Kanta-Hämeen käräjäoikeus on tuominnut metsäalan yrittäjän luonnonsuojelurikkomuksesta sakkorangaistukseen
Hämeen ELY-keskus teki 9.5.2023 tutkintapyynnön liito-oravan lisääntymis- ja levähdyspaikan alueella maaliskuussa 2023 suoritetuista hakkuista. Kanta-Hämeen käräjäoikeus tuomitsi 12.3.2024 yrittäjän päiväsakkoihin.

Asemakaava-alueella oli toteutettu hakkuu kiinteistöllä, johon kohdistui kaavassa merkintä SL-1, liito-oravan lisääntymis- ja levähdyspaikka. Liito-orava on Euroopan unionin luontodirektiivin liitteen IV (a) mukainen erityisesti suojeltava laji, jonka yksilöiden lisääntymis- ja levähdyspaikkojen hävittäminen tai heikentäminen on kielletty.
Hakkuista oli laadittu metsäsuunnitelma, jonka mukaan alueella on mahdollisesti liito-oravan lisääntymis- ja levähdyspaikka. Havainnosta ja suunnitelman kirjauksesta huolimatta asia oli jätetty tarkemmin selvittämättä eikä liito-oravan lisääntymis- ja levähdyspaikkaa oltu hakkuualueella rajattu tai merkitty. Suoritetun hakkuun seurauksena alueella sijainnut liito-oravan lisääntymis- ja levähdyspaikka on hävitetty tai ainakin heikennetty.
Hakkuista ja metsäsuunnitelman laatimisesta vastannut toimitusjohtaja tuomittiin 20 päiväsakon mittaiseen rangaistukseen.
Kanta-Hämeen käräjäoikeuden tuomio 12.3.2024 asianumero R 23/1508 (tuomio on lainvoimainen).
Yhteyshenkilöt
Ilona VarisLakimiesHämeen ELY-keskus
Puh:0295 025 169Kuvat


Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Hämeen työvoimabarometri: Investoinneista uusia työpaikkoja ja osaamistarpeita14.11.2025 11:05:00 EET | Tiedote
Tänään (14.11.) julkaistun työvoimabarometrin mukaan työmarkkinoiden yleistilanne on maltillisesti parantumassa. Hämeessä pohjaa kasvulle luovat investoinnit, elinkeinoelämän uudistuminen sekä LUT-yliopiston ja korkeakoulujen kasvu ja kehittyminen. Työvoiman saatavuus on parantunut. Työvoimapula-ammatteja löytyy kuitenkin muun muassa sosiaali- ja terveysalalta. Nykyhetken haastavan työttömyystilanteen takia työvoimasta arvioidaan olevan ylitarjontaa vielä vuodenkin päästä, vaikka työttömyys vähenee avoimien työpaikkojen määrän lähtiessä kasvuun ensi vuoden aikana.
Hartolan Isosuon ennallistaminen vähentää vesistöjen kuormitusta ja lisää luonnon monimuotoisuutta13.11.2025 07:01:00 EET | Tiedote
Hartolan Isosuon ennallistaminen on edennyt suunnitellusti, ja vuoden 2025 toimenpiteet on saatu päätökseen marraskuun alussa. Helmi-elinympäristöohjelmaan kuuluva hanke palauttaa suon luonnollista vesitaloutta ja parantaa elinympäristöjä suolla eläville lajeille.
Talvihoitokausi alkoi jo lokakuun alussa ja jatkuu 30.4.2026 saakka7.11.2025 14:08:00 EET | Tiedote
"Talvihoitokausi on jo alkanut liukkauden torjunnalla eli suolauksella", toteaa Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen kunnossapitovastaava Henri Aaltonen.
Valtatie 3 Helsinki–Tampere suljetaan tilapäisesti Hämeenlinnan tunnelin kohdalla 13.–14.11.2025 klo 22.00–05.005.11.2025 12:05:00 EET | Tiedote
Tunnelissa suoritetaan 6-vuotistarkastuksen korjaus- ja huoltotöitä.
Mistä löydetään uusi toimija Eteläistenjärvelle?31.10.2025 13:26:46 EET | Tiedote
Hämeen ELY-keskuksen Ramboll Finland Oy:ltä tilaama esiselvitys Hämeenlinnan Eteläistenjärven padon kehittämisvaihtoehdoista on valmistunut. Sen tulokset herättivät paljon keskustelua ja kysymyksiä yleisötilaisuudessa torstaina Hauhotalolla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme