korkeaan osaamiseen perustuva investointirahasto on yksi vaihtoehto EU:n kilpailukyvyn tukemiseksi. Rahaston avulla myös Suomen mahdollisuudet menestyä, saada investointeja ja luoda työpaikkoja kohenisivat. Se ei näköjään perussuomalaisille sovi.
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenEduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3186Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n ryhmäpuhe välikysymyskeskustelussa nuorisotyöttömyydestä ja nuorten tulevaisuudenuskon heikkenemisestä16.6.2026 14:37:35 EEST | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 16.6.2026 välikysymyskeskustelussa nuorisotyöttömyydestä ja nuorten tulevaisuudenuskon heikkenemisestä. Puhujana kansanedustaja Elisa Gebhard. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n Joona Räsänen: Käänne taloudessa ja työllisyydessä jää seuraavan hallituksen vastuulle16.6.2026 14:28:41 EEST | Tiedote
-Hallituspuolueet ovat pitkin kevättä leijuneet ilmassa hehkuttaen puheissaan Suomen talouden käännettä, mutta valtiovarainministeriön uusi talousennuste vetää jalat tukevasti takaisin maanpinnalle. Työttömyys on lähtenyt uudelleen nousuun, velkaantuminen jatkuu ja talouden ripeämpi kasvu siintää jälleen ensi vuodessa. Positiivinen käänne taloudessa ja työllisyydessä jääkin seuraavan hallituksen vastuulle, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Pia Viitanen: Digiyhteiskunta ei saa jättää puolta miljoonaa suomalaista ulkopuolelle16.6.2026 14:27:44 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen vaatii hallitukselta kokonaisvaltaista toimenpideohjelmaa, jolla turvataan kaikkien suomalaisten yhdenvertainen mahdollisuus osallistua yhteiskuntaan digitaidoista riippumatta.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Kokoomus ajoi ensin palvelut verkkoon ja nyt ihmetellään digisyrjäytymistä16.6.2026 10:20:23 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Eveliina Heinäluoma ihmettelee kokoomuksen ristiriitaista toimintaa ikääntyneiden digisyrjäytymistä koskevassa keskustelussa.
SDP:n Gebhard vaatii Orpolta johtajuutta järjestöjen rahoituskeskustelussa16.6.2026 09:00:22 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard ihmettelee pääministeri Orpon hiljaisuutta koskien sotejärjestöjen rahoitusta. Gebhardin mukaan ministeri Rydman haluaa ajaa ihmisoikeustyötä tekevien järjestöjen toiminnan alas poliittisista syistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme