Lapissa korjataan tänä vuonna siltoja noin 9,2 miljoonalla eurolla
Lapissa uusitaan tai peruskorjataan tänä vuonna seitsemän siltaa ja tehdään pieniä rakenneosakohtaisia korjauksia noin 30 sillalla. Lisäksi Tervolan sillan kaksivuotinen peruskorjaus jatkuu ja EU:n osarahoittamana uusitaan Kalliosalmen silta. Siltojen ylläpitoon, joka sisältää siltojen tarkastukset, suunnittelun, korjaukset ja uusimiset, käytetään noin 9,2 M€.

Lapissa on 1361 maantiesiltaa, joista tänä vuonna uusitaan tai peruskorjataan seitsemän siltaa ja noin 30 siltaan tehdään pieniä rakenneosakohtaisia korjauksia. Siltojen ylläpitoon, joka sisältää siltojen tarkastukset, suunnittelun, korjaukset ja uusimiset, käytetään vuonna 2024 noin 9,2 M€.
Merkittävimpiä siltojen uusimishankkeita ovat Vaajoen ja Kalliosalmen siltojen uusimiset
Vaajoen silta valtatiellä 4 Tervolassa uusitaan huonon kunnon ja kantavuuspuutteen vuoksi. Nykyinen silta on teräsbetoninen jatkuva laattasilta, joka korvataan teräsbetonisella jatkuvalla ulokelaattasillalla. Työt käynnistyvät huhtikuussa 2024 ja valmistuvat lokakuussa 2024.
Kalliosalmen silta kantatiellä 82 Kemijärvellä uusitaan huonon kunnon ja kantavuuspuutteen vuoksi. Nykyinen silta on teräsbetoninen kotelopalkkisilta ja se korvataan jännitetyllä betonisella ulokepalkkisillalla. Lisäksi sillan kohdalla tien geometriaa parannetaan oikaisemalla mutkia, avartamalla kallioleikkausta ja nostamalla tien tasausta. Työt käynnistyvät huhtikuussa 2024 ja valmistuvat lokakuussa 2024.
Muun muassa Taivalkosken patosilta, Tanhuan silta ja Tervolan silta peruskorjataan
Taivalkosken patosilta maantiellä 9267 Keminmaassa peruskorjataan huonon kunnon vuoksi. Silta on teräsbetoninen voimalaitospatosilta. Peruskorjauksessa uusitaan mm. sillan reunapalkit, pintarakenteet, kaiteet, liikuntasaumat sekä korjataan betoni- ja teräsrakenteita. Työt käynnistyvät toukokuussa 2024 ja valmistuvat lokakuussa 2024. Peruskorjaus tehdään yhteistyössä Kemijoki Oy:n kanssa.
Tanhuan silta maantiellä 967 Savukoskella peruskorjataan huonon kunnon vuoksi. Silta on jännitetty betoninen jatkuva kotelopalkkisilta. Peruskorjauksessa uusitaan sillan pintarakenteet, reunapalkit, kaiteet, liikuntasaumalaitteet sekä korjataan betonirakenteita. Työt käynnistyvät huhtikuussa 2024 ja valmistuvat lokakuussa 2024.
Tervolassa maantiellä 928 jatkuu Tervolan sillan peruskorjaus. Silta on teräksinen jatkuva palkkisilta, jossa on teräsbetonikansi. Silta on Lapin pisin maantiesilta, pituutta sillalla on 494 m. Peruskorjauksessa uusitaan sillan pintarakenteet, kaiteet, laakerit ja liikuntasaumalaitteet sekä korjataan betoni- ja teräsrakenteita.
Haittaa liikenteelle
Siltojen korjaus- ja rakennustyöt ovat vilkkaimmillaan touko–lokakuussa. Työmaan kohdalla liikenne joudutaan yleensä siirtämään kiertotielle tai toiselle ajokaistalle yksisuuntaisena, jolloin liikenteellä oleva tila on normaalia kapeampi. Tämä heikentää liikenteen sujuvuutta ja saattaa aiheuttaa ajoittain liikenteen ruuhkautumista. Tielläliikkujilta toivotaan varovaisuutta ja malttia työmaiden kohdalla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Siltainsinööri Jaakko Myllylä
0295 037 222
jaakko.myllyla@ely-keskus.fi
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Tourism at the forefront of growth in Lapland’s sectors, significant growth also in mining2.5.2025 13:03:59 EEST | Tiedote
The 2024 economic trend report shows that the trend in Lapland’s turnover has taken an upward turn, and the annual change in personnel numbers was more positive than the change in turnover. Of the sectors, the development trend showed the greatest growth in the accommodation and catering and tourism services sectors. There is also a positive trend in mining, transport and storage, business services and the creative and cultural sectors in Lapland.
Lapin tulvatilanne jatkuu rauhallisena30.4.2025 08:44:01 EEST | Tiedote
Lapin vesistöjen virtaamat pysyvät alhaisina toukokuun alussa kylmän sään vuoksi. Etelä-Lapin alueelle vapun aikaan osuva sään hetkellinen lämpeneminen voi kääntää virtaamia pieneen nousuun. Vesistöissä vielä paikoillaan olevat jäät voivat olla petollisia, joten jäillä liikkuessa tulee olla erityisen varovainen.
Lapissa vireää elinkeinoelämää mutta myös kasvun haasteita29.4.2025 11:11:24 EEST | Tiedote
Geopoliittisten muutosten myötä Lapin tilanne- ja kehityskuvassa on tapahtunut merkittäviä muutoksia. Infrastruktuurin tarpeet ja keskustelu saavutettavuudesta ovat olleet runsaasti esillä sekä konkretisoituneet hankkeiksi. Lapin elinkeinoelämä on vireää ja vetovoimaista, haasteena on kuitenkin osaavan työvoiman saatavuus.
Matkailu Lapin toimialojen kasvun kärkenä, merkittävää kasvua myös kaivostoiminnassa28.4.2025 10:31:34 EEST | Tiedote
Vuoden 2024 suhdannekatsauksesta käy ilmi, että Lapin liikevaihdon trendi kääntyi kasvuun ja henkilöstömäärän vuosimuutos oli liikevaihtoa myönteisempi. Toimialoista kehitystrendi on vahvimmin kasvussa majoitus- ja ravitsemustoiminnassa sekä matkailupalveluissa. Myös kaivostoiminnassa, kuljetuksessa ja varastoinnissa, liike-elämää palvelevassa toiminnassa sekä luovalla alalla ja kulttuurissa kehitystrendi on Lapissa positiivinen.
Simojoen jäänlähtö poikkeuksellisen aikainen – kylmä sää viivästyttää muiden jokien tulvaa24.4.2025 10:18:24 EEST | Tiedote
Simojoella koettiin ennätysaikainen jäänlähtö pääsiäisenä. Muiden vesistöjen tulvahuippuja saadaan vielä odottaa, sillä kylmä sää hidastaa lumen sulamista ja vesistöjen vedenkorkeuden nousua. Vesistöissä vielä paikoillaan olevat jäät voivat olla petollisia, joten jäillä liikkuessa tulee olla erityisen varovainen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme